Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: 1 Kor 15, Filip i Jakub, J 14, Ps 19, Św. Filip Apostoł, Św. Jakub Apostoł

HOMILIA 1

WSTĘP

Filip był uczniem Jana Chrzciciela. Powołany przez Jezusa, został jednym z dwunastu Jego uczniów. To świadek cudownego nakarmienia ludzi przez Pana Jezusa. Musiał się cieszyć zaufaniem Mistrza, skoro poganie proszą go, aby im dopomógł w skontaktowaniu się z Chrystusem. W czasie ostatniej wieczerzy Filip prosi Pana Jezusa, aby pokazał Apostołom swojego niebieskiego Ojca.

Jakub, zwany Młodszym lub Mniejszym był rodzonym bratem św. Judy Tadeusza, krewnym Jezusa.
Po zmartwychwstaniu Jakub wyróżniał się wśród Apostołów jako przewodniczący gminy chrzęści-jańskiej w Jerozolimie. Na soborze apostolskim zaraz po Piotrze zabrał głos i wpłynął na to, że św. Paweł mógł spokojnie pełnić swoją misję wśród pogan i nie narzucać im przepisów prawa Mojżeszowego. Gdy św. Paweł po raz ostatni na Zielone Święta przybył do Jerozolimy (rok 57), św. Jakub przyjął go życzliwie i wyraził radość z jego sukcesów. O tym, jak wielkiej powagi zażywał św. Jakub wśród Apostołów, świadczą Listy św. Pawła. Pisze w Liście do Koryntian, że Chrystus po swoim zmartwychwstaniu pokazał się również Jakubowi (1 Kor 15, 7). W Liście do Galatów św. Paweł szczyci się, że widział Jakuba, brata Pańskiego (Ga 1, 19). Jakub zostawił list do wiernych Kościoła narodowości żydowskiej.

 HOMILIA

  1. Prośba św. Filipa „Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy” jest aktualna dzisiaj również.
  2. Nie tylko istnieje w oczekiwaniach osób stoją-cych poza wiarą, ale przede wszystkim w na-szych sercach. A może tym bardziej w naszych sercach – z taką wiarą, jaka w nich właśnie w tej chwili jest…
  3. Panie pokaż nam Ojca…

 HOMILIA 2

1. Fragment z Ostatniej Wieczerzy. Można wpaść w przerażenie, jak niewiele uczniowie zrozumieli z tego, co słyszeli, gdy towarzyszyli Jezusowi.

2. Ale nie musimy się dziwić. Świadkami Jezusa, czyniącymi wielkie dzieła staną się wtedy, gdy przyjmą dar Ducha Świętego.

3. Aby Kościół nie budował się na pojmowaniu ludzkim, ale na Bożych darach i mocy Ducha.

Gidle, 6 maja 2019, 1 Kor 15,1-8a; Ps 19; J 14,6-14

HOMILIA 3

1. „Panie, pokaż nam Ojca!” mówi Filip. Przypomnę wątek z niedzielnej homilii, gdy mówiłem, że w Janowej Ewangelii wierzyć = widzieć.

2. Pokaż = spraw, abym widział = wierzył. No to patrz!

3. Jezus jest drogą – chcesz nią iść i uwierzyć? Zobaczy czyny i działanie Jezusa. To jest droga do Ojca: „On dokonuje tych dzieł”.

4. Jezus jest prawdą = słuchaj Jego słów, a usłyszysz Ojca! „Słów tych nie wypowiadam od siebie”.

5. Jezus jest życiem = chcesz żyć w Ojcu – żyj w Chrystusie! „Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie”.

6. Zobacz – słuchaj – żyj!

Radonie, święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba, 1 Kor 15,1-8a; Ps 19; J 14,6-14

HOMILIA 4

1. Jednym z najmilszych sposobów uprawiania teologii jest leżenie w trawie i gapienie się w niebo. Skoro „niebiosa głoszą chwałę Boga. dzieło rąk Jego obwieszcza nieboskłon”, to warto spojrzeć w górę!

2. Dostrzeganie Bożych śladów skłania do ich rozgłaszania – głoszenie prowadzi do ich przyjęcia – przyjęcie do zachowania – zachowanie do trwania.

3. Tak właśnie będziemy zbawieni – podziwiając, przyjmując Boże dary, poszukując ich wokół.

5. Wielbimy Ciebie, Boże, czy to wpatrując się w niebo, czy w Hostię na adoracji, czy słuchając Twego słowa. Bądź błogosławiony. Ty jesteś drogą, prawdą i życiem!

Radonie, święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba, 6 maja 2023, 1 Kor 15,1-8a; Ps 19; J 14,6-14

HOMILIA 5

1. Jezus mówi dzisiaj do Tomasza: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie”.

2. Jezus jest drogą do Ojca. Oraz, jakże często, naszą drogą do nas samych. Często, a może zawsze!

Radonie, święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba, 6 maja 2024, 1 Kor 15,1-8a; Ps 19; J 14,6-14