Katecheza rodzinna. 6 niedziela zwykła, rok C

Grupa docelowa: Rodziny Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: 1 Kor 15, 6 niedziela zwykła, Jr 17, Katecheza rodzinna, Łk 6, Ps 1, rok C

1. czytanie (Jr 17,5-8)

To mówi Pan: Przeklęty mąż, który pokłada nadzieję w człowieku i który w ciele upatruje swą siłę, a od Pana odwraca swe serce. Jest on podobny do dzikiego krzaka na stepie, nie dostrzega, gdy przychodzi szczęście; wybiera miejsca spalone na pustyni, ziemię słoną i bezludną. Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, i Pan jest jego nadzieją. Jest on podobny do drzewa zasadzonego nad wodą, co swe korzenie puszcza ku strumieniowi; nie obawia się, skoro przyjdzie upał, bo utrzyma zielone liście; także w roku posuchy nie doznaje niepokoju i nie przestaje wydawać owoców.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Dlaczego Bóg przeklina pokładanie nadziei w człowieku? Czy może jest takie pokładanie nadziei w człowieku, które przesłania Boga? Zamyka na Boga? Na czym to może polegać? W jakich sytuacjach człowiek zdaje się na człowieka, a nie na Boga?
  2. Siła ciała – nie ma w niej nic złego, jest bardzo przydatna w życiu. Czy zdrowie fizyczne, poczucie siły może odwrócić ludzkie serce od Boga?
  3. Dlaczego Jeremiasz jest zdania, że człowiek zapatrzony w siebie nie dostrzega, gdy przychodzi szczęście? A może jest zupełnie na odwrót – to on dostrzega swoje szczęście i swój sukces i powodzenie?
  4. Czego symbolem jest ziemia słona i bezludna? Dlaczego ktoś tam wybiera sobie miejsce i dobrze się tam czuje? Czego to jest znakiem?
  5. Jak się nauczyć pokładania ufności w Panu? Jak to robić w naszej codzienności?
  6. Kiedy jest trudno zaufać Panu?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

  1. Skoro człowiek pokładający ufność w Panu nie przestaje wydawać owoców, to w takim razie robimy na deser… sałatkę owocową lub inną ulubioną i pyszną potrawę z owocami.
  2. Szukamy w okolicy jakiegoś strumienia i idziemy tam na spacer. Przyglądamy się drzewom, które tam rosną, porównujemy z roślinnością na pustyni. Jeśli pustynię mamy pod ręką, to warto się tam wybrać, jeśli nie, to poszukać wiadomości na temat pustynnej roślinności.

Psalm (Ps 1,1-4.6)

REFREN: Błogosławiony, kto zaufał Panu

Błogosławiony człowiek, który nie idzie za radą występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników
i nie zasiada w gronie szyderców, lecz w Prawie Pańskim upodobał sobie i rozmyśla nad nim dniem i nocą.

On jest jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, które wydaje owoc w swoim czasie,
liście jego nie więdną, a wszystko, co czyni, jest udane.

Co innego grzesznicy: są jak plewa, którą wiatr rozmiata.
Albowiem znana jest Panu droga sprawiedliwych, a droga występnych zaginie.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Czy są jakieś sposoby, żeby oprzeć się propozycjom ludzi złych i głupich?
  2. Dokąd prowadzi „droga grzeszników”? Czym się różni od „drogi sprawiedliwych”?
  3. „Dniem i nocą” – czy da się stale myśleć o Panu Bogu?
  4. „Wszystko, co czyni jest udane” – czy to czasami nie lekka przesada?
  5. „Droga występnych zaginie” – czy aby na pewno? Przecież wielu z nich ma się świetnie i dużo lepiej od ludzi żyjących uczciwie…

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Oglądamy wspólnie książkę o drzewach, poznajemy różne kształty liści, szukamy najciekawszych okazów drzew. Warto iść na spacer do zimowego lasu i potem narysować w domu przy herbatce wrażenia ze spaceru rodzinnego.

2. czytanie (1 Kor 15,12.16-20)

Jeżeli głosi się, że Chrystus zmartwychwstał, to dlaczego twierdzą niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? Skoro umarli nie zmartwychwstają, to i Chrystus nie zmartwychwstał. A jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach. Tak więc i ci, co pomarli w Chrystusie, poszli na zatracenie. Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania. Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy spośród tych, co pomarli.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Czym właściwie jest zmartwychwstanie?
  2. Koniecznie przeczytajcie KKK 638 – 655.
  3. Dlaczego niektórzy z chrześcijan nie wierzyli w zmartwychwstanie Chrystusa?
  4. Bez zmartwychwstania daremna jest nasza wiara? Dlaczego?
  5. Co ma zmartwychwstanie Chrystusa do naszych grzechów?

Ewangelia (Łk 6,17.20-26)

Jezus zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu; A On podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą, i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom. Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Sprawdźcie na mapie w atlasie biblijnym, gdzie jest Judea i Jerozolima, a także gdzie jest wybrzeże Tyru i Sydonu. Poszukajcie informacji o tych miastach. Jezus wędrował po tamtych okolicach…
  2. Po czym można dzisiaj poznać ucznia Jezusowego?
  3. Majątek, pożywienie, uczucia i pozycja społeczna – Jezus odnosi się do tych 4 spraw. Jakie miejsce zajmują one w naszej codzienności, w naszej rodzinie? Potrafimy o nich wspólnie rozmawiać?
  4. Jak to jest – być ubogim i posiadać królestwo Boże?
  5. Jaką nagrodę w niebie otrzymają ludzie poniżeni ze względu na Pana Jezusa?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

  1. Wymyślamy rymowanki rodzinne, które nam pomogą, gdy ktoś będzie się kłócił przy stole, albo będzie smutny, albo się gdzieś spieszył strasznie mocno. Takie rymowanki można przykleić na lodówce, aby były pod ręką na wszelki wypadek.
  2. Tata robi miny – szukamy w tym fragmencie Ewangelii ludzi w różnych sytuacjach życiowych, a potem prosimy tatę, żeby pokazał nam, jakie mogą mieć miny (np. człowiek głodujący i nasycony, ubogi i posiadający królestwo niebieskie, smutny i wesoły…). Próbujemy oczywiście sami pokazywać takie miny. Najlepiej przed lustrem.