Głosić Ewangelię
HOMILIA 1
1. Czytamy w dzisiejszej Ewangelii, że uczniów wędrujących z Jezusem, Jego bliskość, całe nauczanie i cuda, nie chroniły wcale przed głodem i poszukiwaniem czegoś do jedzenia.
2. Podobnie i chrześcijan w Kolosach przyjęty chrzest i przemiana życia nie chroniły przed zwątpieniem i pokusami – stąd zachęta do wytrwałości, wierności, ugruntowania w wierze – ona jest darem Boga żywego w Jezusie.
3. Panie, podtrzymuj nasze życie, a my będziemy sławić Twoje imię, bo jest dobre!
Radonie, 10 września 2023, Kol 1,21-23; Ps 54; Łk 6,1-5
HOMILIA 2
Pasja głoszenia ewangelii nadziei
Nie można przepowiadać skutecznie bez nadziei i bez pasji. Głosiciel słowa Bożego musi być rozpalony przez to, co głosi. Do proklamacji ewangelii nadziei potrzebni są kaznodzieje i katecheci, którzy przypominają sparaliżowanego dziadka z opowieści hasydzkiej Martina Bubera:
„Mój dziadek był sparaliżowany. Pewnego dnia poproszono go, aby opowiedział coś z życia swego nauczyciela – wielkiego Baal Szem Tow. Dziadek opowiedział, jak Baal Szem Tow zwykł podskakiwać i tańczyć podczas modlitwy. Wypowiadając te słowa, mój dziadek powstał z miejsca; opowiadanie tak go poniosło, że sam zaczął podskakiwać i tańczyć, aby pokazać, w jaki sposób czynił to jego mistrz. Od tego momentu był uzdrowiony. Oto, jak należy przekazywać opowiadania”.
Jeden z sekretów skutecznego przepowiadania tkwi właśnie w pasji, w entuzjazmie. Jeśli głosiciele ewangelii będą pamiętać o tym, jaka jest etymologia tego słowa, nie ograniczą się do piętnowania wad współczesnego społeczeństwa europejskiego. Będą raczej jak prorocy i poeci kreślić nowe wizje. Będą zapalać innych, pokazywać nowe możliwości. Chrześcijańskie przepowiadania jest zawsze dobrą nowiną. Jego sens tkwi w rozpalaniu światła, a nie w przeklinaniu ciemności.
Źródło tekstu: RUCH BIBLIJNY i LITURGICZNY NUMER 4 (2004) · ROK LVII
ks. Henryk Sławiński, Głoszenie ewangelii nadziei w świetle adhortacji „Ecclesia in Europa”
Radonie, 4 września 2021, Kol 1,21-23; Ps 54; Łk 6,1-5