Cisza i kontemplacja

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Adhortacja o młodzieży, Cisza, Kontemplacja, Modlitwa w ciszy, Papież Franciszek

1. Zaproszenie

WSTĘP

W ciągu roku odbywają się różne spotkania modlitewne, rekolekcje, wielbienia. Ludzie są zapraszani na stadiony, do wielkich hal, salek przy kościołach, mieszkań prywatnych, kaplic i kościołów. Charakter i tematyka tych spotkań są różne, jak różne są okazje, sytuacje, goście i terminy. Dzisiaj skupmy się na jednym rodzaju spotkań – w ciszy.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – zaproszenie. Zadanie do wykonania: wykonujemy zaproszenie na wieczór w ciszy (cichej modlitwy, adoracji, kontemplacji). Zaproszenie może mieć dowolną formę – kartka papieru, plakat, ulotka, ale również ogłoszenie dźwiękowe (radiowe), czy projekt telewizyjnego lub internetowego klipu. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Czy nasze zaproszenia są ciche i kontemplacyjne?
  2. Po co modlitwa w ciszy?
  3. Modlitwa w ciszy – trudna czy łatwa?
  4. Współczesny człowiek i cisza – pasują do siebie?
  5. Co się dzieje w cichej modlitwie?

PUENTA

224. Wielu ludzi młodych jest zdolnych, by nauczyć się umiłowania milczenia i zażyłości z Bogiem. Więcej jest także grup, które gromadzą się na adorację Najświętszego Sakramentu lub modlitwę słowem Bożym. Nie wolno nie doceniać ludzi młodych, tak jakby nie byli w stanie otworzyć się na propozycje kontemplacyjne. Trzeba tylko znaleźć odpowiednie style i sposoby, aby pomóc im wejść w to doświadczenie o bardzo dużej wartości. W odniesieniu do oddawania czci Bogu i modlitwy: „w różnych kontekstach młodzi katolicy domagają się propozycji modlitewnych i wydarzeń sakramentalnych, zdolnych do przemieniania ich życia powszedniego w świeżą, autentyczną i radosną liturgię”118. Ważne jest wykorzystanie najintensywniejszych okresów roku liturgicznego, a szczególnie Wielkiego Tygodnia, Zesłania Ducha Świętego i Bożego Narodzenia. Bardzo im się podobają także inne spotkania świąteczne, które przełamują rutynę i pomagają doświadczyć radości wiary.

2. Prostowanie dróg

WSTĘP

O rzeczach skomplikowanych mówiło się kiedyś „kilometr drutu w kieszeni”. Oznaczało to sprawę praktycznie nierozwiązywalną, kłopotliwą, beznadziejną sytuację. Czy czasem nie wygląda tak ludzka modlitwa?

AKTYWIZACJA

Praca na forum. Metoda – dyskusja. Pytanie na otwarcie: jak wyprostować, uprościć modlitwę?

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Co komplikuje modlitwę?
  2. Jakie konsekwencje przynosi z sobą modlitewna męczarnia?
  3. Jakie błędy Kościół popełnia ucząc modlitwy?
  4. Czy możliwe jest w dzisiejszym świecie nauczyć się ciszy i modlitwy w ciszy?

PUENTA

„Praktyka kontemplacji ucisza hałas, który trwa w naszej głowie, i pozwala rozwijać się wewnętrznej ciszy. Ta powiększająca się w nas wewnętrzna cisza jest szeroką i żyzną deltą, która obejmuje błoto, trzciny i sitowie wszelkiego dźwięku, czy to zachwycającego, czy destrukcyjnego” (Martin Laird OSA).