Sprawiedliwość w Liście do Rzymian

HOMILIA 1

1. Słowo „sprawiedliwość” ma wydźwięk oceniający: mówimy o sprawiedliwym wyroku, ocenie, decyzji, rozstrzygnięcia, podział.

2. W ST to słowo ma zupełnie inne znaczenie. Bóg Izaaka jest sprawiedliwy, ponieważ prawom przez siebie ustanowionym pozostaje wierny, On sam! Boża sprawiedliwość to wyraz troski i opieki nad człowiekiem.

3. Człowiek sprawiedliwy – ten, który przestrzega Prawa Bożego, trwa w Przymierzu, doskonali się.

4. Św. Paweł rozumie sprawiedliwość jeszcze inaczej: ona jest darem, danym dziś w Chrystusie; dar nie na podstawie sprawiedliwych uczynków, ale dar darmo dany, niezasłużenie, z łaski Bożej.

5. Ten dar ukazuje się w Ewangelii – dobrej nowinie o Jezusie. Szczególnie wtedy, gdy się jej nie wstydzimy.

Radonie, 12 października 2021, Rz 1,16-25; Ps 19; Łk 11,37-41

HOMILIA 2

1. Ten, który swoje życie po nawróceniu poświęcił głoszeniu Chrystusa i Jego Ewangelii, dziwi się, że Żydzi i poganie nie rozpoznają daru zbawienia, który Bóg ofiaruje ludziom w Jezusie.

2. Na gniew Boży narażają się poganie, gdy oddają cześć wymyślonym bożkom, a nie Bogu jedynemu.

3. Tymczasem św. Paweł jest przekonany, że świat cały jest znakiem wskazującym na swojego Stwórcę, Boga jedynego.

4. Tak pisał św. Augustyn o poszukiwaniu „śladów Boga” w świecie stworzonym: „Zapytałem ziemię i rzekła: „Nie jestem”. I wszystkie rzeczy ziemskie tak samo wyznały. Zapytałem morze, otchłanie i płazy istot żyjących, a odpowiedziały: „Nie jesteśmy Bogiem twoim: szukaj ponad nami”. Zapytałem wiejące wiatry, i całe powietrze z mieszkańcami swymi odrzekło: „Myli się Anaksymenes: nie jesteśmy Bogiem”. Zapytałem nieba, słońca, księżyca, gwiazd. Odrzekły: „I my nie jesteśmy Bogiem, którego szukasz”. I do wszystkiego, co zmysły ciała mego otacza, rzekłem: „Powiedzcie mi o Bogu moim, którym wy nie jesteście, powiedzcie mi o Nim cokolwiek!” I zawołały głosem wielkim: „On nas uczynił!” (Wyznania, X).

Radonie, 17 października 2023, Rz 1,16-25; Ps 19; Łk 11,37-41