Tęsknić za niebem?
1. Krzyk
WSTĘP
W czasie naszych ostatnich zajęć ktoś zaproponował, abyśmy porozmawiali o niebie… mam wrażenie, że rozmowa może dotyczyć tematu, na którym doskonale się znamy. Przecież codziennie odmawiamy modlitwę OJCZE NASZ, w której są słowa „któryś jest w niebie… jako w niebie, tak i na ziemi…”
Domyślam się jednak, że pytanie o niebo może nam sprawić trochę kłopotu… bo na co dzień raczej staramy się twardo stąpać po ziemi, a nie zastanawiać, czym w końcu jest to NIEBO???
AKTYWIZACJA
Formularz – KRZYK.[1] Praca indywidualna. Zadanie jest następujące: zaliczasz opad szczeny, gdy dowiadujesz się, że jutro możesz być w niebie. Zależy to tylko i wyłącznie od Twojej decyzji… tak lub nie… jaką decyzję podejmiesz i dlaczego? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.
PUENTA
KKK 1023 Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem oraz są doskonale oczyszczeni, żyją na zawsze z Chrystusem. Są na zawsze podobni do Boga, ponieważ widzą Go „takim, jakim jest” (1 J 3, 2), twarzą w twarz:
Powagą apostolską orzekamy, że według powszechnego rozporządzenia Bożego dusze wszystkich świętych… i innych wiernych zmarłych po przyjęciu chrztu świętego, jeśli w chwili śmierci nie miały nic do odpokutowania… albo jeśliby wówczas miały w sobie coś do oczyszczenia, lecz doznały oczyszczenia po śmierci… jeszcze przed odzyskaniem swoich ciał i przed Sądem Ostatecznym, od chwili Wniebowstąpienia Zbawiciela, naszego Pana Jezusa Chrystusa, były, są i będą w niebie, w Królestwie i w raju niebieskim z Chrystusem, dołączone do wspólnoty aniołów i świętych. Po męce i śmierci Pana Jezusa Chrystusa oglądały i oglądają Istotę Bożą widzeniem intuicyjnym, a także twarzą w twarz, bez pośrednictwa żadnego stworzenia.
KKK 1024 To doskonałe życie z Trójcą Świętą, ta komunia życia i miłości z Nią, z Dziewicą Maryją, aniołami i wszystkimi świętymi, jest nazywane „niebem”. Niebo jest celem ostatecznym i spełnieniem najgłębszych dążeń człowieka, stanem najwyższego i ostatecznego szczęścia.
KKK 1025 Żyć w niebie oznacza „być z Chrystusem”. Wybrani żyją „w Nim”, ale zachowują i – co więcej – odnajdują tam swoją prawdziwą tożsamość, swoje własne imię:
Żyć, to być z Chrystusem; tam gdzie jest Chrystus, tam jest życie i Królestwo.
2. Bliskość…
WSTĘP
Powiedziałem przed chwilą, że żyć w niebie oznacza być z Chrystusem. Oznacza to bliskość i więź. Ale co to za bliskość i więź, gdy nie bardzo palimy się do tego, aby być w niebie?
AKTYWIZACJA
Praca indywidualna. Pomoce – małe kartki oraz dwa kawałki sznurka lub liny. Po napisaniu odpowiedzi na postawione pytanie zwiąż linki supłem tak, aby utkwiły w nim kartki napisane przez uczniów. Nie czytamy na głos tego, co zostało nanich napisane.[2]
Zadanie jest następujące: poszukujemy odpowiedzi na pytanie: co tak naprawdę łączy mnie z Chrystusem? Co sprawia, że czuję się blisko Niego? Czy można to nazwać przymierzem?
PUENTA
KKK 2794 To biblijne wyrażenie nie oznacza miejsca („przestrzeni”), lecz sposób istnienia; nie oddalenie Boga, ale Jego majestat. Nasz Ojciec nie znajduje się „gdzie indziej”, On jest „ponad tym wszystkim”, co możemy zrozumieć z Jego świętości. Ponieważ jest trzykroć święty, dlatego jest bardzo blisko serca pokornego i skruszonego:
Zupełnie słusznie słowa „Ojcze nasz, któryś jest w niebie”, rozlegają się z serc sprawiedliwych, w których Bóg mieszka jak w swoim przybytku. Przez to również modlący się będzie pragnął, by mieszkał w nim Ten, którego wzywa.
„Niebem” mogliby być równie dobrze ci, którzy noszą w sobie obraz świata niebieskiego i w których Bóg mieszka i żyje.
KKK 2795 Symbol nieba odsyła nas do tajemnicy Przymierza, jaką przeżywamy, gdy modlimy się do naszego Ojca. On jest w niebie, które jest Jego przybytkiem; dom Ojca jest więc także naszą „ojczyzną”. To właśnie z ziemi Przymierza grzech skazał nas na wygnanie a nawrócenie serca sprawia, że możemy powrócić do Ojca w niebie. To w Chrystusie zostały pojednane niebo i ziemia gdyż sam Syn „zstąpił z nieba” i sprawił, że możemy się tam dostać razem z Nim przez Jego Krzyż, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie.
KKK 2796 Gdy Kościół modli się „Ojcze nasz, któryś jest w niebie”, wówczas wyznaje, że jesteśmy Ludem Bożym już przebywającym „na wyżynach niebieskich – w Chrystusie Jezusie” (Ef 2, 6), „ukrytym z Chrystusem w Bogu” (Kol 3, 3), a jednocześnie „wzdychamy, pragnąc przyodziać się w nasz niebieski przybytek” (2 Kor 5, 2):
Chrześcijanie są w ciele, ale nie żyją według ciała. Żyją na ziemi, lecz są obywatelami nieba.
3. Tylko ludzkie chcenie?
WSTĘP
Znane powiedzenie mówi: „I w tym cały jest ambaras, aby dwoje chciało na raz”. Moje pragnienie nieba nie jest więc tylko moją prywatną sprawą. Bycie w niebie jako zwieńczenie życia ziemskiego jest nie tylko ludzkim oczekiwaniem. Bóg oczekuje na nas w niebie. I ma dla nas wielki dar…
AKTYWIZACJA
Praca na forum. Dyskusja. Poszukujemy odpowiedzi na pytanie: co tak naprawdę czeka nas w niebie?
PUENTA
KKK 1028 Z powodu swej transcendencji Bóg nie może być widziany takim, jaki jest, dopóki On sam nie ukaże swojej tajemnicy dla bezpośredniej kontemplacji ze strony człowieka i nie uzdolni go do niej. Kontemplacja Boga w chwale niebieskiej jest nazywana przez Kościół „wizją uszczęśliwiającą”:
To będzie twoją chwałą i szczęściem: być dopuszczonym do widzenia Boga, mieć zaszczyt uczestniczenia w radościach zbawienia i wiekuistej światłości w towarzystwie Chrystusa Pana, twego Boga… Cieszyć się w Królestwie niebieskim razem ze sprawiedliwymi i przyjaciółmi Boga radością osiągniętej nieśmiertelności.
KKK 1029 Święci w chwale nieba nadal wypełniają z radością wolę Bożą w odniesieniu do innych ludzi i do całego stworzenia. Już królują z Chrystusem; z Nim „będą królować na wieki wieków” (Ap 22, 5).
[1] Dobrze jest mieć zdjęcie jakiejś rozkrzyczanej buzi. Ja skorzystałem ze zdjęcia w reklamie jakiegoś zachodniego czasopisma komputerowego (chyba PC FORMAT), tytuł i rok wydania nieznany..
[2] Jeśli będą podpisane, to po lekcji je oddaj. Jeśli będą anonimowe, to powiedz uczniom, co z nimi zrobisz po zajęciach.