Adwentowe oczekiwania

Grupa docelowa: Studenci Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Adwent, Adwentowe oczekiwania, Browary wiary

1. Znaki

WSTĘP

Mk 16,19-20: „Po rozmowie z nimi [apostołami] Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami, które jej towarzyszyły”.

AKTYWIZACJA

Tak było w czasach apostolskich. Natomiast mam wrażenie, że Pan działa i w naszych czasach. Możemy poszukać jakichś znaków Jego współdziałania? Po czym można poznać, że współdziałanie Pana z jego uczniami nadal się spełnia? Formularz ZNAKI. Praca w grupach. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

KKK 670: Od Wniebowstąpienia zamysł Boży [ustanowienia Królestwa Chrystusa] wchodzi w swoje spełnienie. Jesteśmy już w „ostatniej godzinie” (1 J 2,18). Już przyszedł zatem do nas kres wieków, już ustanowione zostało nieodwołalnie odnowienie świata i w pewien rzeczywisty sposób już w doczesności jest ono antycypowane: albowiem Kościół już na ziemi naznaczony jest prawdziwą, choć niedoskonałą jeszcze świętością. Królestwo Chrystusa ukazuje już swoją obecność przez cudowne znaki, które towarzysza głoszeniu go przez Kościół.

2. Przeszkody

WSTĘP

Spełnienie… odwołanie… antycypacja… znaki… to wszystko piękne słowa! Ale nie ma lekko. Znaki są – mamy je wypisane. To fakty. Jest jednak przy tym pewne, że można ich nie dostrzec, przeszkodzić, zlekceważyć. Co grozi znakom zdziałanym przez Pana w naszej rzeczywistości?

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularz z tekstem przypowieści o siewcy i ziarnach. Szukamy odpowiedzi na pytanie: co grozi znakom zdziałanym przez Pana w naszej rzeczywistości? Znaki utożsamiamy z ziarnami, zagrożenia – z miejscami, gdzie padają. Będzie tu również akcent optymistyczny. Żyzna ziemia będzie tu również szansą dla tych znaków. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. czas na dyskusję.

PUENTA

KKK 672: Chrystus powiedział przed swoim Wniebowstąpieniem, że nie nadeszła jeszcze godzina chwalebnego ustanowienia Królestwa mesjańskiego oczekiwanego przez Izraela, które według proroków miało przynieść wszystkim ludziom ostateczny porządek sprawiedliwości, miłości i pokoju. Czas obecny jest według Chrystusa czasem Ducha i świadectwa, ale jest to także czas naznaczony jeszcze „utrapieniami” (1 Kor 7,26) oraz doświadczaniem zła, które nie oszczędza Kościoła i zapoczątkowuje walkę ostatnich dni. Jest to czas oczekiwania i czuwania.

3. Ostatnia próba

WSTĘP

Miałem dotąd nadzieję, że koniec świata będzie przebiegał jednak spokojniej… gdy jednak poczytałem w Katechizmie kilka punktów mówiących o tym – zdębiałem. Szykuje się bowiem niezła jazda…

KKK 675: Przed przyjściem Chrystusa Kościół ma przejść przez końcową próbę, która zachwieje wiarą wielu wierzących. Prześladowanie, które towarzyszy jego pielgrzymce przez ziemię, odsłoni „tajemnicę bezbożności” pod postacią oszukańczej religii, dającej ludziom pozorne rozwiązanie ich problemów za cenę odstępstwa od prawdy. Największym oszustwem religijnym jest oszustwo Antychrysta, czyli oszustwo pseudomesjanizmu, w którym człowiek uwielbia samego siebie zamiast Boga I Jego Mesjasza, który przyszedł w ciele.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Szukamy odpowiedzi na pytanie: co pociąga i fascynuje ludzi w pseudo-mesjaszach? W ludziach zwanych mistrzami, guru, przewodnikami… którzy gromadzą wokół siebie rzesze obiecując rozwiązanie ich problemów… Przyjrzyjmy się takiej fascynacji posługując się symbolem nagrobka – oto po śmierci pewnego guru jego wyznawcy zrobili mu nagrobek, na którym wypisali to, czym porwał ich serca… jak może wyglądać taki napis? Taki nagrobek?

PUENTA

Na podstawie tekstu O. Jacka Salija OP z książki „Poszukiwania w wierze”.