Katecheza rodzinna. Zesłanie Ducha Świętego, rok C

Grupa docelowa: Rodziny Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Dz 2, J 14, Katecheza rodzinna, Ps 104, rok C, Rz 8, Zesłanie Ducha Świetego

1. czytanie (Dz 2,1-11)

Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić. Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku. Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami? – mówili pełni zdumienia i podziwu. Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? – Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. „Nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy” – słowo „wreszcie” oznacza oczekiwanie, niecierpliwość… co czuje człowiek oczekujący na jakieś wydarzenie z taką niecierpliwością?
  2.  Czego symbolami są w Biblii wiatr i ogień?
  3. A gdyby Wasz dom napełnił szum z nieba?… jakie byłyby Wasze reakcje?
  4. Mówienie językami – dar oczekiwany czy dość jednak kłopotliwy?
  5. Jak myślicie – co mówili obcymi językami uczniowie zgromadzeni w Wieczerniku?
  6. Dlaczego byli wtedy w Jerozolimie Żydzi ze wszystkich stron świata?
  7. Pokaż na mapie krainy, z których przyjechali Żydzi. Czy kolejność wymieniania krain ma jakieś znaczenie?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Opaska z płomyczkiem – wycinamy pasek papieru i sklejamy, aby powstała wygodna opaska na głowę. Rysujemy płomyczek, wycinamy i przyklejamy do paska. W takiej opasce z płomyczkiem możemy iść do kościoła, albo odmówić wieczorną modlitwę rodzinną.

(Ps 104,1.24.29-31.34)

REFREN: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię

Błogosław, duszo moja, Pana, o Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki.
Jak liczne są dzieła Twoje, Panie, ziemia jest pełna Twych stworzeń.

Gdy odbierasz im oddech, marnieją i w proch się obracają.
Stwarzasz je napełniając swym duchem i odnawiasz oblicze ziemi.

Niech chwała Pana trwa na wieki, niech Pan się raduje z dzieł swoich.
Niech miła Mu będzie pieśń moja, będę radował się w Panu.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Bóg jest wielki – na czym polega Jego wielkość? Można ją jakoś zmierzyć?
  2. Które stworzenia najbardziej sobie cenimy?
  3. Za jakie talenty i zdolności możemy Bogu podziękować?
  4. Oblicze ziemi się odnawia czy starzeje?
  5. Czy Pan Bóg cieszy się z takiej ziemi, jaką stworzył i jaka jest teraz?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Zabawa na spacerze – tato staje kilka kroków od dzieci i woła „Kto przyjdzie w moje ramiona?” Potem dziecko biegnie do taty, tata łapie je mocno w swoje ramiona i kręci się wokoło kilka razy. Zabawa trwa do momentu wykończenia taty.

2. czytanie (1 Kor 12,3b-7.12-13)

Nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: „Panem jest Jezus”. Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra. Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. W jaki sposób Duch pomaga nam wyznawać Jezusa jako Pana?
  2. Jak to nie można bez Jego pomocy powiedzieć tych słów? Czy to znaczy, że za każdym razem Duch mi pomaga? Nawet gdybym je wymawiał 500 razy dziennie?
  3. Co nam to daje, że jako chrześcijanie stanowimy jakby jedno ciało?
  4. Na czym polega napojenie Duchem? Po czym je można poznać?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Zabawa z wykorzystaniem dni tygodnia – najlepiej wychodzi w podróży. Wymyślamy historyjkę albo dialog. Przykład: – Dzień dobry, Panie Poniedziałku. Czy wie Pan, co słychać u Pana Wtorka? – Poszedł do Pani Środy z Panem Czwartkiem na podwieczorek. – Acha, zawołam Pana Piątka i Panią Sobotę, a Pan niech zadzwoni do Pani Niedzieli – idziemy wieczorem do kina!

Ewangelia (J 20,19-23)

Wieczorem w dniu Zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.

TEMATY DO ROZMOWY Z NASTOLATKIEM

  1. Dlaczego drzwi były zamknięte? Czego bali się uczniowie?
  2. Dlaczego pokazał im ręce i bok?
  3. Dlaczego pierwszym darem po Zmartwychwstaniu jest moc odpuszczania grzechów?
  4. Pokój wam! Jak to brzmi dzisiaj, w naszych czasach?
  5. Jak dzisiaj korzystać najbardziej owocnie z daru przebaczenia grzechów?
  6. Kiedy grzechy mogą być zatrzymane?

ZADANIE DO WYKONANIA DLA RODZICÓW I DZIECI

Zabawa w aucie „Głębokie westchnienia”. Wszyscy kilkakrotnie głęboko wzdychają Kierowca pyta wszystkich po kolei, z jakiego powodu tak wzdychają? Każda osoba podaje wtedy jakiś wymyślony przez siebie powód zmartwienia, na przykład: „Chciałem dostać na urodziny słonia, ale nie dostałem”, „W mojej torebce zamieszkała wróżka i nie wiem, co teraz będzie”, „Paliwo w samochodzie zamieniło się w coca-colę i zaraz auto będzie puszczać bąbelki”. Kto wymyśli najśmieszniejszy powód wzdychania, ten wygrywa.