Powołanie świeckich

1. Dwa światy

WSTĘP

W człowieku łączy się i styka wiele różnych światów i wymiarów. Zatrzymajmy się na chwile na skrzyżowaniu dwóch z nich: świata wiary oraz polityki. Jak to bywa w naszym kraju dość często korzystają ze swoich możliwości, bywają bliskie, oddalone od siebie, raczej lubią się lub wykorzystują wzajemnie. Pochodzą z dwóch różnych światów, między którymi jest jasna granica, ale jak to w życiu ludzkim bywa… Wyobraźmy sobie, że te dwa światy – zupełnie jak ludzie – zakochały się w sobie na zabój…

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – kłódka na moście. Zadanie: wykonujemy projekt kłódki, którą następnie Wiara i Polityka zawieszą na moście, który łączy brzegi ich krain. Jaka będzie ta kłódka? Co na niej napiszą? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Izolacja, nieufność między nimi to dobry pomysł?
  2. Świat przemocy i egoizmu – jak przeciwdziałać?
  3. Czy możliwa jest dzisiaj prawdziwa miłość społeczna?
  4. Czy możliwa jest miłość polityczna?

PUENTA

MŁODZI ZAANGAŻOWANI

168. To prawda, że niekiedy w świecie tak pełnym przemocy i egoizmu ludzie młodzi mogą być narażeni na ryzyko zamknięcia się w małych grupach, pozbawiając się w ten sposób wyzwań życia w społeczeństwie, w szerokim świecie, stawiającym wyzwania i wiele potrzeb. Czują, że przeżywają braterską miłość, ale być może ich grupa stała się jedynie przedłużeniem ich własnego „ja”. Pogłębia się to, gdy powołanie świeckich jest pojmowane jedynie jako posługa w obrębie Kościoła (lektorzy, akolici, katecheci…), zapominając, że powołaniem świeckich jest przede wszystkim miłość społeczna i miłość polityczna: jest to konkretne zaangażowanie, wychodzące z wiary, na rzecz budowy nowego społeczeństwa, by żyć pośród świata i społeczeństwa, aby ewangelizować jego różne instancje, by wzrastały pokój, współistnienie, sprawiedliwość, prawa człowieka, miłosierdzie, a tym samym poszerzało się królestwo Boże na świecie.

2. Festiwal Przyjaźni

WSTĘP

Zachęceni dobrym rozwojem relacji między Wiarą i Polityką organizujemy Festiwal Przyjaźni, który odbędzie się na moście łączącym ich krainy. Byłaby to wspaniała okazja do poznania się wzajemnego, w konsekwencji miłego spędzenia czasu, przełamania niechęci i uprzedzeń, porozumienia.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – organizacja festiwalu. Zadanie: wymyślić dziedziny, które będą zaprezentowane w ramach festiwalu z obu stron, zaplanować sfery spotkań, zagospodarować teren mostu. Użyć wyobraźni i poczucia humoru przy wykonaniu tego zadania. Można narysować plan festiwalu, widok z góry na rozkład miejsc. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czy wiara i polityka mogą ze sobą współpracować?
  2. Co jest niezbędne do takiej mądrej współpracy?
  3. Co mogą zrobić razem dla zachowania pokoju na świecie?
  4. Na czym polega kultura spotkania między ludźmi wyznającymi różne religie i różne wartości polityczne?

PUENTA

169. Proponuję młodym, aby wychodzili poza grupy przyjaciół i budowali „przyjaźń społeczną, poszukiwali dobra wspólnego. Wrogość społeczna niszczy. Rodzina ulega zniszczeniu przez wrogość. Kraj jest niszczony przez wrogość. Świat jest niszczony przez wrogość. Zaś największą wrogością jest wojna. W dzisiejszych czasach widzimy, że świat jest niszczony przez wojnę. Bo nie potrafią usiąść i porozmawiać. […] Bądźcie zdolni do tworzenia przyjaźni społecznej”90. Nie jest to łatwe, zawsze trzeba z czegoś zrezygnować, trzeba negocjować, ale jeśli to czynimy, myśląc o dobru wszystkich, to możemy urzeczywistnić wspaniałe doświadczenie odłożenia różnic na bok, aby razem walczyć w tym samym celu. Jeśli uda nam się znaleźć wspólną płaszczyznę pośród wielu rozbieżności, to w tym żmudnym, a niekiedy męczącym trudzie tworzenia mostów, budowania pokoju, który byłby korzystny dla wszystkich, zawarty jest cud kultury spotkania. A ludzie młodzi mogą mieć odwagę, by przeżywać go z pasją.