Piątek Wielkanocny

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Dz 4, Imię, J 21, Kamień węgielny, Ps 118, Puste sieci, rok B, Saduceusze, Węgło, Zarzućcie sieci, Zwornik węgło

Wyjątkowy charakter objawienia chrześcijańskiego w kontekście pluralizmu religijnego

Przynależność do Kościoła a problem zbawienia według Lumen Gentium i Dominus Iesus

JEDYNOŚĆ I POWSZECHNOŚĆ ZBAWCZA JEZUSA CHRYSTUSA W KONTEKŚCIE RELIGII POZACHRZEŚCIJAŃSKICH

Jedyne Imię przynoszące zbawienie (Dz 4,12)

WSTĘP

Wreszcie koniec… No i początek czegoś nowego… Między jednym a drugim jeszcze trochę nerwów i odpoczynek… i refleksja… i dziękczynienie za ten czas, ludzi, wiedzę, zmaganie się z samym sobą… Panie Jezu, Tobie oddaję maturzystów, nauczycieli, pracowników tej szkoły, młodszych uczniów… Prowadź nas wszystkich, pomagaj wciąż widzieć wartość tego, co na co dzień robimy… Pozwól nam odkrywać także na co dzień Twoją miłość do każdego z nas, darmową, wielką…

HOMILIA

  1. Dzisiaj w czytaniu jest o kamieniu węgielnym, więc przyniosłem ze sobą taki kamień. Umieszcza się go w ołtarzu dokładnie pod miejscem, na którym kładzie się dary i dokonuje przeistoczenia. To jest kamień węgielny ołtarza.
  2. Wiele budynków ma także swoje kamienie węgielne. Uroczyście wmurowane, z aktem podpisanym przez ważnych ludzi. Ceremonia, przemówienia, pamiątka…
  3. Kamień węgielny to jednak jeszcze coś innego. Nie ma nic wspólnego z węglem, ale z węgłem.
  4. Węgło to złączenie dwóch ścian nośnych, róg budynku połączony tak, aby konstrukcja była trwała. Kamień węgielny to wybrany, mocny kamień, który kładło się pod węgłem.
  5. Miał wytrzymać wszystko, obciążenie, pracę ścian. Miał być oparciem i podstawą na zawsze…
  6. A nawet gdyby taki dom spłonął, podupadł, zmarniał, nadawał się tylko do rozbiórki, to ka-mień węgielny powinien być na tyle trwały, aby na nim można było postawić następne węgło. Następny dom…
  7. Bardzo ucieszyłem się, gdy zobaczyłem, że na zakończenie roku maturzystów jest w lekcjonarzu właśnie ten fragment katechezy św. Piotra – jego świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa, Pana i Zbawiciela…
  8. ON jest kamieniem węgielnym chrześcijańskiego życia. Na NIM tylko można je zbudować pięknie i z wiarą. ON jest takim Kamieniem, który prze-trwa każdy pożar, demolkę, rozbiórkę, dramat.
  9. Jeśli trzeba będzie, to w Nim dostaniesz swoją drugą szansę, gdyby pierwsza z jakichś powodów się nie powiodła…
  10. Dorosłe życie jest trochę jak budowanie domu. Swojego miejsca na tym świecie, przestrzeni, w której jestem sobą, nie gram, nie udaję, kocham i czuję się kochany i akceptowany takim, jakim naprawdę jestem.
  11. Właśnie takiego, jakim jestem, prawdziwego, autentycznego, kocha mnie Jezus. Kocha miłością kamienia węgielnego, to znaczy, że nigdy mnie nie zostawi, nie wysunie się, nie zrezygnuje. Nigdy.
  12. Zbudujcie w swoim życiu coś pięknego. Niech nie zabraknie w tym dumy, szczęścia strasznie ciężkiej pracy.
  13. Zbuduj pięknie swoje życie, w którym Jezus nie będzie ozdóbką świąteczną, barankiem z czekolady w koszyczku ze święconką.
  14. Kim ON jest i KIM będzie dla Ciebie w do-rosłym życiu?
  15. Nawet jeśli Twoja odpowiedź na to pytanie będzie się zmieniać z biegiem lat, pamiętaj – ON jest kamieniem węgielnym Twojego życia. Wytrzyma wszystko. Naprawdę. Na NIM warto budować. Zatem buduj… Pięknie….

Poznań, Msza św. na zakończenie roku szkolnego maturzystów, piątek w oktawie Wielkanocy, 25 IV 2014, Dz 4, 1-12; Ps 118; J 21, 1-14

HOMILIA 2

1. Kamień węgielny zawsze jest wyjątkowym kamieniem. Kiedyś ryto na nim imię właściciela, fundatora budowli. Dzisiaj to metalowa tuba z dokumentami fundacyjnymi podpisanymi przez odpowiednich ludzi. Ich imiona i nazwiska na zawsze tam pozostaną.

2. Imię Jezus = Bóg zbawia. To imię, na którym zbudowana jest nasza wiara.

3. W to imię chory człowiek odzyskał zdrowie, niech ono będzie także źródłem siły i powrotu do zdrowia dla wszystkich chorych w tych trudnych czasach epidemii.

Gidle 17 kwietnia 2020, Dz 4, 1-12; Ps 118; J 21, 1-14

HOMILIA 3

1. Gdybym był saduceuszem, też bym się wkurzył, słuchając głoszenia św. Piotra.

2. Saduceusze – elita społeczna, lekka kolaboracja z Rzymianami, nie wierzyli w świat duchowy i życie po śmierci – wszystko Bóg rozgrywał tutaj za życia: kara lub nagroda.

3. A tu nagle o Jezusie, który zmartwychwstał i mocy Jego Imienia. Plus pretensje i mocne zarzuty wobec sprawujących władzę. Jezus żyje – to burzyło dobre samopoczucie!

4. Jezu Chryste – nasze zbawienie! Kamieniu węgielny i zworniku każdego stropu. „Ty nas wybaw, pomyślność daj nam, o Panie”. Abyśmy nigdy nie zwątpili, nie poddali się światu. We mgle życia abyśmy nie musieli pytać: „Kim Ty jesteś?”.

Radonie, Piątek Wielkanocny, 22 kwietnia 2022, Dz 4, 1-12; Ps 118; J 21, 1-14

HOMILIA 4

1. „Zarzućcie sieci po prawej stronie!” A co robili przez cała noc? Zarzucali sieci, zapewne z jednej i drugiej strony…

2. Okazuje się tutaj, że chcąc spotkać i rozpoznać Jezusa, doświadczyć owoców Jego mocy, trzeba robić to, co mamy do zrobienia – po prostu.

3. Tyle, że – ufając Jemu – jeszcze jeden raz, mimo zmęczenia i pustych sieci.

Radonie, Piątek Wielkanocny, 14 kwietnia 2023, Dz 4,1-12; Ps 118; J 21,1-14

HOMILIA 5

1. Czy da się pogodzić ogień z wodą? Da się! I to w efektownym stylu! Robili to saduceusze, czyli stronnictwo żydowskie, skupione wokół świątyni jerozolimskiej.

2. Zamożni arystokraci skrupulatnie przestrzegający Tory, ale w życiu postępowali dość liberalnie. Pilnowali kultu, ale byli poukładali z rzymskim okupantem.

3. Dal zachowania autonomii religijnej kolaborowali, ale to ich kapłan odmówił składania ofiar za cesarza rzymskiego, co doprowadziło do powstania przeciw Rzymianom.

4. Nie uznając komentarzy do Tory oraz tradycji ustnej, nie uznawali zmartwychwstania, aniołów, łaski, mistycyzmu. Dla nich wszystko rozgrywało się tu, na tym świecie.

5. Wtem na ich terenie pojawiają się ludzie, którzy głoszą zmartwychwstanie umarłych w Jezusie i Jego imieniem czynią cuda. Trzeba temu zapobiec! Stąd to dzisiejsze przesłuchanie!

6. Jezu Chryste, Kamieniu Węgielny naszej wiary, głoszenia i życia! Twoja łaska na wieki!

Radonie, czwartek wielkanocny, 5 kwietnia 2024, Dz 4,1-12; Ps 118; J 21,1-14