A co z dziećmi?
Spotkanie o błogosławieństwie dzieci na końcu mszy św., znaku krzyża w życiu rodziny, błogosławieniu dzieci przez Jezusa oraz o kłopotach i nadziei krzyża Chrystusowego.
1. Błogosławieństwo
WSTĘP
Na końcu naszej Mszy rodzice podchodzą z dziećmi po specjalne błogosławieństwo właśnie dla nich… albo patrzą, jak dzieciaki same podchodzą.
AKTYWIZACJA
Praca indywidualna – czego oczekujesz po tym błogosławieństwie? Odpowiedzi wypisujemy na formularzu „błogosławieństwo”. Przyklejenie na dużym arkuszu papieru. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. czas na dyskusję.
PYTANIA DO DYSKUSJI
- Czy potem w ciągu tygodnia odwołujecie się do tego błogosławieństwa?
- Czy błogosławicie wasze dzieci?
- Benedictio – dosł. „dobre mówienie”, „dobre słowo”… co z tego potem zostaje?
PUENTA
Jaki jest sens błogosławieństwa:[1]
- jest to pewien dar wyrażony słowem i tajemnicą słowa, mocą słowa,
- dobro, które przynosi, nie jest związane z jakimś konkretnym przedmiotem lub darem, ponieważ to, czego błogosławieństwo udziela, nie znajduje się w sferze posiadania, lecz w sferze bycia i jest wyrazem nie działania człowieka, ale stwórczej mocy Boga;
- błogosławieństwo może być wyrażane na dwa sposoby: 1 – proszę Boga o nie, czyli o to, aby rozpoczął jakieś dzieło, aby okazał swoja stwórczą moc, 2 – błogosławię Boga, czyli dziękuję Mu za coś, czego już doznałem, już doświadczyłem… coś już mam.
- Błogosławieństwo przywołuje wizje dobrobytu, ale również i pokoju, dlatego w Biblii te dwa terminy występują często razem,
- Błogosławić – czasownik ten posiada wiele znaczeń – od pozdrowienia przekazywanego komuś na ulicy, przez formułkę grzecznościową, aż po Boże dary,
- Szczególna jest tu rola ojca w rodzinie – „bardziej niż jakiekolwiek inne, skuteczne jest błogosławieństwo ojcowskie”,
- Pierwsi rodzice, pobłogosławieni przez Boga, ściągają na świat przekleństwo – ale przeklęty będzie wąż i ziemia, ale nie ludzie… z ich pracy, cierpienia nadal będzie się rodzić życie; po potopie błogosławieństwo Boga zapewni ludzkości potęgę i możliwość rozmnażania się,
- Błogosławieństwo ma również związek z Przymierzem – zobowiązanie się do wierności wobec Boga, przedstawienie Prawa, przedstawienie przekleństwa, potem jakiś akt kultu na znak przypieczętowania Przymierza i nadania mu wartości sakralnej.
2. Krzyż
WSTĘP
Dzieci otrzymują błogosławieństwo pod postacią małego znaku krzyża. Wszyscy w kościele wykonujemy ten znak z wielkim szacunkiem i czcią. Jest to dla nas znak zbawienia. Ale krzyż jest też znakiem męki Chrystusa, cierpienia, samotności, prawdziwego udręczenia… jest ceną, którą on zapłacił za to, abyśmy mogli cieszyć się Bożą bliskością.
AKTYWIZACJA
Praca w parach małżeńskich. Formularz krzyża. Jaką cenę wy płacicie posiadając dzieci? Z czego musicie zrezygnować? Z czym się pożegnać? Jaki krzyż bierzecie wtedy na swoje ramiona.
Spójrzcie jednak na krzyż w naszym kościele – jest na nim cos zielonego, jest jakieś życie wypływające z krzyża… porozmawiajcie między sobą o tym, co DOBREGO wyniknęło z pokonywania problemów wynikających z posiadania dzieci, z ich urodzenia i wychowywania… jak może mąż i żona zbliżyć się do siebie poprzez dzieci?
Odpowiedzi wpisujemy z drugiej strony formularza – krzyża. Prezentacja na forum wartości płynących z pokonywania problemów. Czas na dyskusję.
PUENTA
Widzicie teraz, na co się decydujecie posiadając dzieci… krzyż, ale i radość zjednoczenia…
3. Chrystus i dzieci
WSTĘP
„Wtedy przyniesiono mu dzieci, aby włożył na nie ręce i pomodlił się za nie; a uczniowie szorstko zabraniali im tego. Lecz Jezus rzekł: „Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie”. Włożył na nie ręce i poszedł stamtąd” (Mt 19,13).
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Szukamy odpowiedzi na pytanie; co ma wspólnego królestwo Boże z dziećmi? Dlaczego do nich właśnie ono należy? Metoda – plakat z wpisywaniem. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. czas na dyskusję.
PUENTA
Jaki jest sens błogosławienia w imię Chrystusa:
- w Chrystusie Bóg ofiaruje nam wszystko, niczego nie zatrzymuje dla siebie tylko,
- w Chrystusie też składamy Bogu dzięki za Jego dary,
- nie ma już nic doskonalszego od błogosławieństwa w Chrystusie,
- ale w Ewangeliach jest tylko jedno błogosławieństwo odnoszące się wprost do Chrystusa: przy wjeździe do Jerozolimy „błogosławiony, który idzie w imię Pańskie”,
- ale przyjście Chrystusa wyzwala w ludzkich sercach całą falę błogosławieństw – Elżbiety, Zachariasza, Symeona, oczywiście samej Maryi też (bez słowa),
- błogosławieństwo po mszy św. jest zatem także pewnym początkiem, rozpoczęciem Bożego i Chrystusowego działania… co z nim zrobimy?
[1] Na podstawie: Słownik teologii biblijnej, Pallottinum, Poznań 1985, s.78nn.