Busola wartości
1. Wędrowanie w góry
WSTĘP
W wiadomościach internetowych znaleźć można następującą informację:
PAP 2002-10-01 71-latka zdobyła himalajski szczyt
71-letnia Japonka Tosiko Utida zdobyła szósty pod względem wysokości na świecie himalajski szczyt Cho Oyu. Uczestnicząc w 8-osobowej wyprawie pokonała 8201 metrów. Japonka jest najstarszym na świecie człowiekiem, który stanął na tym szczycie.
Staruszka pobiła rekord należący do jej rodaka 69-letniego Juitiro Miury, który zdobył szczyt wiosną tego roku.
Japonia zajmuje pierwsze miejsce pod względem długości życia obywateli. W Kraju Wschodzącego Słońca mieszka najstarsza kobieta świata 115-letnia Kamato Hongo i najstarszy mężczyzna 113-letni Jukiti Tiugandi.
Średnia życia mężczyzn w Japonii to 78 lat a kobiet 85 lat. Według danych z września tego roku, osiemnastu obywateli w Japonii ma już ponad 100 lat. (an)
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Formularz – góry. Zadanie jest następujące: szukamy odpowiedzi na pytania: czym się kieruje człowiek, kiedy wybiera się na taką wyprawę? Jakie ma ideały? Jakie wartości mu przyświecają? Prezentacja na forum.
PUENTA
Gdy człowiek wybiera się w góry, przygotowuje się do tego z różnych stron. Mapy, sprzęt, ekipa, dojazd, nocleg, przewodnik… ale także – chęć przetrwania, ambicja, marzenia, miłość do gór, do wędrowania, instynkt, odwagę, zdrowie, umiejętność ponoszenia porażki…
2. Wędrowanie przez życie
WSTĘP
Gdy człowiek samodzielnie wyrusza w życie, też musi być przygotowany. Przede wszystkim w WARTOŚCI, którymi będzie się kierował w czasie wędrowania.
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Formularz – MOTOCYKL. Pytanie jest następujące: żeby dobrze wędrować przez życie, trzeba mieć pewną hierarchię wartości, wypiszmy ją sobie, czyli – co jest w życiu najważniejsze?
UWAGA – wartości ma być jak najwięcej. Przynajmniej kilkanaście. Bez prezentacji na forum. Ocena wypisanych wartości będzie w trakcie puenty.
PUENTA
ODCZYTANIE TEKSTU o wartościach:
- hedonistycznych,
- witalne,
- duchowe,
- święte.