Kobiety w otoczeniu Jezusa

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: 1 Kor 15, Jezus i kobiety, Kobieta w Biblii, Łk 8, Ps 17, Rola kobiety

HOMILIA 1

  1. Kobieta należała do mężczyzny, ograniczona przez Prawo, zwyczaje, tradycje, religię.
  2. Szykowała jedzenie, ale nie jadła z mężczyzną, jej głos się nie liczył w sądzie, miała w synagodze ukryte miejsce.
  3. Jezus łamie te normy. Kobiety są w Jego otoczeniu, publicznie przebywa w ich towarzystwie, je również naucza. Niepojęta bliskość.
  4. Jezus ujawnia nową wizję kobiety, promuje równość, obronę, docenienie.
  5. Najpełniej widać to przez Maryję – Jej godność, rola w Ewangelii i życiu Kościoła – w nas w końcu.
  6. Nic się nie dzieje w dzisiejszej Ewangelii, ale tak wiele ona znaczy!

Gidle, 22 września 2017, 1 Kor 15,12-20; Ps 17; Łk 8,1-3

HOMILIA 2

1. Św. Paweł rozpoczynał swoją misję w Koryncie od głoszenia Ewangelii w synagodze. Przemawiał do Żydów, którzy zazwyczaj byli spadkobiercami tradycji faryzejskiej, czyli wierzyli w zmartwychwstanie umarłych. Na tej podstawie można twierdzić, że chrześcijanie odrzucający zmartwychwstanie pochodzili z kręgów pogańskich.

2. Istnieją cztery hipotezy, odpowiedzi na pytanie: dlaczego niektórzy wierzyli w zmartwychwstanie Chrystusa, lecz nie wierzyli w zmartwychwstanie umarłych? Oto te hipotezy:

  • odrzucenie wiary w życie wieczne, w osobowe przetrwanie jednostki po śmierci,
  • błędny pogląd, że zmartwychwstanie już nastąpiło,
  • nie potrafili zrozumieć natury samego zmartwychwstania; nie przyjmowali materialnego istnienia po śmierci; odrzucali ciało jako więzienie duszy,
  • Paweł błędnie przypisywał im pogląd o odrzuceniu zmartwychwstania.

3. Przypuszczalnie chodziło o trzeci powód…

4. Nauczanie Kościoła poszerzyło nasze rozumienie zmartwychwstania. Najprościej mówi o tym psalm: „ze snu powstając, nasycę się Twoim widokiem”.

Radonie, 16 września 2022, 1 Kor 15,12-20; Ps 17; Łk 8,1-3

HOMILIA 3 – rozmowa z uczniami

  1. Przywiozłem ze sobą kartkę z różnymi polskimi przysłowiami. Chciałbym was zapytać, czy je znacie, czy potraficie dokończyć zdania?… Tu różne propozycje, np. „Baba z wozu…”, „Cicha woda…”, „Chytry…”, „Gdyby kózka nie skakała…”.
  2. Na końcu dopisałem jeszcze jedno: „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”. O czym opowiada to przysłowie? Czy cenniejsze jest milczenie czy mówienie?
  3. Po co w ogóle jest milczenie? Kiedy najbardziej się przydaje w życiu? Wtedy, gdy: słucham z szacunkiem, nie przerywam wypowiedzi, daję komuś czas na odpoczynek, rozumiemy się bez słów, potrzebuję czasu na przemyślenie, wyciszenie, uspokojenie, koncentrację, marzę, myślę, tęsknię, czymś się zachwycam lub jestem zdumiony…
  4. Dzisiejsza Ewangelia jest zdumiewająca! Żadna z postaci nie mówi ani słowa! Autor pisze tylko, że: wędrowali, Jezus nauczał i głosił Ewangelię, jest z Nim Dwunastu, wędrują także kobiety wspierające uczniów.
  5. 5. W tym milczeniu jest coś wyjątkowego: podkreślenie szacunku dla kobiet: ich obecność w kontekście tamtej kultury nie była czymś normalnym i powszechnie przyjętym; kobiety nie były zbyt ważne we wschodniej kulturze; napisanie o tym w Ewangelii daje sugestię, że Jezus chce odmiany tego stanu, szacunku dla kobiety, to nam dzisiaj zostaje!

Kowale, Msza szkolna, 20 września 2024, 1 Kor 15,12-20; Ps 17; Łk 8,1-3