13 niedziela zwykła, rok C

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: 1 Krl 19, 13 niedziela zwykła, Ga 5, Jarzmo, Łk 9, Ps 16, Wolność

Wiara chrześcijańska a wolność człowieka

POWOŁANIE I W YCHOWANIE DO WOLNOŚCI

Wkład chrześcijaństwa w formowanie idei wolności w kulturze europejskiej na tle wybranych poglądów starożytnych i nowożytnych

INSTRUKCJA O CHRZEŚCIJAŃSKIEJ WOLNOŚCI I WYZWOLENIU

„WOLNOŚĆ ODPOWIEDZIALNA”. ETYKA CHRZEŚCIJAŃSKA W MYŚLI TEOLOGICZNEJ WOLFGANGA HUBERA

1. Kto by pomyślał, że to już 33 lata minęły od dnia, w którym na Liście Przebojów trójki zadebiutowała piosenka zespołu Chłopcy z Placu Broni pt. „Kocham wolność”, ze znanym refrenem „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”. Było to dokładnie 10 czerwca 1989 roku. Było to tuż przed tzw. „transformacją ustrojową”. Piosenka ta powstała jeszcze jako „protest song” – do dzisiaj nie straciła na aktualności.

2. Wolnością płoną dzisiejsze czytania, wolnością prawdziwą, bo opartą na miłości i rozsądku, wolnością niezbywalną.

3. Paliwem wolności jest miłość. Św. Paweł pisze do Galatów: „Powołani zostaliście do wolności… miłością ożywieni służcie sobie nawzajem”.

4. Wolnego człowieka Bóg wzywa do miłości. Dzięki niej mogą osiągnąć pełnię człowieczeństwa. A drogą do tej pełni jest dar z siebie samego.

5. Dlatego Elizeusz rzuca wszystko, aby wyruszyć z Eliaszem – ofiara z wołów to rytualne pożegnanie z dotychczasowym życiem. Niejeden z nas, wybierając prawdziwą wolność w Chrystusie, musiał i chciał zostawić coś za sobą, zniszczyć, odciąć się, spalić. Po to, aby być wolnym, aby móc naprawdę kochać.

6. Wolność kocham i rozumiem… Dzisiaj w psalmie śpiewamy: „Błogosławię Pana, który dał mi rozsądek, bo serce napomina mnie nawet nocą”.

7. Rozsądek pozawala rozpoznać to, co jest dobre. Rozsądek decyduje: wybieram to, co jest dobre. A w końcu widzę, że dobrem najwyższym jest sam Bóg. Jego wybieram! Dzięki Jego łasce oraz współpracy z łaską nie kieruję się już impulsami, spontanicznością, silnymi emocjami, patrzę bowiem na konsekwencje!

8. Dlatego Jezus nie pozwala popisywać się jakubowi i Janowi zniszczeniem miasteczka. On ich gromi, idą dalej. Dlatego Paweł pisze o tym kąsaniu i wzajemnym pożeraniu wśród chrześcijan.

9. Pisze też: „Nie poddawajcie się pod jarzmo niewoli”. Chodzi o Prawo, o grzech, o hołdowanie ciału… Jak to zrobić? Iść za Jezusem, który wypełnił Prawo, związał przykazania z miłością między Bogiem i człowiekiem, z miłości umarł i zmartwychwstał, z całkowitego daru z siebie.

10. „TY ścieżkę życia mi ukażesz, pełnię radości przy Tobie”. Niech taka będzie nasza wolność, którą kocham, rozumiem i której oddać nie umiem.

Radonie, 13 niedziela zwykła, rok C, 26 czerwca 2022, 1 Krl 19,16b.19-21; Ps 16; Ga 5,1.13-18; Łk 9,51-62