Katecheza rodzinna. Święto świętego Szczepana, rok ABC

Grupa docelowa: Rodziny Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Katecheza rodzinna, rok ABC, Święty Szczepan

1. czytanie (Dz 6,8-10;7,54-60)

Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu. Niektórzy zaś z synagogi, zwanej /synagogą/ Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, wystąpili do rozprawy ze Szczepanem. Nie mogli jednak sprostać mądrości i Duchowi, z którego /natchnienia/ przemawiał. Gdy usłyszeli to, co mówił zawrzały gniewem ich serca i zgrzytali zębami na niego. A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. I rzekł: Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga. A oni podnieśli wielki krzyk, zatkali sobie uszy i rzucili się na niego wszyscy razem. Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca, zwanego Szawłem. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: Panie Jezu, przyjmij ducha mego! A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: Panie, nie poczytaj im tego grzechu. Po tych słowach skonał.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Ostra dyskusja (rozprawa)

Po czym poznać uczciwą debatę i uczciwą kłótnię? Na czym polegają dyskusje w sprawach związanych z wiarą? Czy wszystkie granice można wtedy przekraczać, czy są takie, których przekraczać nie wolno?

  1. Siła przebaczenia

Czy zawsze trzeba mówić to, co się myśli? Dlaczego Szczepan przebaczył swoim oprawcom? Czy w jakiś sposób na przebaczenie wpłynęło to, co zobaczył w swojej wizji?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Wieczorna modlitwa o umiejętność przebaczenia. Może jakieś postanowienie o szybkim godzeniu się z rodzeństwem? Rozmowa z rodzicami – rodzice opowiadają dzieciom, dzięki czemu można najprościej i najpiękniej się pogodzić i przebaczyć sobie nawzajem?

Psalm (Ps 31,3-4.6.8.16-17)

REFREN: W ręce Twe, Panie, składam ducha mego

Bądź dla mnie skałą schronienia, warownią, która ocala.
Ty bowiem jesteś moją skałą i twierdzą, kieruj mną i prowadź przez wzgląd na swe imię.
W ręce Twoje powierzam ducha mego: Ty mnie odkupisz Panie, Boże.
Weselę się i cieszę się Twoim miłosierdziem, boś wejrzał na moją nędzę.
W Twoim ręku są moje losy, wyrwij mnie z rąk wrogów i prześladowców.
Niech Twoje oblicze zajaśnieje nad Twym sługą: wybaw mnie w swym miłosierdziu.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Skała schronienia

Nastolatek wyrasta już z przytulania się do rodziców, szuka sobie innego miejsca jako „skały ocalenia”. Gdzie nastolatek „chroni się” przed złem tego świata, smutkiem, zmęczeniem? Jakich sposobów używa, aby się odizolować od tego świata? Które są warte zauważenia? Które są dość niebezpieczne?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Zabawa z rodzicami – rodzice przytulają swoje dzieci, ze swoich ramion i całego ciała budują jakby „zamek ocalenia”, w którym dzieci mogą się schronić przed jakimś złem czy strachem czy nawet złym humorem.

Ewangelia (Mt 10,17-22)

Jezus powiedział do swoich Apostołów: Miejcie się na baczności przed ludźmi! Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Świadectwo

CO znaczy mieć się na baczności? O co chodzi Panu Jezusowi? Chyba nie o to, żeby ukrywać swoją wiarę przed innymi? W jakich krajach dzisiaj na świecie chrześcijanie są prześladowani? Podziały w rodzinach, wśród przyjaciół, współpracowników – jak ich uniknąć? Czy tylko w sądach mamy świadczyć o Jezusie? Gdzie dzisiaj ludzie „osądzają” innych ludzi i ich poglądy?

  1. Otwarcie na Ducha Świętego

Po czym możemy poznać, że Duch Święty przemawia przez człowieka? Jak się otworzyć na Jego działanie? Czy to jest coś nadzwyczajnego, czy codziennego?

  1. Wytrwanie do końca

Wierność wśród niepowodzeń – skąd brać na nią siłę? Jak się obronić przed czyjąś nienawiścią? Jak chronić przed nią swoje serce? O jakim końcu Jezus tutaj mówi?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Wytrwałość – rodzice wyjaśniają dzieciom, co znaczy to słowo i opowiadają o różnych sytuacjach, w których wytrwałość jest szczególnie potrzebna (warto korzystać z przykładów ze świata przyrody, bajek, filmów).