O wierze 91-95
Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Lektura Tagi: brak tagów
Moc proboszcza
- Są takie miejsca, gdzie na Mszy św. wydaje się, że to proboszcz gra pierwsze skrzypce. Że to jego mocą słowo Boże jest przesycone, że to jego mocą dary stają się Ciałem i Krwią Chrystusa, że to mocą proboszcza ludzie zostają pobłogosławieni i mogą łaskawie wrócić dodomciu.
- Biada człowiekowi, który sobą przesłoni Boga…
- Uwielbiam natomiast spotykać takich ludzi, takie parafie czy grupy ludzi, z którymi można dzielić się swoją wiarą. Uwielbiam wtedycelebrować świętą liturgię…
- [przerobiony] KKK 1091 W liturgii Duch Święty jest wychowawcą wiary Ludu Bożego, sprawcą „cudownych dzieł Bożych”. (…) Jest pragnieniem i dziełem Ducha w sercu Kościoła, abyśmy żyli życiem Chrystusa Zmartwychwstałego. Gdy spotyka On w nas odpowiedź wiary, którą wzbudził, wtedy liturgia staje się wspólnym dziełem Ducha Świętego i Kościoła.
- Duch Święty może wtedy działać tak,jak to czynił przez całe wieki.
- KKK 1092 W tym sakramentalnym udzielaniu misterium Chrystusa Duch Święty działa w taki sam sposób jak w innych czasach ekonomii zbawienia:
- przygotowuje Kościół na spotkanie z Jego Panem,
- przypomina i ukazuje Chrystusa wierze zgromadzenia,
- uobecnia i aktualizuje misterium Chrystusa swoją przekształcającą mocą,
- a wreszcie jako Duch komunii jednoczy Kościół z życiem i posłaniem Chrystusa.
- Módlmy się także, aby Duch Święty działał w kapłanach… aby z godnoscią celebrowali świętą liturgię w kościele… aby nie spieszyli się, nie wymądrzali, nie pouczali ludzi… aby nie wstydzili się dzielić swoją wiarą…
Ogłoszenia
- Lubie czytać ogłoszenia rozklejane na murzach i słupach, tablicach, rynnach i ścianach… ludzie chcą coś sprzedać, zaprosić na koncert, zaoferować swoje talenty. Czasami ogłaszają, żektoś jest draniem i złodziejem, obiecują wymarzone schudnięcie, nawołują do demonstracji.
- Czasami fotografuję takie ogłoszenia. Wytargane przez wiatr, spłukane deszczem przybierają dziwaczne formy i kształty, zamieniają się w intrygujące obrazy…
- Raz małonie oberwałem za czytanie ogłoszeń. Stanąłem przed płotem, a za rogiem jakaś ekipa rozklejała wtedy afisze robione domowym sposobem – afisze antyrasistowskie. Zapuścili żurawia, aby sprawdzić moją reakcję, i w razie czego bronić swoich racji. Ale porozumielismy się w mig, gdy pokazałem gest kciuka uniesionego do góry, i powiedziałem: OK, popieram…
- Popieramy czyjeś poglądy czy nie – szacunek dla siebie nawzajem jest elementemkultury człowieka. Ja szacunku dla poglądów innych ludzi nauczyłem min. uczestnicząc w niedzielnej Mszy św. Jest ona bowiem doskonałym lekarstwem na ksenofobie i antysemityzm.
- W jaki sposób?
- KKK 1096 Głębsza znajomość wiary i życia religijnego narodu żydowskiego, tak jak są jeszcze dzisiaj wyznawane i przeżywane, może pomóc lepiej zrozumieć pewne aspekty liturgii chrześcijańskiej. Dla żydów i dla chrześcijan Pismo święte jest istotną częścią ich liturgii: przez głoszenie słowa Bożego, odpowiedź na to słowo, modlitwę uwielbienia i modlitwę wstawienniczą za żywych i umarłych, uciekanie się do Bożego miłosierdzia. Liturgia słowa w sobie właściwej strukturze znajduje swoje źródło w modlitwie żydowskiej. Modlitwa Godzin oraz inne teksty i formularze liturgiczne mają w niej swoje odpowiedniki, podobnie jak nawet najbardziej czcigodne formuły naszych modlitw, między innymi „Ojcze nasz”. Także Modlitwy eucharystyczne inspirują się wzorami zaczerpniętymi z tradycji żydowskiej. Związek między liturgią żydowską i liturgią chrześcijańską, a także różnice w ich treści są szczególnie widoczne w wielkich świętach roku liturgicznego, takich jak Pascha. Chrześcijanie i żydzi celebrują Paschę; Pascha historii u żydów jest zwrócona ku przyszłości, natomiast u chrześcijan Pascha wypełnia się w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, chociaż oczekują oni jeszcze na jej ostateczne spełnienie.
- KKK 1097 W liturgii Nowego Przymierza każda czynność liturgiczna, szczególnie celebracja Eucharystii i sakramentów, jest spotkaniem Chrystusa i Kościoła. Zgromadzenie liturgiczne czerpie swoją jedność z „Ducha Świętego”, który gromadzi dzieci Boże w jednym Ciele Chrystusa. Ta jedność przewyższa związki ludzkie, rasowe, kulturowe i społeczne.
- Marzy mi się zatem, aby ta jedność była wypisanaw ludzkich sercach. Aby nikt nie musiał się bać z powodu koloru skóry, przekonań, pochodzenia, czy chociażby tego, że przystanie przed płotem, aby poczytać ogłoszenia…
Lenistwo nie popłaca
- Miałem kiedyś taki zwyczaj, że wiele rzeczy zostawiałemdozrobienia na ostatnia chwilę. Mówiłem: aaaa, jeszcze mam czas… jeszcze zdążę, zrooobi się… zepne się i uda się zrobić…
- Potem wkurzałem się oczywiście, że tyle spraw się nazbierało i trzeba pędzić z wywieszonym jęzorem, aby zdążyć… no i rzecz jasna, nie zawsze się udawało…
- Na szczęście teraz jest już dużo lepiej… chociaż po drodze wiele razy sobie obiecywalem poprawę i było po staremu…
- Dlaczego o tym mówię? Ponieważ bardzo podobnie, jak z tym odkładaniem spraw na później, może być z przeżywaniem zwykłej niedzielnej Mszy św.
- KKK 1098 Zgromadzenie powinno przygotować się na spotkanie ze swoim Panem – być „ludem dobrze usposobionym”. To przygotowanie serc jest wspólnym dziełem Ducha Świętego i zgromadzenia, a szczególnie pełniących funkcje wynikające ze święceń (ministri). Łaska Ducha Świętego zmierza do:
- wzbudzenia wiary,
- nawrócenia serca
- i przylgnięcia do woli Ojca.
Te dyspozycje są podstawą do przyjęcia innych łask ofiarowanych w samej celebracji oraz owoców nowego życia, jakie ma ono następnie wydać.
- Nic zatem dziwnego, że pomyślenie na ostatnią chwilę o tym, jak mam uczestniczyć we Mszy św., co chcę przeżyć, okrada nas zwielu łask… nic dziwnego, że wychodzimy czasami niezadowoleni, że nie umiemy się skupić… skoro zaczynamy myslećo Bogu, gdy słychac dzwonek ministranta… albo gdy spóźniamy się na najwazniejsze spotkanie w tygodniu…
- Ile związków między ludźmi rozpadło się, gdy ktoś był nieuważny, nie słuchał, nie miał nic do powiedzenia lub nagminnie się spóźniał… ile związków między Bogiem a człowiekiem rozpadło się w tych powodów…
Pamiątka
- Wiem, że pamietniki żyją jeszcze na świecie… że istnieją zagięte rogi karteczek z tajemnicami, do których nie wypada zaglądać… że istnieją wierszyki i rymowanki, śmieszne rysunki, kwiatki i niespodziewanki…
- Kiedy człowiek dorasta, często rezygnuje już z prowadzenia pamiętnika. Pamiatką wydarzeń i przeżyć stają się wtedy już nie zapisane strony, ale przedmioty – zdjęcia, zasuszone kwiaty, kamyki, liście, koraliki, koszulki…
- Wystarczy spojrzeć, dotknąć, a wspomnienia ożywają… te chwile już nie wrócą, chociaż czasami mogą przyjść podobne… ale to, co się wydarzyło – nie wróci…
- Dlaczego o tym mówię?
- Dlatego, że pamiatką jest także Msza św., pamiątką Ostatniej Wieczerzy, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Pamiątką jednak dośc specyficzną… ponieważ uczestniczymy we Mszy św., która nie jest tylko wspomnieniem wydarzeń sprzed 2000 lat. Nie jest powtarzaniem tego, co było, a co my tylko wspominamy…
- KKK 1104 Liturgia chrześcijańska nie tylko przypomina wydarzenia, które dokonały naszego zbawienia, ale aktualizuje je i uobecnia. Misterium Paschalne Chrystusa jest celebrowane, a nie powtarzane. Powtarzane są poszczególne celebracje; w każdej z nich następuje wylanie Ducha Świętego, który aktualizuje jedyne Misterium.
- Dlatego właśnie możemy powiedzieć, że ucztestniczymy wręcz w Ostatniej Wieczerzy Panaj Jezusa!
- Poza tym Msza św. jest pamiatką jednak dość ryzykowną… dlaczego?
- Ponieważ, gdy kapłan wyciąga dłonie nad darami złożonymi na ołtarzu, to modli się wtedy i prosi [KKK 1105] Ojca o posłanie Ducha Uświęciciela, by składane ofiary stały się Ciałem i Krwią Chrystusa i aby wierni, przyjmując je, sami stawali się żywą ofiarą dla Boga.
- KKK 1107 Przekształcająca moc Ducha Świętego w liturgii przyspiesza przyjście Królestwa i spełnienie się misterium zbawienia. W oczekiwaniu i nadziei Duch Święty pozwala nam rzeczywiście uprzedzać doskonałą komunię Trójcy Świętej. Duch posłany przez Ojca, który wysłuchuje [prośby] Kościoła, ożywia tych, którzy Go przyjmują, i stanowi dla nich już teraz „zadatek” ich dziedzictwa.
- Są takie pamiatki, które przynoszą miłe uczucia, wspomnienia, westchnienia… sątakie pamiatki, które boląi powodują smutek… są wreszcie pamiatki, które angażują i nie pozwalają poprzestać na tym, co jest… które wzmagają duchowy głód…
- Dziwna to uczta, która sprawia, że człowiek chce, pragnie jeszcze wiecej… oby ze Mszą św. nieodłącznie było związane powiedzenie, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia…”
Sakramenty Chrystusa
- W Ewangelii jest pewna wzruszająca scena, w której jawnogrzesznica obmywa łzami stopy Jezusowe i wyciera je swoimi włosami. Jezus zauważa jej miłość, odpuszcza jej grzechy, chociaż ona nie mówi Mu ani słowa…
- Warto zauważyć, że jest to piękny obraz sakramentu pokuty, czylipo prostu spowiedzi świętej.
- Albo zwróćmy uwagę na inne sceny – uzdrawiania chorych. Chorzy wędrowali za Jezusem i apostołami, Mistrz przemawiał do nich, nauczał, rozgrzeszał i darował zdrowie… doskonały to znak przyszłego sakramentu namaszczenia chorych…
- Do każdego z 7 sakramentów można znaleźć w Ewangelii jakieś wydarzenie lub słowo, którejest zapowiedzią jego ustanowienia.
- KKK 1114 „Opierając się na nauczaniu Pisma świętego, na tradycjach apostolskich… i na zgodnym zdaniu Ojców”, wyznajemy, że „wszystkie sakramenty Nowego Przymierza zostały ustanowione przez Jezusa Chrystusa”.
- KKK 1115 Słowa i czyny Jezusa już w czasie Jego życia ukrytego i misji publicznej miały charakter zbawczy. Uprzedzały one moc Jego Misterium Paschalnego. Zapowiadały i przygotowywały to, czego miał On udzielić Kościołowi po wypełnieniu się wszystkiego. Misteria życia Chrystusa są podstawą tego, czego Chrystus udziela teraz przez szafarzy swojego Kościoła w sakramentach, ponieważ „to, co było widzialne w naszym Zbawicielu, przeszło do Jego misteriów”.
- Gdy Jezus chodził po ziemi, to moc wychodziła od Niego. Dziś… [KKK 1116] Sakramenty będące „mocami, które wychodzą” z zawsze żywego i ożywiającego Ciała Chrystusa, oraz działaniami Ducha Świętego urzeczywistnianymi w Jego Ciele, którym jest Kościół, są „arcydziełami Bożymi” w nowym i wiecznym Przymierzu.
- Przypominają się tu słowa z GWIEZDNYCH WOJEN: „Niech moc będzie z tobą!”
- Niech moc Jezusa będzie z tobą. I niech działa w tobie. Przez sakramenty…