Hipokryzja

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Hipokryzja, Prawda

1. Usprawiedliwiona?

WSTĘP

Hipokryzja, obłuda, dwulicowość… nie lubimy takich zachowań, zwłaszcza, gdy widzimy je u ludzi dorosłych, którzy powinni dawać przykład młodszym ludziom. Czasami jednak wydawać by się mogło, że ta hipokryzja jest w jakimś sensie usprawiedliwiona… kiedy ludzie tak twierdzą?

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularz – nagana. Zadanie jest następujące: czy hipokryzję można w jakiś sposób usprawiedliwić? Może też zwrócić uwagę na skutki zakłamania? Jakie wynikają z takiego postępowania? Co się zyskuje żyjąc w dwuznaczności? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

Hipokryzja jest często uzasadniana dobrem wyższym, dobrem dziecka, niezrozumieniem pewnych faktów, niewiedzą… nie zmienia to faktu, że człowieka oszukiwanego to i tak bardzo boli i wcale nie jest mu lżej, gdy się już zorientuje, jaka jest prawda.

2. Lekarstwo

WSTĘP

Aby uniknąć dramatycznych skutków hipokryzji warto poszukać szczepionki przeciwko niej. Czy można się „zaszczepić” przeciwko hipokryzji? W jaki sposób?

AKTYWIZACJA

Praca na forum. Dyskusja.

PUENTA

KKK 2469 „Ludzie nie mogliby żyć razem, gdyby nie mieli do siebie zaufania, czyli gdyby nie przekazywali sobie prawdy”. Cnota prawdy oddaje sprawiedliwie drugiemu człowiekowi to, co mu się należy. Prawdomówność zachowuje złoty środek między tym, co powinno być wyjawione, a sekretem, który powinien być zachowany; prowadzi ona do uczciwości i dyskrecji. W duchu sprawiedliwości „człowiek na podstawie samej uczciwości powinien drugiemu przekazywać prawdę”

 KKK 2488 Prawo do ujawniania prawdy nie jest bezwarunkowe. Każdy powinien dostosowywać swoje życie do ewangelicznej zasady miłości braterskiej. W konkretnych sytuacjach wymaga ona rozstrzygnięcia, czy należy ujawniać prawdę temu, kto jej żąda, czy nie.

KKK 2489 Miłość i poszanowanie prawdy powinny kierować odpowiedzią na każdą prośbę o informację lub ujawnienie prawdy. Dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka, poszanowanie życia prywatnego, dobro wspólne są wystarczającymi powodami do przemilczenia tego, co nie powinno być znane, lub do dyskrecji. Obowiązek unikania zgorszenia nakazuje często ścisłą dyskrecję. Nikt nie jest zobowiązany do ujawniania prawdy temu, kto nie ma prawa jej znać.

KKK 2490 Tajemnica sakramentu pojednania jest święta i nie może być zdradzona pod żadnym pretekstem. „Tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna; dlatego nie wolno spowiednikowi słowami lub w jakikolwiek inny sposób i dla jakiejkolwiek przyczyny w czymkolwiek zdradzić penitenta”.

KKK 2491 Tajemnice zawodowe, do których są zobowiązani na przykład politycy, wojskowi, lekarze, prawnicy, lub zwierzenia przekazane w tajemnicy powinny być zachowane. Wyjątkiem są szczególne przypadki, gdy zachowanie tajemnicy mogłoby przynieść temu, kto ją powierza, temu, komu ją powierzono, lub osobie trzeciej bardzo poważne szkody, których można by uniknąć jedynie przez ujawnienie prawdy. Informacje prywatne, przynoszące szkodę drugiemu człowiekowi, nawet jeśli nie zostały powierzone w tajemnicy, nie mogą być ujawniane bez poważnej i proporcjonalnej przyczyny.

KKK 2492 Każdy powinien zachować sprawiedliwą dyskrecję wobec prywatnego życia innych ludzi. Osoby odpowiedzialne za przekaz informacji powinny zachowywać właściwe proporcje między wymaganiami dobra wspólnego a poszanowaniem praw indywidualnych. Ingerencja środków społecznego przekazu w prywatne życie osób zaangażowanych w działalność polityczną lub publiczną powinna być potępiona, o ile narusza ich intymność i wolność.