2 niedziela po Bożym Narodzeniu, rok A,B,C

HOMILIA 1

1. Ewangelia z Bożego Narodzenia. Przypomina kształtem literę U. Wyraża w ten sposób ideę św. Jana o przyjściu Boga, który uniża się, aby podnieść nas do chwały nieba.

2. Dziś chcę zwrócić uwagę na punkt kulminacyjny: „Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”. Zamieszkało – gr. „eskenosen” – rozbiło namiot.

3. Tak jak w dawnych czasach namiot spotkania stał wśród namiotów Izraela = Bóg między nami!

4. Jakie ma to znaczenie dla nas?

  • Bóg jest mi bliski,
  • moje życie, mój świat to dla niego idealne miejsce,
  • On przychodzi, aby tę codzienność wypełnić sensem,
  • czeka na współpracę, On zawiera z nami przymierze miłości i wierności.

5. Pozwólmy Mu się rozgościć w naszych sercach!

Polanica, 31 grudnia 2016, Msza św. poranna; Wiktorówki, 2 niedziela po Bożym Narodzeniu, 3 stycznia 2021, rok B, Syr 24, 1-2.8-12; Ps 147B; Ef 1, 3-6.15-18; J 1, 1-18

HOMILIA 2

1. Niedaleko pada jabłko od jabłoni – mówi polskie przysłowie. Używamy go czasem z goryczą, gdy ktoś powiela błędy starszego pokolenia. Może również brzmieć radością, gdy widzimy, że ktoś nie marnuje talentów, które odziedziczył.

2. Czy można użyć tego przysłowia, gdy chodzi o relację między Bogiem i człowiekiem? Tak, w końcu tyle razy mówi się w kościele, że jesteśmy dziećmi Bożymi.

3. Na czym polega nasze podobieństwo do Boga, naszego Ojca? Mówią o Nim dzisiejsze czytania.

4. I czytanie: Bóg jest Mądrością – chce, abyśmy po prostu mądrze żyli, bo to daje dobre i szczęśliwe życie, a tego chcemy!

5. Bóg jest Panem tego świata – my jesteśmy Jego dziedzictwem, „domem rodzinnym”, miejscu, gdzie Bóg czuje się u Siebie.

6. Drzewo żyje dzięki dobrym i zdrowym korzeniom, Boża mądrość w nas zapuściła korzenie, chce czerpać z naszego życia to, co najlepsze, aby przemieniać ten świat.

7. II czytanie: Bóg jest życiem – chce, abyśmy żyli, dlatego właśnie nam błogosławi; błogosławieństwo = postawa Boga, który daje życie i chroni je; jako jego dzieci, On jest Ojcem – jak możemy mówić, że przypadkowo jesteśmy chrześcijanami?… gdyby w innym czasie… innym miejscu… kraju… się urodzić… NIE! On nas wybrał przed założeniem świata! przybrane dzieci – wybrane dzieci – bracia i siostry Jezusa.

8. Jest Ojcem, daje nadzieję, miejmy jej więcej na progu Nowego Roku.

9. Ewangelia: Jezus stał się Człowiekiem – takim, jak my, On „dał nam moc”, aby z Boga się narodzić – chcieć być jak ON, być do Niego podobnym.

10. Nie da się? Nie szkodzi, jabłko nie jest wprost i całkowicie podobne do jabłoni, ale z niej czerpie swój wzrost…

Gidle, 3 stycznia 2016, 2 niedziela po Bożym Narodzeniu, Syr 24, 1-2.8-12; Ps 147B; Ef 1, 3-6. 15-18; J 1, 1-18

HOMILIA 3

1. Świat istnieje ok. 13 800 mln lat. A św. Paweł pisze, że wie, co się wydarzyło, zanim jeszcze świat powstał. Pisze: „W Nim (Jezusie Chrystusie) wybrał nas (Bóg Ojciec) przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem”. Skąd takie przekonanie? Skąd tyle śmiałości? Skąd on to wie?

2. Św. Paweł wie o tym, ponieważ pozwolił się wybrać. Na odwieczny Boży wybór powiedział: TAK!

3. Żyjemy bowiem w świecie wyborów: kto poprowadzi auto? co zjemy? jak rozwiążemy problem? gdzie pójść do lekarza? zaszczepić się czy nie? jak zaplanować tydzień. Wybieranie to nieustanny proces życiowy.

4. Bóg też wybrał. Z tym, że Jego wybór jst zupełnie inny: jest zaproszeniem do relacji, do więzi, wo wiary. To jest wybór, który wymaga odpowiedzi i decyzji ze strony człowieka. Z tego powodu przed udzieleniem sakramentów stawia się tyle pytań kandydatom.

5. List do Efezjan kryje w sobie pewna tajemnicę. Jest owocem bardzo dojrzałej wiary św. Pawła, który pisze list do ludzie znanych sobie, wśród których pojawili się gnostycy, ludzie posiadający niby to „tajemną wiedzę”, przez którą tylko oni będą zbawieni.

6. Św. Paweł podkreśla: pisząc o Chrystusie – myśli o Kościele, jakby utożsamia Chrystusa z Kościołem – tak bliska i wyjątkowa jest to relacja.

7. Wspomniane „wyżyny niebieskie w Chrystusie” to Kościół. „Przybrani synowie” to Kościół. Łaskami obdarzeni jesteśmy w Chrystusie = w Kościele. Duch mądrości, objawienia, światłe oczy serca, nadzieja, bogactwo chwały – to wszystko otrzymujemy we wspólnocie Kościoła. A do niej bóg nas wybrał przed założeniem świata…

Radonie, 2 stycznia 2022, 2 niedziela po Bożym Narodzeniu, rok B, Syr 24, 1-2.8-12; Ps 147B; Ef 1, 3-6.15-18; J 1, 1-18