Judyta
Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Homilia Tagi: rok C
CZYTANIA PnP 2, 8-14 lub So 3, 14-17; Łk 1, 39-45
WSTĘP
Do tej pory codziennie wspominaliśmy jakąś świętą postać, która miała coś, co i dzisiaj nas dotyczy lub w jakiś sposób wiąże się z naszym zżyciem. Dzisiaj dwie postacie w Ewangelii stają nam przed oczami – Maryja i Elżbieta. Bóg sprawia, że ludzie się spotykają. Bóg łączy ludzi. Módlmy się za wszystkie spotkania, rozmowy, aby w jakiś sposób nas ku Panu Bogu prowadziły.
HOMILIA
- Te proste słowa, jakie Elżbieta wypowiedziała do Maryi – „Błogosławiona jesteś między niewiastami!” – kryją w sobie coś wyjątkowego.
- Dwa razy były już one wypowiedziane w Starym Testamencie, oba w ważnych okolicznościach
- Mianowicie w jednym i drugim przypadku tymi słowami uczczone zostały kobiety, które miały odwagę z narażeniem własnego życia zabić wodza śmiertelnie zagrażających ludowi Bożemu wojsk nieprzyjacielskich.
- Po raz pierwszy na słowa na te słowa zasłużyła dzielna Jael, która zwabiła do swojego namiotu Siserę, wodza wojsk kananejskich, a potem go zlikwidowała.
- Drugi raz na podobne słowa zasłużyła sobie dzielna Judyta. Oblężone przez nieprzyjaciół miasto już padało z wycieńczenia i wszyscy utra-cili nadzieję na jego ocalenie. Wtedy Judyta uzbroiła się wiarą w moc Bożą, udało się jej dot-rzeć do wodza wojsk nieprzyjacielskich i tak skończyła się historia jego niecnego życia.
- Po raz trzeci te słowa – błogosławiona jesteś między niewiastami – wypowiedziane zostały właśnie do Maryi.
- Dlaczego właśnie do Niej – do cichej i skromnej Dziewczyny z Nazaretu – skierowano te słowa?
- Maryję Bóg postawił przeciwko nieprzyjacielowi, który doprowadził do grzechu prarodziców.
- To właśnie o Niej mówi proroctwo, jakie znaj-duje się niemal na samym początku Pisma Świę-tego, proroctwo wypowiedziane przeciwko szata-nowi: „Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a Niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje, a Potom-stwo Jej: Ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiaż-dżysz mu piętę” (Rdz 3,15).
- W Maryi, w Jej życiu spełniły się te słowa!
- To dlatego w dwóch kluczowych momentach swojego życia – mianowicie w Kanie Galilejskiej, na samym początku swojej publicznej działal-nośćci, oraz u jej końca, kiedy był już przybity do krzyża – Jezus mówi do Matki: „Niewiasto”.
- Dzisiaj brzmi to słowo już niemodnie i trochę przestarzale. Ale nie da się go niczym innym zastąpić!
- Maryja jest Niewiastą w najwyższym tego sło-wa znaczeniu, błogosławioną między niewiasta-mi, wybraną przez Boga do walki przeciwko Wę-żowi starodawnemu, naszemu największemu wrogowi.
- Wyraz „Niewiasta”, wypowiedziany przez Je-zusa do własnej Matki, wyraża jedyne w dziejach świata powołanie, do jakiego Maryja została wezwana.
- Nie wiem, czy któraś z was obecnych w kap-licy zabije kiedyś nieprzyjacielskiego wodza.
- Wszyscy możemy się jednak złu sprzeciwiać i wygrywać z nim w codzienności! Jezusa czynić w ten sposób obecnym w świecie. I miłość!
Ostatnie Roraty w LSU, piątek, 21 grudnia 2012