Jezus – Syn człowieczy
1. Być człowiekiem…
WSTĘP
Wszyscy jesteśmy ludźmi, posiadamy godność bycia człowiekiem. Co jakiś czas warto jednak zadać sobie pytanie: co to znaczy „być człowiekiem?” Warto także co jakiś czas poszukać na nie innej, bardziej dojrzałej odpowiedzi.
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Formularz – ludzie. Zadanie jest następujące: dokańczamy zdanie: „Być człowiekiem znaczy…” Prezentacja na forum.
PUENTA
Człowiekiem był i jest także Jezus Chrystus.
KKK 423 Wierzymy i wyznajemy, że Jezus z Nazaretu, urodzony jako Żyd z córki Izraela w Betlejem, w czasach króla Heroda Wielkiego i cezara Augusta I, z zawodu cieśla, który umarł ukrzyżowany w Jerozolimie za czasów namiestnika Poncjusza Piłata, w czasie rządów cezara Tyberiusza, jest odwiecznym Synem Bożym, który stał się człowiekiem.
Wierzymy, że „od Boga wyszedł” (J 13, 3), „z nieba zstąpił” (J 3,13; 6, 33), „przyszedł w ciele” (1 J 4, 2), ponieważ „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy… Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali – łaskę po łasce” (J 1, 14. 16).
Inne uwagi:
- Jezus nie jest człowiekiem,który został Bogiem,
- Jezus nie jest Bogiem, który „pożyczył” sobie człowieczeństwo, któremu go udzielono na czas ziemskiego życia.
2. Po co?
WSTĘP
Przyzwyczailiśmy się do tego, że Jezus urodził się w Betlejem, że chodził po ziemi, nauczał, czynił cuda… czytamy o tym w Ewangelii, słuchamy w kościele. Dlaczego właściwie jednak Bóg stał się człowiekiem? Jakie są tego powody?
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Formularz – dziecko.[1] Zadanie jest następujące: szukamy odpowiedzi na pytanie: dlaczego Bóg stał się człowiekiem? Prezentacja na forum.
PUENTA
Po co Syn Boży stał się człowiekiem? Powody[2] są cztery:
- Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić i pojednać z Bogiem – święty Jan pisze o tym w swoim pierwszym liście: „Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata” oraz „On się objawił po to, aby zgładzić grzechy”,
- Słowo stało się ciałem, abyśmy poznali w ten sposób miłość Bożą – „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”,
- Słowo stało się ciałem, aby być dla nas wzorem świętości – „to jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali”,
- Słowo stało się ciałem, by uczynić nas „uczestnikami Boskiej natury”. I uwaga – przeczytam powiem teraz słowa dziwne i niezwykłe… :”Jednorodzony Syn Boży, chcąc uczynić nas uczestnikami swego Bóstwa, przyjął nasza naturę, aby stawszy się człowiekiem, uczynić ludzi bogami”… to jest próba wyrażenia ludzkimi kategoriami tego daru Boga, który dla nas jest już przygotowany…
[1] Wykorzystałem tu reklamę firmy MICROSOFT, Gazeta Wyborcza, 8-14 marca 2002.
[2] KKK 457 – 460