Błogosławieństwo
Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Błogosławieństwa w ST, Błogosławieństwo, Błogosławieństwo - znaczenie, Chrzest, List do Kolosan, rok C, Szczęście a błogosławieństwo
Błogosławieństwa w życiu Kościoła
Błogosławieństwa w Starym Testamencie
WSTĘP
Kiedy czytam List do Kolosan, to marzy mi się, aby chrzest był przyjmowany rzeczywiście w wieku dojrzałym. A może lepiej – jeśli już przynosimy dzieci do chrztu, to abyśmy pomogli im zrozumieć i odkrywać na nowo to, co się stało w ich życiu w chwili chrztu… aby tak się stało, to MY powinniśmy najpierw odkryć jego dar… prośmy o tę łaskę może właśnie dzisiaj…
HOMILIA
- Błogosławieństwo to jedna z najstarszych modlitw i aktów religijnych. Na początku istnienia świata Bóg błogosławi ludziom i światu, potem ten gest wykonywany jest właściwie w każdej najważniejszej chwili w dziejach zbawienia.
- PO CO?
- Po to właśnie, aby odwołać się do Bożej mocy, jej działania, aby tutaj i teraz jej doświadczyć.
- Jeśli błogosławimy np. jedzenie, to jego smak się nie zmieni z tego powodu. Ale zdamy sobie sprawę z tego, że to, co spożyjemy jest Bożym darem.
- Jezusowe błogosławieństwo szczęśliwym nie uczyni… nie to jest jego celem, chociaż tłumaczy się to czasami jako „szczęśliwi”.
- Szczęście to coś zupełnie innego od błogosławieństwa.
- Życzymy sobie szczęścia, życzymy i Bożego błogosławieństwa. A to, które otrzymujemy na końcu Eucharystii posyła nas w świat, abyśmy byli świadkami JEGO mocy i nią na co dzień żyli.
- I byli również szczęśliwi…
Poznań, Msza św. popołudniowa, środa 11 września 2013