27 niedziela zwykła, rok A

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: 27 niedziela, 27 niedziela zwykła, Flp 4, Iz 5, Kamień węgielny, Mt 21, Ps 80, rok A

27 niedziela zwykła, rok A, różne notatki

HOMILIA 1

1. Szkoda, że ktoś wybierający czytania do dzisiejszej Ewangelii wyciął z tekstu końcówkę, która odbiera moc temu fragmentowi! Wyszła z tego grzeczna przypowieść, której obcięto… to, co obcięto!

2. Czego tu nie ma zatem? „Kto upadnie na ten kamień, rozbije się, a na kogo on spadnie, zmiażdży go». Arcykapłani i faryzeusze, słuchając Jego przypowieści, poznali, że o nich mówi. Toteż starali się Go pochwycić, lecz bali się tłumów, ponieważ miały Go za proroka.

3. Fragment – przypowieść jest zaczerpnięta z czasu, gry Jezus w wjechał uroczyście do Jerozolimy – więc jest to też Wielki Tydzień. Wtedy nie ma czasu na banalne opowieści – to czas wyboru, decyzji, rozstrzygnięć. I Jezus wskazuje na to, że kapłani i przywódcy sprzeniewierzyli się Bożemu prawu, nie rozpoznali Syna Bożego, chcą Go pojmać i uciszyć.

4. Dlaczego była to przypowieść o kapłanach i faryzeuszach?

  • Bóg posłał do ludu proroków; często byli prześladowani właśnie przez przywódców, którym nie pasowało Słowo Boże; w NT są tym wzmianki, ST pełen jest cierpienia i niezrozumienia wobec proroków, o co też oni sami mają pretensje do Boga,
  • w końcu Bóg posyła Syna, który zginie z rąk ludzi – odda życie za nas, ale będzie to skutek zdrady i intrygi wyższych kapłanów i przełożonych ludu!

5. Syn Boży, Jezus jest kamieniem węgielnym:

  • węgłem, kamieniem narożnym, na którym opierają się ściany, umocnienie konstrukcji,
  • kamień szczytowy, zwornik – wieńczy konstrukcję, utrzymując kopułę.
  • Jezus – Węgło – trzyma 2 ściany Starego i Nowego Przymierza,
  • Jezus – Zwornik – trzyma razem lud Boży = nas!

6. Jaka z tego nauka dla nas?

  • my też słuchamy Słowa, czytamy Biblię, do nas Bóg posyła proroków, abyśmy uwierzyli i żyli wg tej wiary,
  • posłał do nas Jezusa – na Nim możemy budować życie, On – jako zwornik wszystkich spraw codziennych,
  • odrzucenie tego daru – Jezusa – Miłości – zawsze obraca się przeciwko człowiekowi – niejeden roztrzaskał sobie życie odrzucając Jezusa, niejeden życiowy dar popękał lub runął bez węgła – Jezusa,
  • na KIM oparte jest dzisiaj i teraz Twoje życie?

Gidle, 8 października 2017, 27 niedziela zwykła, rok A; Wiktorówki, 4 października 2020; Iz 5, 1-7; Ps 80; Flp 4, 6-9; Mt 21, 33-34

HOMILIA 2

1. Trzy dni – poniedziałek, wtorek i środa. A właściwie: Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielka Środa – one będą nam towarzyszyły w niedziele aż do końca listopada. Przypomnimy w niedzielnych Ewangeliach przypowieści Pana Jezusa, spory z faryzeuszami i uczonymi w Piśmie, znaki czynione przez Jezusa.

2. Zapamiętajmy kontekst: Jezus wszedł uroczyście do Jerozolimy w Niedzielę Palmową, już wypędził przekupniów ze świątyni jerozolimskiej, już przeklął nieurodzajne drzewo figowe, już ograł wyższych kapłanów i przywódców ludu w sporze o władzę, już opowiedział im o przypowieść o dwóch synach posłanych do pracy w winnicy.

3. Dziś opowiada przywódcom ludu inną przypowieść – z zbuntowanych dzierżawcach. Symbolika przypowieści jest klarowna:

  • winnica to alegoria ludu, który Bóg wybrał na własność; to najdroższy skarb, duma i radość Boga żywego,
  • zakładanie i organizowanie winnicy to praca Boga, który kształtował lud od Abrahama, przez patriarchów, Mojżesza, królów i proroków, aby wreszcie wydał wspaniałe owoce,
  • mur wokół winnicy to symbol Prawa Bożego,
  • tłocznia to symbol ołtarza, na którym człowiek składa Bogu szczere ofiary,
  • wieża to alegoria świątyni, w której Bóg jest obecny wśród swego ludu,
  • dzierżawcy to przywódcy ludu i kapłani, którym Bóg w zaufaniu powierzył swój lud,
  • posłańcy to oczywiście prorocy, których Bóg cierpliwie posyła do ludu, aby się nawrócił,
  • syn to Chrystus, który przychodzi nie po to, aby pomścić pomordowanych proroków. lecz który przychodzi z życzliwością, aby dla Boga Ojca – Właściciela odzyskać zbuntowanych rolników – dzierżawców.

4. Są jeszcze inni dzierżawcy, rolnicy, nowi… Na początku będą pod krzyżem wpatrywać się w Zbawiciela oddającego życie za grzechy świata, a potem rozwiną Kościół założony przez Chrystusa – miejsce łaski, a także podejmą zaproszenie do pielęgnacji Jego własności.

5. Czas Synodu Biskupów, który właśnie przeżywamy, to czas zastanowienia się nad naszym zaangażowaniem w troskę o winnicę Pana. Biskupi i delegaci szukają odpowiedzi na pytania postawione w dokumencie Instrumentum Laboris, dokumencie z pytaniami o stan i wizję Kościoła, który posiada podtytuł: KOMUNIA – UCZESTNICTWO – MISJA.

6. Trzeba przeczytać i rozważyć ten dokument osobiście! Nie wystarczą omówienia, tam przecież są pytania do nas!

  • KOMUNIA – jak wspierać ubogich? dać głos niedocenianym? jak dbać o więź między Kościołami? bronić swoich interesów czy tworzyć wspólne dobro w społeczeństwie? jakimi narzędziami?
  • MISJ – to natura Kościoła! misja pokazuje horyzont Kościoła! pozwala przeżyć na nowo Zesłanie Ducha Świętego!
  • UCZESTNICTWO – jak na nowo dodać dynamizmu instytucjom kościelnym? konieczność kultury i duchowości synodalnej! całościowa formacja ciągła formacja ludu Bożego! potrzeba odnowy języka używanego przez Kościół!

7. Daj nam nowe życie, a będziemy Cię chwalili!

Radonie, 27 niedziela zwykła, rok A, 8 października 2023, Iz 5,1-7; Ps 80; Flp 4,6-9; Mt 21,33-34