Chrzest i gmach wiary
1. Religie
WSTĘP
Czasami można spotkać ludzi innych wyznań czy religii. Bardzo można też dojść do wniosku, że w sumie niewiele się od nich różnymi jako katolicy. Wynika to z przekonania, że religie mają coś wspólnego, że łączą je pewne elementy. Ale jakie?
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Metoda – spinacz. Potrzebny jest szablon spinacza, w jego pole grupa wpisuje wspólne cechy różnych religii. Mogą one łączyć dwie lub więcej religii. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.
PUENTA
Wraz z ludźmi wierzącymi w jednego Boga zamieszkujemy gmach wiary.[1] Łączy nas przede wszystkim jedna wspaniała cecha – wiara w Boga. Niezależna od przynależności religijnej czy rasowej. Na pierwszym piętrze wiary w Boga można się twórczo spotkać z każdym człowiekiem wierzącym.
Na drugim piętrze możemy się spotkać z wyznawcami Boga, którzy Mu wierzą. Do nich należą wyznawcy judaizmu i islamu – jako religii objawionych. Co jest już inny poziom – wierzyć Bogu. A co można spotkać na innych piętrach tego gmachu wiary?
2. Za wysokie progi?
WSTĘP
Bóg zesłał nam swojego Syna jako Zbawiciela świata. Na ziemi urodził się Jezus Chrystus. Wydarzenie to świętujemy w każde święta Bożego Narodzenia. Tym zatem, co nas wyróżnia od innych religii, jest wiara w Chrystusa Zbawiciela, który stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. TRZECIM piętrem zatem gmachu naszej wiary jest wiara w Chrystusa.
Kolejnym będzie wiara Chrystusowi – uwierzenie w jego słowa, nauczanie i życie według jego wymagań i wartości.
Następne piętro – to wiara w Kościół. Czyli w społeczność założoną przez Chrystusa, której przekazał dar nauczanie i siebie samego w sakramentach świętych.
Uwierzyć w Kościół, to już kolejny krok, aby uwierzyć Kościołowi. To wszystko czeka na człowieka ochrzczonego, który przez ten sakrament wchodzi do Kościoła jako wspólnoty ludzi wierzących.
A właśnie – przy okazji chrztu.. jakie się teraz daje prezenty? Czym obdarować człowieczka, który dopiero pojawił się na świecie?
AKTYWIZACJA
Rozmowa z uczniami.
PUENTA
„W katolickiej Polsce, gdzie przeważa chrzest niemowląt, dziecko z chwilą chrztu świętego zostaje automatycznie umieszczone na najwyższym piętrze gmachu wiary. Tam, dzięki swojej wierze umieszczają je rodzice należący już do Kościoła. Decyzja na chrzest dziecka jest jednym z największych darów, jaki rodzice mogą ofiarować swemu dziecku. W miarę jak dziecko dorasta, zaczyna stopniowo poznawać bogactwo tego gmachu. (…)
Dobra znajomość gmachu wiary pomaga również w podjęciu systematycznej pracy w dziedzinie doskonalenia własnej wiary. Poznawanie bogactwa poszczególnych pięter i sposobu przedostawania się na nie, czyni życie chrześcijanina pasjonującą przygodą.
Celem życia chrześcijańskiego jest zamieszkanie w całym gmachu wiary, dysponując wszelkim jego bogactwem”.[2]
[1] Zob.: ks. Edward Staniek, Gmach wiary, w: Źródło 6/2001, s.4.
[2] J.w.