Męczeństwo siedmiu braci

Znaczenie słowa „Machabeusz”

Hellenistyczna reforma i prześladowanie religijne w Judei za czasów Antiocha IV Epifanesa – przegląd najważniejszych hipotez

Męczeństwo siedmiu braci machabejskich i ich matki wobec chrześcijańskiej tradycji hagiograficznej

Pochodzenie władzy od Boga w ujęciu Antonia Rosminiego-Serbatiego

ZMARTWYCHWSTANIE MĘCZENNIKOW WEDŁUG 2 MCH 7

HOMILIA 1

1. W czasach, o których opowiada 2 Księga Machabejska, Palestyna była częścią ogromnego imperium Seleucydów. Antioch III zapewnił jej autonomię, zagwarantował utrzymanie władzy w rękach arystokracji świątynnej.

2. Sytuacja zmieniła się za panowania Antiocha IV. Pisma żydowskie przedstawiają go dość stronniczo jako okrutnika. A on był po prostu władcą o konsekwentnym postępowaniu – miał cel: zintegrować ludy na ogromnym terytorium w sytuacji zagrożenia potęg zewnętrznych, np. Egiptu.

3. Skąd więc te nieludzkie prześladowania? Winę ponosi wspomniana… arystokracja! Zauroczona, omamiona grecką kulturą – Jazon został arcykapłanem w wyniku przekupstwa. Obrabował skarbiec świątynny w tym celu! Cel był jeden: hellenizacja społeczeństwa, zwyczajów, kulturowe zmiany!

4. Całe traktaty pisano o męczeństwie matki i 7 braci. Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie zdrada przywódców państwa.

5. O codzienną wierność prosimy dzisiaj… „Strzeż mnie jak źrenicy oka, ukryj mnie w cieniu swych skrzydeł…”

Radonie, 17 listopada 2021, 2 Mch 7,1.20-31; Ps 17; Łk 19,11-28

HOMILIA 2

1. W niedzielę pytaliśmy: „Niewiastę dzielną któż znajdzie?” Otóż i ona – matka synów w czasie krwawego prześladowania, Jedna z wielu dzielnych kobiet w Biblii, obok Estery, Judyty, Debory…

2. To jednak nie wszystko. Czytamy bowiem zakończenie historii męczeństwa 7 braci. Mamy też odpowiedź na pytanie: „Młodzież dzielną któż znajdzie?”

3. Nie trzeba być seniorem, aby w czasie próby wykazać się wiarą i więzią z Bogiem.

4. Na zakończenie czytania wybrano zaledwie 3 zdania z dłuższej przemowy najmłodszego z braci. Zwracając się do władcy mówi: „Oddaję duszę i ciało za ojczyste prawa, prosząc, abyś i ty wyznał, że On jest jedynym Bogiem”.

5. Wszystkim, których wzywasz do siebie, Boże, daj ujrzeć Twe oblicze, poznać Ciebie do końca i nasycić się Twoim widokiem.

Radonie, 22 listopada 2023, 2 Mch 7,1.20-31; Ps 17; Łk 19,11-28