Święto św. Marka, Ewangelisty

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: 1 P 5, Etos łaski, Łaska Boża, Marek Ewangelista, Marek Krótkopalcy, Mk 16, Ps 89, Św. Marek

NOWOTESTAMENTALNY ETOS ŁASKI

HOMILIA 1

  1. Szczególnie Panie zwracają uwagę na dłonie
  2. Powinny być czyste, wypielęgnowane, nakremowane… paznokcie, tipsy i takie tam… do czego my, mężczyźni głowy za bardzo nie mamy… A jeśli już, to podchodzimy do tego z dystansem…
  3. Podobnie jak święty Piotr… Tradycja przekazała nam, że nadał swojemu pomocnikowi, tłumaczowi i pisarzowi – świętemu Markowi przydomek, który w tłumaczeniu na język polski brzmi „ten, który ma krótkie palce”…
  4. Prawdopodobnie św. Marek był mężczyzną słusznej postury, który miał niewielkie dłonie… natomiast jeśli za ich pomocą spisywał nauczanie Piotrowe, przekazał nam najstarszą Ewangelię i wizję Jezusa jako Pana i Zbawiciela – to oznacza, że zrobił kawał dobrej roboty.
  5. Ewangelista pisze, że „Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami, które jej towarzyszyły
  6. Dzisiaj takim znakiem może być czytanie z wiarą Ewangelii oraz dziękowanie Panu Bogu za to, co mamy, za Jego dary, które w nas złożył… oraz to, co zrobimy korzystając z nich w życiu
  7. Patron dnia dzisiejszego zachęca nas do tego, abyśmy wyciągali nasze ręce do Boga, aby napełnił je swoimi darami…
  8. A jeśli np. Paniom manicure lub eleganckie tipsy mogą w tym pomóc, to czemu nie skorzystać?…

Poznań, święto św. Marka Ewangelisty, 25 kwietnia 2012, 1 P 5,5b-14; Ps 89; Mk 16,15-20

HOMILIA 2

Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony – mówi dzisiaj Pan Jezus do uczniów.

  1. Oto my jesteśmy i ochrzczeni i wierzący.
  2. To jeszcze nie wszystko – doświadczamy na co dzień zbawienia.
  3. Ono nie jest darem pośmiertnym, jak odznaczenie dla zasłużonego człowieka. Ono nie jest wieńcem na grobie lub akademią ku czci.
  4. Zbawienie to przebaczenie grzechów – otrzymujemy je w sakramencie pojednania. A także za-proszenie do przyjaźni z Bogiem. Do stołu Słowa i Eucharystii. Do życia z Panem Bogiem w co-dzienności.
  5. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony. Te słowa to także zaproszenie, wezwanie do od-krywania na nowo godności bycia chrześcija-ninem, do odkrywania daru chrztu, którego pewnie większość z nas nie pamięta… tym bar-dziej warto zadać sobie pytanie – co się wtedy właściwie stało?
  6. To również bardzo mocne wezwanie do troski o wiarę, szczególnie dzisiaj, kiedy jej publiczne wyznawanie jest narażone na wyśmianie…
  7. Prośmy Pana, aby potwierdzał także dzisiaj swoją mocą i znakami to, że jest z nami w codzienności.

Poznań, 25 kwietnia 2013, święto św. Marka Ewangelisty, 1 P 5,5b-14; Ps 89; Mk 16,15-20

HOMILIA 3

1. Zmartwychwstały Pan posyła uczniów, aby głosili Ewangelię z 3 powodów:

  • ŚWIAT: jest dziełem Boga, a jednocześnie może być daleko od Niego; ludzie stworzeni z Bożej miłości na nowo potrzebują jej świadków,
  • KOŚCIÓŁ: chrzest i wiara nas łączą w jedną wspólnotę; ma być znakiem nadziei dla każdego człowieka,
  • CHRYSTUS: relacja i więź z Nim uczy słuchania i dzielenia się wiarą z innymi! „Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami”.

2. Bądź obecny wśród nas, Panie, abyśmy o Twoich łaskach śpiewali na wieki!

Radonie, święto św. Marka Ewangelisty, 25 kwietnia 2023, 1 P 5,5b-14; Ps 89; Mk 16,15-20