Katecheza rodzinna, Boże Narodzenie

Grupa docelowa: Rodziny Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Boże Narodzenie, Katecheza rodzinna

Pierwsze czytanie (Iz 52,7-10)

O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg zaczął królować. Głos! Twoi strażnicy podnoszą głos, razem wznoszą okrzyki radosne, bo oglądają na własne oczy powrót Pana na Syjon. Zabrzmijcie radosnym śpiewaniem, wszystkie ruiny Jeruzalem! Bo Pan pocieszył swój lud, odkupił Jeruzalem. Pan obnażył już swe ramię święte na oczach wszystkich narodów; i wszystkie krańce ziemi zobaczą zbawienie naszego Boga.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Powrót króla. Co to takiego jest ten Syjon? Poszukajcie na jego temat wieści w Internecie lub innych źródłach. Dlaczego Syjon ma związek z królowaniem? Dlaczego Bóg do niego powraca? Kiedy Boga tam nie było? Dlaczego Bóg czasami jakby opuszczał człowieka (mamy takie odczucie…)?

Królowanie Jezusa. Po czym można poznać, że mały Jezus w żłóbku jest Królem? Dlaczego w taki sposób Bóg chce okazać swoją moc królowania? Zbawienie przychodzi do nas naszymi ludzkimi sposobami, niejako ścieżkami naszego życia. Jakie refleksje budzi w nas ten sposób podejścia do człowieka wybrany przez Boga?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Wspólne, wesołe i głośne kolędowanie.

Psalm responsoryjny (Ps 98,1-6)

REFREN: Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Śpiewajcie Panu pieśń nową, albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica i święte ramię Jego.
Pan okazał swoje zbawienie, na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i wierność swoją dla domu Izraela.
Ujrzały wszystkie krańce ziemi zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, cieszcie się, weselcie i grajcie.
Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry, przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy.
Przy trąbach i przy dźwięku rogu, na oczach Pana i Króla się radujcie.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Bóg wierny i dobry. W jaki sposób Bóg okazuje nam swoją dobroć? Dlaczego Psalm mówi o Bożej wierności? Bóg jest wierny narodowy wybranemu? Bóg jest wierny każdemu człowiekowi?
Krańce ziemi. Czy to nie przesada z tymi „krańcami ziemi”? Póki co dopiero pastuszkowie i zwierzęta, no i wędrujący jeszcze mędrcy… Co jeszcze musi się stać, aby Dobra Nowina dotarła rzeczywiście na krańce ziemi – czyli do każdego ludzkiego serca?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Do rodzinnego kolędowania wykorzystujemy różne instrumenty, które są w domu. Warto wykorzystać także różne dziwne przedmioty stojące na stole, albo po prostu będące w zasięgu ręki (może z wyjątkiem choinki i ozdób na niej wiszących).

Drugie czytanie (Hbr 1,1-6)

Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat. Ten /Syn/, który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach. On o tyle stał się wyższym od aniołów, o ile odziedziczył wyższe od nich imię. Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem, Jam Cię dziś zrodził? I znowu: Ja będę Mu Ojcem, a On będzie Mi Synem. Skoro zaś znowu wprowadzi Pierworodnego na świat, powie: Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży!

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Bóg mówi do nas przez Syna. Co to znaczy, że „Bóg przemówił przez Syna”? Jezus jest Słowem Ojca skierowanym do każdego człowieka. Co trzeba zrobić, aby „usłyszeć” to Słowo? Jezus przyszedł w „dniach ostatecznych”. Czy to znaczy, że od 2000 lat są „dni ostateczne”? Czy to znaczy, że koniec świata już się bliżej niż dalej?
Imię Jezus. Co oznacza Imię Jezus, że posiada taką godność? Przeczytajcie koniecznie KKK 430 – 435.

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Rozmowa na temat: w jaki sposób Bóg mówi do dzieci i dlaczego najlepiej w mówieniu do dzieci Bóg posługuje się rodzicami?

Ewangelia (J 1,1-18)

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Pojawił się człowiek posłany przez Boga Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o Światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz /posłanym/, aby zaświadczyć o Światłości. Była Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było /Słowo/, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego, którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali – łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa. Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, /o Nim/ pouczył.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

Światłość. Opowiedzmy sobie o naszych skojarzeniach ze światłością i ciemnością… Te pojęcia występują w wierze, ale także w życiu codziennym… Mówimy o nich w fotografii, pięknie wygląda miasto w ciemności pełne świateł, gwiazdy na niebie zobaczymy tylko wtedy, gdy jest noc… Jaką światłość przynosi ze sobą Chrystus do naszego życia? Czy trudno czy łatwo jest przyjąć tę Jego światłość?
Dzieci Boże. Co to znaczy – przyjąć Słowo Boże? Dlaczego to przyjęcie obdarza nas mocą? W jaki sposób stajemy się dziećmi Bożymi? Jak dzieckiem Bożym może być małe dziecko? Jak nastolatek? Jak człowiek dorosły? Czy wszyscy w taki sam sposób?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Szukamy rymowanek do słów zawartych w dzisiejszym fragmencie Ewangelii. Pytamy rodziców znaczenie trudniejszych słów.