27 niedziela zwykła, rok B
1. Zainspirowany dzisiejszymi czytaniami przejrzałem propozycje najlepszych prezentów ślubnych dla wierzących państwa młodych. Wśród różnych pobożnych propozycji na 7. miejscu był krzyż dopasowany do gustu młodych, na 8. miejscu były konferencje małżeńskie O. Adama Szustaka OP i na 9 miejscu oficjalne błogosławieństwo Ojca św. z Watykanu.
2. Pomyśli ktoś – krzyż w prezencie ślubnym? Podobno przynosi on samo cierpienie… Ten zabobon łączący prezent ślubny w postaci krzyża z cierpieniem, które miałby wnosić do małżeństwa, jest nadal dość powszechny. A przecież kojarzony jest z cierpieniem, które wyraźnie zaznaczone jest we fragmencie z Listu do Hebrajczyków, którzy dzisiaj czytamy: „Ten… przewodnika ich zbawienia udoskonalił przez cierpienie”.
3. Czy rzeczywiście tak jest, że cierpienie i krzyż udoskonalają? Tak, ponieważ:
- przez wiarę jednoczą z cierpieniem Jezusa Chrystusa,
- pokazują słabość i kruchość ludzkiego istnienia,
- pomagają odkryć, kim jest człowiek,
- wyzwalają cierpliwość, chęć pomocy, gotowość opieki,
- są nauczycielami pokory, miłości,
- zmuszają do refleksji nad życiem,
- uczą poszanowania dla życia,
- pokazują, jak bardzo jesteśmy zdani na siebie nawzajem.
4. Tak wygląda to od ludzkiej strony. Dlatego Chrystus – prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek – może nam w życiu i cierpieniu towarzyszyć. Dlatego możemy nazywać Go naszym Bratem.
5. Dzisiaj Jezus chce nam towarzyszyć w szczególnym kontekście, który podsuwa nam pierwsze czytanie i Ewangelia. Jest to kontekst małżeńskiej jedności życia.
6. Na szczęście Jezus nie daje się wciągnąć w dyskusję bezowocną… Odwołuje się do „początku” – obrazu z Księgi Rodzaju.
7. Dlaczego „początek” jest ważny?
- człowiek ma wszystko, co do szczęścia potrzebne: relację wyjątkową z Bogiem, świat cały, nieśmiertelność, bezgrzeszność, zasady i granice, a mimo o czuje się samotny?…
- śni o kimś, z kim może podzielić się swoim szczęściem; sen = tardemah = głęboki sen, który pojawia się w Biblii wtedy, gdy w czasie snu lub tuż po nim mają nastąpić nadzwyczajne wydarzenia,
- człowiek zostaje nazwany mężczyzną dopiero PO spotkaniu z kobietą,
- pomoc odpowiednia: mężczyzna głową w rodzinie, a żona jego najlepszym doradcą i ekspertem,
- radość – wybuch entuzjazmu na widok i w spotkaniu z drugim „ja”.
8. Jak marnie i absurdalnie wygląda ta „zatwardziałość serca”, która skłoniła Mojżesza do złamania i zniszczenia tej pierwotnej więzi.
9. Chrystus, nasz Brat, odbuduje tę jedność i uświęci, uczyni z niej znak mocy i łaski – uczyni sakramentem Kościoła – przez krzyż i zmartwychwstanie!
10. Na Amazonie jest oferta pięknego krzyża – prezentu dla nowożeńców. Minimalistyczny i gustowny, dwie belki metalowe z obrączkami w centrum. Oferta, niestety, nieaktualna. Nie wiem, czy wszystkie krzyże wykupiono, czy jednak się nie sprzedawały.
11. Pod spodem są jeszcze pytania do kupujących: Czy produkt jest wytrzymały? Czy korzystanie z tego produktu jest łatwe? Odpowiedzi brak. Przynosi ją samo zycie.
Radonie, 27 niedziela zwykła, rok B, 3 października 2021, Rdz 2, 18-24; Ps 128; Hbr 2, 9-11; Mk 10, 2-16