Moc przekonująca miłości

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Flp 2, Łk 14, Pareneza, Pokora, Ps 131

HOMILIA 1

1. Jak zachęcić, pobudzić pobożnego chrześcijanina, aby swoje postępowanie dostosował do zasad Ewangelii? Użyć trzeba PARENEZY.

2. To są właśnie mowy, fragmenty listów i inne teksty Nowego Testamentu, które są podawane w napomnieniach, aby odbiorcy byli przekonani, że trzeba się im poddać.

3. Zachęta do wewnętrznej jedności wśród chrześcijan, nie porównywania się, nie wynoszenia nad innych oparta jest na odwoływaniu się do Chrystusa.

4. Brak jedności, próżna chwałą, skupianie się na swoich sprawach świadczy o tym, że Chrystus po prostu cierpiał na darmo…

5. Ale Jego dzieło nie tylko jest motywem dobrego życia, lecz jego źródłem – przez Chrystusową miłość i współczucie.

6. Uchroń nas od pychy, daj szczerą skromność oczom, ucisz nasze dusze, w Tobie pokładamy nadzieję.

Radonie, 31 października 2022, Flp 2,1-4; Ps 131; Łk 14,12-14

HOMILIA 2

1. Pokora w świecie grecko-rzymskim nigdy nie byłą rozumiana pozytywnie. Była słabością, od której trzeba było trzymać się z daleka. Zamiast niej szanowano wyniosłą mądrość, także stoicką obojętność, dystans do świata.

2. Tymczasem Paweł pisze do Filipian o pokorze, która sprzeciwia się współzawodnictwu, leczy zazdrość, łagodzi podziały. Pisze o tym wyjątkowo łagodnie.

3. Ileż delikatnej perswazji wkłada w słowa listu. To jest najbardziej serdeczny list ze wszystkich, jakie napisał. Wciąż aktualny w swojej treści.

4. Próżność, oceny i porównania i w naszych czasach grają swoją rolę… Ps: Panie, moje serce się nie pyszni…

Gdańsk, 4 listopada 2024, Flp 2,1-4; Ps 131; Łk 14,12-14