Jedynie sprawiedliwość

HOMILIA 1

1. Gdy czytamy u św. Pawła o usprawiedliwieniu z wiary, to nie można zapomnieć o tym, że jako gorliwy faryzeusz Szaweł był pewien, że sprawiedliwość osiąga tylko Żyd doskonale przestrzegający przepisów Prawa Mojżeszowego. TO była jedyna droga do zbawienia. Jeśli ktoś myślał inaczej – trzeba było go zabić.

2. I właśnie takiego gorliwego, zawziętego faryzeusza spotkał Jezus zmartwychwstały pod Damaszkiem, a potem powołał do głoszenia sprawiedliwości, która jest zupełnie niezasłużoną łaską Bożą. Nie polega na spełnianiu dobrych uczynków, one są jedynie owocami tej łaski.

3. Bóg wychodzi ku człowiekowi, przebacza grzechy, odnawia relację z człowiekiem.

4. Jako grzesznicy powołani prosimy: Nachyl swego ucha na nasze błaganie, w Tobie pokładamy nadzieję.

Radonie, 14 października 2021, Rz 3,21-30a; Ps 130; Łk 11,47-54

HOMILIA 2

1. Celem życia duchowego człowieka ochrzczonego jest upodobnić się do Chrystusa, niejako „stawać się Chrystusem”.

2. Stanem, który pomaga osiągnąć ten cel jest usprawiedliwienie = poświęcenie życia Chrystusowi, naśladowanie Go, wejście w Jego tajemnice, zaufanie Mu = „życie w Panu”.

3. Podstawą tego jest wiara, która jest darem Boga.

4. Żydzi – w swoim przestrzeganiu Prawa, zwyczajów, dodatkowych przepisów – widzieli pewnego rodzaju usprawiedliwienie = samozbawienie. Czyli: w oczach Boga i ludzi spełniam doskonale formalności Prawa, ale mogę to nawet robić bez wiary, byleby było bezbłędnie wg przepisów. Celem było w taki sposób podobać się Bogu.

5. Usprawiedliwienie jako dar przez Chrystusa wysłużony ma także dla nas Prawo = prawo Ewangelii. Dzięki niej możemy upodabniać się do Chrystusa. w Nim właśnie dostępujemy usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski.

Radonie, 19 października 2023, Rz 3,21-30a; Ps 130; Łk 11,47-54