Bogactwo
Przesłanie obrazów sportowych zawartych w Listach św. Pawła
HOMILIA 1
1. Nie ma nic złego w dorabianiu się i bogactwie. Oszczędności – tak. Chciwość – nie.
2. Tak – dla zadowolenia z tego, co mam tu i teraz. Nie tylko od strony materialnej, ale skarby i bogactwo prawdziwe – to są wartości. Sprawiedliwość, pobożność, wiara…
3. Bądźmy bogaci w te właśnie wartości…
Gidle, 20 września 2019, 1 Tm 6,2c-12; Ps 49; Łk 8,1-3
HOMILIA 2
1. Nic nie może się równać z Chińskim Murem: 7000 km długości, do 8 m wysokości i 6 m szerokości. Miał chronić plemiona przed najeźdźcami z zachodniej Azji.
2. Jednak w pierwszym stuleciu został trzykrotnie sforsowany, plemiona, które mur miał chronić, zostały ograbione. Co zawiodło? Mur? Nie! Strażnicy zostali przekupieni przez najeźdźców!
3. Morał: o naszej sile nie decyduje otoczenie, ale wewnętrzny człowiek, charakter, pobożność wyćwiczona.
4. Jest ona wspomniana dzisiaj kilka razy: pobożność – dar uzdalniający do więzi z Bogiem; postawa prostoty, zaufania, na podobieństwo relacji dziecka do najukochańszego ojca. Pobożność – zewnętrzny obraz zażyłości z Bogiem.
5. To dzięki niej mówimy dzisiaj z psalmistą: „Dlaczego miałbym się trwożyć w dniach niedoli…”
Radonie, 19 września 2021, 1 Tm 6,2c-12; Ps 49; Łk 8,1-3
HOMILIA 3
1. Wiara jest przestrzenią walki duchowej i z tego powodu analogie związane ze sportem czy walką są u św. Pawła jak najbardziej na miejscu.
2. Czy to będzie zmaganie wprost ze słabością, złym duchem, pokusą lub ułudą sukcesu – warto mieć potrzebnego w sporcie i walce ducha pokory, wytrwałości, nieustępliwości, sprytu…
3. A także – dobrego trenera, mentora. Tym właśnie był Paweł dla młodego biskupa Efezu – Tymoteusza. W tym mieście pojawili się ludzie siejący zamęt wśród chrześcijan. Z nimi musiał sobie poradzić podążając za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą…
4. Także wżyciu wiary potwierdza się powiedzenie, że im więcej potu na treningu, tym mniej krwi na ringu.
Radonie, 22 września 2023, 1 Tm 6,2c-12; Ps 49; Łk 8,1-3