Być misjonarzem. Granice

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Adhortacja o młodzieży, Być misjonarzem, Misje i misjonarze, Nowa ewangelizcja, Papież Franciszek

1. Granice

WSTĘP

Nie każdy czuje się na siłach, na tyle ma śmiałości, aby w codziennym życiu być misjonarzem – świadkiem Chrystusa. Nie każdy ma odwagę w swoim otoczeniu głosić Ewangelię, nawet żyć na poważniej niż inni Jego miłością. Coś nas powstrzymuje, ogranicza… co?

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – znak STOP. Zadanie: w pole znaku wpisujemy odpowiedź na pytanie: co powstrzymuje ludzi przed odważnym świadectwem Jezusa Chrystusa? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Co jest potrzebne, aby głosić Jezusa – być Jego świadkiem?
  2. Czego nie potrzeba, aby to robić?
  3. Czy dzielenie się wiarą trzeba zaplanować? Ująć w jakieś konkretne ramy?
  4. Jak nauczyć się słuchać Ducha Świętego?
  5. Moja odpowiedzialność za bycie świadkiem – na czym polega?

PUENTA

ZAWSZE MISJONARZE

CV, 239. Pragnę przypomnieć, że nie trzeba długich kursów, aby młodzi ludzie byli misjonarzami. Nawet najsłabsi, najbardziej ograniczeni i zranieni mogą nimi być na swój sposób, ponieważ zawsze trzeba pozwalać, aby dobro było przekazywane, nawet jeśli współistnieje z wieloma słabościami. Młody człowiek, który udaje się na pielgrzymkę, aby poprosić Matkę Bożą o pomoc, i zaprasza przyjaciela lub kolegę, aby mu towarzyszył, poprzez ten prosty gest dokonuje cennego działania misyjnego. Wraz z ludowym duszpasterstwem młodzieżowym jest obecna nieodłącznie misja ludowa, niemożliwa do skontrolowania, która łamie wszelkie schematy kościelne. Towarzyszmy jej, wspierajmy ją, ale nie usiłujmy jej zbytnio regulować.

CV, 240. Jeśli potrafimy słuchać tego, co mówi nam Duch, nie możemy pomijać faktu, że duszpasterstwo młodzieżowe musi być zawsze duszpasterstwem misyjnym. Młodzi bardzo się ubogacają, gdy pokonują nieśmiałość i znajdują odwagę, by pójść odwiedzić domy, i w ten sposób nawiązują kontakt z życiem ludzi, uczą się patrzeć poza granice swojej rodziny i grupy, zaczynają rozumieć życie w szerszej perspektywie. Jednocześnie umacnia się ich wiara i poczucie przynależności do Kościoła. Misje młodzieżowe, które zazwyczaj organizowane są w okresie wakacyjnym po okresie przygotowań, mogą spowodować odnowienie doświadczenia wiary, a nawet poważne zastanawianie się nad swoim powołaniem.

2. Nowe formy misji

WSTĘP

Żyjemy w świecie wielu zmian. Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań, terenów, pomysłów… Kultura materialna i duchowa rozwija się i zdobywa nowe przestrzenie. Wciąż aktualne jest pytanie: gdzie i w jaki sposób można spotkać Chrystusa?

AKTYWIZACJA

Praca na forum. Metoda – dyskusja. Pytanie na otwarcie: gdzie chcielibyśmy spotkać świadków żywej i zaangażowanej wiary w Chrystusa i Jego Kościół? Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Miejsce dla wiary jest wszędzie?
  2. Ludzie wiary są wszędzie?
  3. Plusy i minusy bycia świadkiem Chrystusa we współczesnym świecie?
  4. Świat ułatwia głoszenie Ewangelii? Utrudnia?

PUENTA

CV, 241. Jednakże ludzie młodzi są zdolni do stworzenia nowych form misji w różnych dziedzinach. Na przykład, ponieważ poruszają się tak dobrze w sieciach społecznościowych, to trzeba ich zaangażować, aby wypełnili je Bogiem, braterstwem i zaangażowaniem.