Ludzkie potrzeby a małżeństwo

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Małżeństwo, Piramida potrzeb, Potrzeby zachcianki, Sakrament małżeństwa

1. Piramida potrzeb

WSTĘP

Człowiek szczyci się swoją wolnością. Ale gdy bliżej się przyjrzymy naszemu życiu, to okazuje się, że tak naprawdę do końca wolni chyba nie jesteśmy. Bo oto istnieją pewne powinności, pewne konieczne i niezbędne sprawy, które trzeba załatwić, aby móc spokojnie żyć. Co to za sprawy? Praca – aby mieć za co żyć, troska o zdrowie – aby normalnie funkcjonować, jedzenie – aby mieć siłę, odpoczynek – aby nie paść pod ciężarem wysiłku.

Czasami jest tak, że niektóre dążenia potrafimy ograniczyć na rzecz innych, które w danym momencie są bardziej istotne. Brak jedzenia wywołuje potrzebę pokarmu, a jego nadmiar – potrzebę ograniczenia. Brak spotkań towarzyskich wywołuje potrzebę przebywania z innymi osobami, a ich nadmiar – potrzebę samotności i wyciszenia.

Czynnikami, które popychają nas naprzód lub hamują nasze działania są nasze potrzeby.

POTRZEBA to pewien stan organizmu, wskazujący na jakiś brak lub nadmiar, który uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie osoby. Potrzeby wynikają z tego, kim jesteśmy w sensie biologicznym, psychicznym i społecznym.

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna. Metoda – piramida potrzeb. Zadanie jest nastepujące: w środku kartki rysujemy trójkąt i dzielimy do na 6 pól: jedno u góry, dwa w środku, trzy na dole. W pola wpisujemy ludzkie potrzeby związane z małżeństwem. Zwracamy uwagę na ich rodzaj – biologiczne, psychiczne, społeczne. Gradacja – najwazniejsze u góry, niższe – w dól.

Chetni mogą dokonać prezentacji na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

Większość ludzkich dążęń, działań podejmowanych jest w celu zaspokajania bardzo mocno przeżywanych ludzkich potrzeb. Wiele instytucji wytworzonych w rozwoju kultury ludzkiej powstała w tym celu, aby potrzeby ludzkie znalazły tam społecznie zaakceptowany sposób zaspokojenia.

            Jedną z takich instytucji jest właśnie małżeństwo. Jakie potrzeby jest ono w stanie zaspokoić? Zauważenie wartości osoby ludzkiej, walorów osobistych, pożądania seksualnego i wielu innych.

Potrzeby te nie giną, ale przez całe życie zwracają się do współmałżonków z oczekiwaniem spełnienia. Nawet wbrew życiowym porażkom.

To oczekiwanie jest tak mocne, że właśnie ze strony współmałżonka doznane nieoczekiwanie upokorzenia są najdotkliwsze i najsilniej godzą w miłość.

Człowiek ma tendencję, aby własną hierachię potrzeb traktować jako oczywistą i z trudem godzi się na współistnienie obok siebie innego porządku niż jego własny. Czasami człowiek broni się przed zmianami i domaga się jej akceptacji, a nawet od niej uzależnia akceptacje potrzeb drugiego człowieka.

2. Sposoby zaspokajania potrzeb

WSTĘP

W pewnym momencie jednak może się okazać, że dla dwóch bliskich sobie osób potrzeby związane z małżeństwem mogą być nieco różne. Różne mogą być także oczekiwania co do sposobu zaspokajania potrzeb.

AKTYWIZACJA

Praca indywidualna. Zadanie jest następujące: od wypisanych wcześniej potrzeb rysujemy odnośniki na zewnątrz trójkąta i wypisujemy sposoby zaspokajania tych potrzeb. Prezentacja na forum zupełnie dobrowolna. Ewentualnie porównanie z innymi potrzebami oraz sposobami ich zaspokajania.

PUENTA

Czasami człowiek jest niezadowolony sposobem zaspokojenia potrzeby. Czasami realną potrzebę można zaspokoić zupełnie prosto. Czasami zaczyna się pogoń za sposobami zaspokojenia potrzeb, co już nazywa się „zachciankami”.