Sport i wychowanie
1. Koła chwały i klęski
WSTĘP
Pięć kół symbolizuje sport olimpijski na najwyższym poziomie. Ale ten sport ma nie tylko blaski, lecz również i cienie, wygrane i przegrane, triumfy i dramaty.
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Metoda – koła olimpijskie. Zadanie wykonujemy koła w dowolnej, prostej technice plastycznej, mają wyrażać blaski i cienie sportu. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.
PYTANIA DO DYSKUSJI
- Jakie zdolności są potrzebne, aby uprawiać sport?
- Jak sport oddziaływanie na człowieka?
- Jakie owoce sport przynosi wśród ludzi, w społecznościach?
- Kiedy sport przeżywa kryzysy? Jakie są ich przyczyny oraz skutki?
- Być „zawodnikiem Chrystusa” – co to znaczy?
PUENTA
CV 227. „Równie istotne jest znaczenie, jakie wśród młodzieży zajmuje uprawianie sportu, którego potencjału wychowawczego i formacyjnego Kościół nie powinien lekceważyć i w którym powinien być silnie obecny. Świat sportu potrzebuje pomocy w przezwyciężeniu obecnych w nim dwuznaczności, takich jak mitologizowanie mistrzów, podporządkowanie logice komercyjnej i ideologii sukcesu za wszelką cenę”. U podstaw tego doświadczenia sportowego jest „radość: radość poruszania się, radość bycia razem, radość z powodu życia i darów, które Stwórca daje nam każdego dnia”.
JP 2:
Papież przypomina, że chrześcijanin jest powołany, aby być sprawnym zawodnikiem Chrystusa, to znaczy wiernym i odważnym świadkiem Jego Ewangelii. By to było możliwe, musi być wytrwały w modlitwie, ćwiczyć się w cnocie i we wszystkim naśladować Boskiego Mistrza. To On bowiem jest prawdziwym „Atletą” Bożym; to On jest Człowiekiem „najmocniejszym” (por. Mk 1,7), który dla nas podjął walkę z „przeciwnikiem” – szatanem – i pokonał go mocą Ducha Świętego, ustanawiając Królestwo Boże. On też uczy nas, że aby wejść do chwały, trzeba przejść przez mękę (por. Łk 24,26.46), i sam przeszedł przed nami tą drogą, abyśmy mogli pójść Jego śladem. Sport zatem niesie w sobie cenne wartości etyczne i należy krzewić jego uprawianie, jednak z chwilą uprzedmiotowienia człowieka traci na swojej wartości.
2. Poświęcenie
WSTĘP
Życie sportowca wymaga poświęceń. Wie o nich chyba tylko człowiek, który zdecydował się na karierę, albo bardziej poważne uprawianie sportu. Zatrzymajmy się na chwilę przy pojęciu „poświęcenia” i jego znaczeniu.
AKTYWIZACJA
Praca na forum. Metoda – dyskusja. Pytanie na otwarcie: kiedy człowiek może doświadczyć osobiście nagrody za poświęcenie? Czas na dyskusję.
PYTANIA DO DYSKUSJI
- Moda na poświęcenie – tylko w czasach i chwilach dramatycznych?
- Wyrzeczenia – kształtują charakter?
- Podziw widzów i kibiców – czy to wystarczy?
- Co można osiągnąć bez wysiłku?
PUENTA
227 dok. Z drugiej strony niektórzy Ojcowie Kościoła wykorzystywali przykład uprawiania sportu, aby zachęcić młodych do wzrastania w siłę i opanowania senności czy też skłonności do szukania wygody. Święty Bazyli Wielki, zwracając się do młodych, zaczerpnął przykład wysiłku wymaganego przez sport, a tym samym zaszczepił w nich zdolność do poświęceń, aby wzrastać w cnotach: „Ponosząc tysiące trudów i w różny sposób wzmacniając siły, wiele się również napocili w zawodach gimnastycznych, […] aby więc nie mówić zbyt długo, powiem tylko, że tak żyli pod każdym względem, iż życie ich przed zawodami było ćwiczeniem się w zawodach, narażając się na wszystkie trudy i niebezpieczeństwa, by zdobyć wieniec […]. My zaś, przed którymi leżą tak wspaniałe pod względem ilości i jakości nagrody za życie, że nie można ich nawet słowami wyrazić (1 Kor 9, 25), śpimy na jedno i na drugie ucho i żyjemy nie obawiając się żadnej kary. Czy będziemy mogli sięgnąć po te nagrody i drugą ręką?”.