Kościół – Boża budowla i ciało
1. Kościół jako budowla
WSTĘP
W każdej większej miejscowości znajduje się charakterystyczna budowla, którą widać często już z daleka… To oczywiście kościół.
AKTYWIZACJA
Praca na forum klasy, szukamy odpowiedzi na pytanie: po co ludzie budują kościoły? Świątynie? Kaplice? Pytanie pomocnicze: po co świątynie stawiają wyznawcy różnych innych religii?
PUENTA
Główne funkcje świątyni:
- Miejsce szczególnej obecności Boga wśród ludzi,
- Miejsce składania ofiary miłej Bogu,
- Miejsce świadectwa jedynego Boga.
Świątynie jerozolimska zbudowana była na wzgórzu Moria, gdzie Abraham miał zamiar złożyć ofiarę z Izaaka. Nową górą Moria staje się wreszcie GOLGOTA.
Duchowe funkcje świątyni jerozolimskiej spełniły się w Chrystusie:
- On jest najpełniejszym objawieniem Boga wśród ludzi, Jego obecnością,
- W Nim dokonała się ofiara miła Bogu,
- On jest świadkiem jedynego Boga wśród ludzi.
- Każdy chrześcijanin jest świątynią Boga – przez chrzest:
- Miejscem zamieszkania Boga,
- Miejscem składania ofiary Bogu,
- Miejscem dawania świadectwa o Bogu, w którego wierzę.
CZŁOWIEK, CZY CHCE, CZY NIE, ZAWSZE JEST CZYJĄŚ ŚWIĄTYNIĄ!
1 P 2,4-6: „Zbliżając się do tego, który jest żywym kamieniem, odrzuconym wprawdzie przez ludzi, ale u Boga wybranym i drogocennym, wy również, niby żywe kamienie, jesteście budowani jako duchowa świątynia, by stanowić święte kapłaństwo dla składania duchowych ofiar, przyjemnych Bogu przez Jezusa Chrystusa.”
2. Kościół jako Ciało Chrystusa
WSTĘP
Każdy z nas ma ciało, które szanujemy i dbamy o nie…
AKTYWIZACJA
Dwa duże arkusze papieru sklejamy ze sobą, ktoś kładzie się na nim, odrysowujemy zarys ludzkiej postaci. Wpisujemy w nią hasłami to, co w człowieku jest najszlachetniejsze, najlepsze, najbardziej godne podziwu…
PUENTA
Symbol ciała podkreśla jedność (tworzymy je wszyscy) i różnorodność (każdy z nas jest jego inną częścią). Dobro i zło, które czynię, dosięga całego ciała… przez system nerwowy, którym jest miłość… Uwidocznione jest miejsce Głowy – Chrystusa. Eucharystia – źródło jedności Kościoła, jego identyfikacji, wzrostu.
1 Kor 10,17: „Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego.”