Etapy powstawania Ewangelii

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Etapy powstania Ewangelii, Ewangelia

1. Trzy fazy powstawania

WSTĘP

W czasach Pana Jezusa nie było gazet, magnetofonów, telewizji, radia… Informacje były zapamiętywane przez ludzi i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Gdy wymyślono książki, zwoje, tabliczki, papirusy, zaczęto spisywać różne dane i informacje na nich, aby je utrwalić. W taki również sposób powstały ewangelie, które czytać możemy w Biblii. Ale za nim powstały, stało się coś jeszcze…

AKTYWIZACJA

Metoda – artykuł prasowy lub reklama prasowa. Zadanie – klasa podzielona na grupy ma za zadanie wymyślić Ogłoszenie o poszukiwaniu klasy partnerskiej. Jest bowiem możliwość zaprzyjaźnienia się z klasą licealną na Zachodzie i trzeba siebie przedstawić korzystnie i zachęcająco. Prawdziwie!!! Po ukończeniu pracy następuje prezentacja – głośne odczytanie tekstu, wywieszenie na tablicy lub karuzela.

PUENTA

Zanim ktoś odpowie na waszą propozycję, miną trzy etapy: 1 – istnienie was takimi, jakimi jesteście, 2 – ujęcie waszej klasy w reklamówce gazetowej, 3 – ktoś ogląda wasze propozycje, podsumowuje i podejmuje decyzję. Podobne trzy fazy przeszła Ewangelia o Panu Jezusie: 1 – publiczne życie Jezusa – nauczanie i działalność, 2 – przepowiadanie Apostołów – życie i głoszenie we wspólnocie pierwotnego Kościoła, 3 – redagowanie Ewangelii – moment kompozycji, utrwalenia na piśmie. Tym trzem okresom odpowiadają trzy warstwy, które należy dostrzec w dzisiejszych Ewangeliach. Stoimy zatem wobec: 1 – słów i czynów Jezusa, 2 – ale równocześnie wobec problemów i poglądów Apostołów i Kościoła pierwotnego, w którym oni przepowiadali, 3 – oraz wobec intencji i zamiarów ewangelistów. W każdej sytuacji tutaj mamy do czynienia z natchnionym słowem Bożym.

2. Nie wszystko… i aż tyle?

WSTĘP

Wróćmy jeszcze na chwilę do prac wykonanych przez uczniów. Nie opisaliście w nich wszystkiego o sobie, o waszej klasie… było na to mało czasu, nie taki był również cel tego ćwiczenia… W Ewangeliach też nie ma opisanego wszystkiego, co Jezus zdziałał na świecie… Konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym Dei Verbum : „Święta Matka – Kościół silnie i bardzo stanowczo utrzymywał i utrzymuje, że cztery wspomniane ewangelie , których historyczność bez wahania stwierdza, podają wiernie to, co Jezus, Syn Boży, żyjąc wśród ludzi, dla wiecznego ich zbawienia rzeczywiście uczynił i czego uczył aż do dnia, w którym został wzięty do nieba (por. Dz 1,1-2). Apostołowie po wniebowstąpieniu Pana to, co On powiedział i czynił, przekazali słuchaczom w pełniejszym zrozumieniu, którym cieszyli się pouczeni chwalebnymi wydarzeniami życia Jezusa oraz światłem Ducha prawdy oświeceni. Święci zaś autorzy napisali cztery Ewangelie, wybierając niektóre z wielu wiadomości przekazanych ustnie lub pisemnie; ujmując pewne rzeczy syntetycznie lub objaśniając, przy uwzględnieniu sytuacji Kościołów; zachowując wreszcie formę przepowiadania, ale zawsze tak, aby nam przekazać szczerą prawdę o Jezusie. W tej przecież intencji pisali, czerpiąc z własnej pamięci i z własnych wspomnień, czy też korzystając ze świadectwa tych, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa, byśmy poznali prawdę tych nauk, które otrzymaliśmy” (DV 19).

AKTYWIZACJA

Chrystus działał wśród ludzi żyjąc na ziemi. Dzisiaj też dokonuje wielkich znaków i cudów wśród nas, odczytujących historię Jego życia w Biblii, chcemy, aby był obecny wśród nas i działał w naszym życiu… a my doświadczając Jego bliskości będziemy niejako „dopisywali” Ewangelię, uzupełniali ją i przekazywali dobrą nowinę naszym bliskim. Możemy z Nim współpracować. Metoda: skarbonka. Każdy w tajemnicy pisze krótki list do Jezusa z prośbą o spełnienie jednej intencji, jednocześnie dodając do tego, w jaki sposób będę współpracował z Nim, aby to się stało. Każdy podpisuje swoją karteczkę i dokładnie ją zakleja i wrzuca do specjalnej skrzyneczki. Kartki będą rozdane na koniec roku szkolnego!!!

PUENTA

W Ewangelii są niezwykłe słowa (J 20,30-31; 21,25): I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej książce, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc mieli życie w imię Jego… Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać. Jezus nadal dokonuje wśród nas niezwykłych czynów, dokładnie w tym celu, abyśmy wierząc mieli życie w imię Jego…