Dobry pasterz/ksiądz
1. Dobry
WSTĘP
PSALM 23
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego.
Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach.
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć: orzeźwia moją duszę.
Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach przez wzgląd na swoje imię.
Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.
Twój kij i Twoja laska są tym, co mnie pociesza.
Stół dla mnie zastawiasz wobec mych przeciwników; namaszczasz mi głowę olejkiem;
mój kielich jest przeobfity.
Tak, dobroć i łaska pójdą w ślad za mną przez wszystkie dni mego życia
i zamieszkam w domu Pańskim po najdłuższe czasy.
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Metoda – analogia. Zadanie jest następujące: poszukujemy odpowiedzi na pytanie: w czym dobry ksiądz jest podobny do pasterza z Psalmu 23? Każda grupa otrzymuje kartkę z Psalmem 23, odpowiedzi wpisujemy wokół tekstu na zasadzie odnośników. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.
PYTANIA DO DYSKUSJI
- Czy są na świecie dobrzy księżą?
- Skąd się bierze taka dobroć?
- Dla kogo dobry ksiądz powinien być dobry?
- Jak docenić dobroć księdza? Jak mu pomóc, gdy tej dobroci brakuje?
- Jak przywrócić do porządku, gdy postępuje wbrew dobroci?
PUENTA
Papież Benedykt XVI w Liście na rozpoczęcie Roku Kapłańskiego pisze: Proboszcz z Ars był niezwykle pokorny. Lecz jako kapłan był świadomy, że jest dla swych wiernych ogromnym darem: „Dobry pasterz, pasterz według Bożego serca jest największym skarbem jaki dobry Bóg może dać parafii i jednym z najcenniejszych darów Bożego miłosierdzia”.
2. Dar i zadanie
WSTĘP
Papież pisze dalej….
Mówił o kapłaństwie, tak jakby nie mógł się przekonać o wielkości daru i zadania powierzonego ludzkiemu stworzeniu: „Och jakże kapłan jest wielki!.. Gdyby pojął siebie, umarłby… Bóg jest mu posłuszny: wypowiada dwa słowa, a na jego głos Nasz Pan zstępuje z nieba i zawiera się w małej hostii”.
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Metoda – doradcy. Zadanie jest następujące: wyobraźmy sobie, że z okazji ogłoszenia Roku Kapłańskiego Bóg zrobił podsumowanie jakości kapłaństwa wszystkich kapłanów na świecie. Wyniki wyszły, jakie wyszły. Sporo plusów, ale i minusów niemało.
Na oficjalną prezentację wyników podsumowania Bóg zaprosił swoich ukochanych aniołów – czyli nas. Mamy wziąć udział w dyskusji i poszukać odpowiedzi na pytanie: czy nadal obdarzać ludzi powołaniem do życia kapłańskiego, czy te powołania wstrzymać na jakiś czas ze względu na sytuację na świecie oraz ludzkie słabości? Prezentacja na forum i czas na dyskusję.
PYTANIA DO DYSKUSJI
- Lubimy przyglądać się powołaniu i życiu księdza?
- Czy ksiądz jest jeszcze dzisiaj pasterzem, czy raczej można mu przypisać inne funkcje?
- Czy czujesz się owcą w stadzie pasterza – proboszcza?
- Czy Bóg nie za dużo ryzykuje obdarzając człowieka aż takimi darami?
PUENTA
Wyjaśniając swym wiernym znaczenie sakramentów mówił: „Gdyby zniesiono sakrament święceń, nie mielibyśmy Pana. Któż Go złożył tam, w tabernakulum? Kapłan. Kto przyjął waszą duszę, gdy po raz pierwszy wkroczyła w życie? Kapłan. Kto ją karmi, by dać siłę na wypełnienie jej pielgrzymki? Kapłan. Któż ją przygotuje, by pojawiła się przed Bogiem, obmywając ją po raz ostatni we Krwi Jezusa Chrystusa? Kapłan, zawsze kapłan. A jeśli ta dusza umiera ze względu na grzech, kto ją wskrzesi, kto da jej ciszę i pokój? Znów kapłan… Po Bogu, kapłan jest wszystkim!… On sam pojmie się w pełni dopiero w niebie”.
Stwierdzenia te, zrodzone z kapłańskiego serca Świętego Proboszcza mogą się wydawać przesadne. Mimo to ujawnia się w nich niezwykły szacunek, jakim darzył on sakrament kapłaństwa.
Zdawał się przytłoczony nieograniczonym poczuciem odpowiedzialności: „Gdybyśmy dobrze zrozumieli czym jest ksiądz na ziemi, umarlibyśmy: nie z przerażenia, lecz z miłości… Bez księdza śmierć i męka Naszego Pana nie służyłaby do niczego. To ksiądz kontynuuje na ziemi dzieło zbawienia… Na co zdałby się dom pełen złota, gdyby w nim nie było nikogo, kto otworzyłby nam doń drzwi? Ksiądz ma klucze do skarbów niebieskich: to on otwiera bramę: on jest ekonomem dobrego Boga; zarządcą Jego dobór… Zostawicie parafię na dwadzieścia lat bez księdza, zagnieżdżą się w niej bestie… Ksiądz nie jest kapłanem dla siebie, jest nim dla was”.