Wierzę w Boga
1. Co to znaczy „wierzyć”?
WSTĘP
W pacierzu lub niedzielnym wyznaniu wiary mówimy słowa: „wierzę w Boga Ojca…” Zauważmy tu słowa wyrażane w swoim własnym imieniu oraz słowa wyrażające swoją osobistą wiarę. Jak można opowiedzieć o tym moim „wierzę…” ?
AKTYWIZACJA
Praca indywidualna. Formularz – wierzę… duży arkusz papieru, klej biurowy, taśma klejąca. Zadanie jest następujące: każdy z uczniów kończy własnymi słowami zdanie „wierzę, to znaczy, że…” Prezentacja w postaci plakatu lub przez odczytanie na forum. Można wypisać ciekawe lub powtarzające się elementy. Warto zaznaczyć, że ważne są wszystkie!
PUENTA
KKK 150 Wiara jest najpierw osobowym przylgnięciem człowieka do Boga; równocześnie i w sposób nierozdzielny jest ona dobrowolnym uznaniem całej prawdy, którą Bóg objawił. Jako osobowe przylgnięcie człowieka do Boga i uznanie prawdy, którą On objawił, wiara chrześcijańska różni się od wiary w osobę ludzką. Jest więc słuszne i dobre powierzyć się całkowicie Bogu i wierzyć w sposób absolutny w to, co On mówi. Byłoby rzeczą daremną i fałszywą pokładać taką wiarę w stworzeniu
2. Kłopoty z wiarą
WSTĘP
Fajnie jest powiedzieć o przylgnięciu i dobrowolnym przyjęciu… dobrze brzmi. Do momentu, kiedy pojawiają się kłopoty z wiarą. Czym wiarę można podkopać? Kiedy traci ona na sile?
AKTYWIZACJA
Praca na forum. Zapisy na tablicy. Następnie poszukujemy lekarstwa na te problemy.
PUENTA
KKK 2087 Nasze życie moralne znajduje swoje źródło w wierze w Boga, który objawia nam swoją miłość. Św. Paweł mówi o „posłuszeństwie wiary” (Rz 1, 5; 16, 26) jako o pierwszym obowiązku. W „nieuznawaniu Boga” widzi on źródło i wyjaśnienie wszystkich wypaczeń moralnych. Naszym obowiązkiem względem Boga jest wierzyć w Niego i świadczyć o Nim.
KKK 2088 Pierwsze przykazanie domaga się od nas:
- umacniania naszej wiary,
- strzeżenia jej z roztropnością i czujnością
- oraz odrzucania wszystkiego, co się jej sprzeciwia.
Można w różny sposób zgrzeszyć przeciwko wierze.
Dobrowolne wątpienie dotyczące wiary lekceważy to, co Bóg objawił i co Kościół podaje do wierzenia, lub też odmawia uznania tego za prawdziwe.
Wątpienie niedobrowolne oznacza chwiejność w wierze, trudność w przezwyciężaniu zarzutów związanych z wiarą lub też niepokój spowodowany jej niejasnością. Wątpienie może prowadzić do duchowego zaślepienia, jeśli jest dobrowolnie podtrzymywane.
KKK 2089 Niewiara jest lekceważeniem prawdy objawionej lub dobrowolną odmową dania przyzwolenia na nią. „Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą Boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej; apostazją – całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej, schizmą – odmowę uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymu lub wspólnoty z członkami Kościoła uznającymi to zwierzchnictwo”