Pory roku – pory miłości
1. Pory roku
WSTĘP
Lato już dawno za nami, kończy się jesień, coraz chłodniej jest na świecie. Myślę, że wielu z nas ma swoją ulubioną porę roku. A chyba wszyscy mamy jakieś wspomnienia i piękne skojarzenia z różnymi porami roku. Sięgnijmy teraz po te wspomnienia i skojarzenia…
AKTYWIZACJA
Praca w indywidualna.[1] Pomoce: bardzo duże koło z papieru (może być jednolite lub w 4 różnych kolorach oznaczających pory roku), małe kartki z bloczku, przybory do pisania, klej biurowy. Zadanie jest następujące: na kartkach wypisujemy hasłami wszystkie najpiękniejsze skojarzenia i wspomnienia związane z różnymi porami roku. Następnie kartki przyklejamy na odpowiednich częściach koła – UWAGA: przyklejamy je tak, aby można było obok każdej z nich cos jeszcze dopisać.
Prezentacja na forum – odczytanie treści na kartkach.
PUENTA
Nasze skojarzenia i wspomnienia pokazują, że każda z pór roku dostarcza człowiekowi róznych przyjemnych chwil i przeżyć. Nie wyobrażam sobie, aby którejś z nich miało nagle zabraknąć…
2. Demonstracja zadowolonych
WSTĘP
Wyobraziłem sobie, że cztery pory roku są w pewnym sensie podobne do różnych faz małżeństwa, a wypisane przez nas sytuacje do sytuacji zdarzających się w życiu małżeńskim. Poszukajmy teraz tych analogii..
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Prowadzący musi podzielić koło na cztery części odpowiadające porom roku i przydzielić je czterem grupom uczestników. Zadanie jest następujące: zastanawiamy się nad podobieństwami między wypisanymi na kartkach sytuacjami a wydarzeniami z życia małżeńskiego i rodzinnego.
Prezentacja na forum. Treść naszych analogii prezentujemy pod postacią demonstracji ludzi zadowolonych. Celem jest wyrażenie radości z przeżyć, które dają małżeństwom i rodzinom cztery pory roku – każda grupa promuje hasłami, transparentami, plakatami, piosenkami swoje treści. Gdy sytuacja na to pozwala, można się przebrać i urządzić demonstrację np. krokusów (wiosna), morskich fal (lato), kolorowych liści lub owoców (jesień), bałwanków lub śnieżynek (zima). Wszystko zależy od inwencji uczestników.
PUENTA
Taniec radości, w którym biorą udział wszyscy uczestnicy.
3. Cztery obietnice
WSTĘP
W czasie przysięgi małżeńskiej wypowiadane są słowa: „ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że cię nie opuszczę aż do śmierci”. To są cztery wielkie słowa: miłość, wierność, uczciwość, trwanie. Cztery wielkie słowa – zupełnie jak cztery pory roku…
AKTYWIZACJA
Praca w czterech grupach i na forum. Metoda pustego krzesła. Zadanie jest następujące: w grupach naradzamy się i poszukujemy argumentów za tym, że o naszej porze roku najbardziej rozkwita to, co małżonkowie przyrzekają sobie w czasie ślubu. Następnie dyskusja przedstawicieli grup metodą pustego krzesła pod kierunkiem prowadzącego zajęcia.
PUENTA
Oczywiście każda pora roku, jak i każdy okres małżeństwa i życia rodzinnego nadaje się do tego, aby kształtować te ślubowane wartości. Potrzeba tylko chęci, wytrwałości i wzajemnego przebaczenia.
[1] Pracy uczniów może towarzyszyć cicha muzyka np. „Czterech pór roku” Vivaldiego.