Nawiedzenie NMP

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Elżbieta, Łk 1, Nawiedzenie, Nawiedzenie NMP, NMP, Rz 12, So 3, Zachariasz

HISTORIA ŚWIĘTA NAWIEDZENIA NMP

MAGNIFICAT 1

MAGNIFICAT 2

MAGNIFICAT 3

MAGNIFICAT 4

HOMILIA 1

  1. W litanii loretańskiej wzywamy wstawiennictwa Maryi nazywając ją „Arką Przymierza”. Czym była właściwie sama arka przymierza?
  2. Arka przymierza była jakby „przenośnym sanktuarium”. Wykonana z drewna, obita złotem, w środku miała tablice z przykazaniami, złote naczynia z manną, różdżkę Aarona.
  3. Uroczyście została wniesiona do świątyni jerozolimskiej – i tę scenę warto przypomnieć. Przyjście Maryi do Elżbiety jest jak wprowadzenie arki przymierza do świątyni. Oba te wydarzenia dokonują się w górach Judei, oba wywołują radość, król Dawid tańczy, porusza się również Jan Chrzciciel, z radości krzyczy król, Elżbieta również.
  4. Ewangelista Łukasz widzi w Maryi wypełnienie symbolu zamieszkania Boga wśród ludzi.
  5. Szczególnie my dziękujemy za obecność Maryi – także schowanej w skrzyni przez rolnika – niech Jej wstawiennictwo umocni naszą wiarę w obecność Boga wśród nas!

Gidle, 31 maja 2017, So 3, 14-17 albo Rz 12, 9-16; śpiew: Iz 12, 2-6; Łk 1, 39-56

HOMILIA 2

  1. Na czym polega dobra modlitwa? Na ten temat napisani już wiele książek, powiedziano wiele konferencji i kazań.
  2. Każdy z nas dodatkowo to jakoś po swojemu czuje i przeżywa. To spotkanie Maryi i Elżbiety rzuca także małe światełko na ten temat.
  3. W jaki sposób?
  4. My na modlitwie staramy się wyciszyć i skupić, a te kobiety robią hałas. Modlą się wielbiąc Boga, to wschodni temperament daje się poznać i taki sposób modlitwy. Piękny. Obie święte często są pokazane prawie jako posągi sztywne ze skupienia i koncentracji, a tymczasem dzisiaj śpiewają. Do tego nas również zapraszają.

Poznań, Msza św. popołudniowa, piątek 31 maja 2013, Święto Nawiedzenia NMP; So 3, 14-17 albo Rz 12, 9-16; śpiew: Iz 12, 2-6; Łk 1, 39-56

HOMILIA 3

1. Dziś przychodzi chwila przerwy w narzekaniu na błędy izraelskich królów.

2. Proroctwo Sofoniasza pełne jest pokoju i radości. „Pan… usunął twego nieprzyjaciela…” Asyria upadła! Odwieczny gnębiciel rozłożony na łopatki…

3. W sercach pozostał jeszcze trochę strach po czasach niewoli, odstępstwa, obcych kultów i bożków… Czy Bóg będzie się za to mścił?

4. Dwukrotnie prorok głosi dzisiaj „Pan jest pośród ciebie”. Ale nie po to, aby zatracać, wydać na zniszczenie, lecz by pustkę strachu i oczekiwania na karę wypełnić radością!

5. Dlatego „pełnym głosem śpiewajmy Mu wdzięcznie… ufajmy Jego świętemu imieniu…”

Radonie, 21 grudnia 2021, So 3, 14-17 albo Rz 12, 9-16; śpiew: Iz 12, 2-6; Łk 1, 39-56

HOMILIA 4

1. Elżbieta miała w najbliższej okolicy krewnych i sąsiadów. Pomoc Maryi nie była konieczna czy niezbędna.

2. Maryja przybyła do Elżbiety, aby na własne oczy przekonać się, że prawdę oznajmił Jej Boży Wysłannik w chwili zwiastowania.

3. To oznacza pewny grunt, na którym może oprzeć swoją wiarę, życie i wszystko, co przyjdzie.

4. „Oto Bóg jest moim zbawieniem!…”

Radonie, 31 maja 2022, So 3, 14-17 albo Rz 12, 9-16; śpiew: Iz 12, 2-6; Łk 1, 39-56

HOMILIA 5

1. W naszych czasach wiele rzeczy można kupić bardzo szybko i tanio. Jednak wciąż istnieją ludzie, którym na szybkości nie zależy, nie zależy na pośpiechu. Szyją, wyklejają, reperują czy gotują spokojnie, serce wkładając w drobiazgi.

2. Mówię o tym nieprzypadkowo, ponieważ natknąłem się na słowa Papieża Benedykta XVI, który tak pisze w komentarzu do sceny z dzisiejszej Ewangelii: „Magnificat – żeby tak powiedzieć, portret duszy Maryi – jest w całości utkany z nici Pisma świętego, a nici słowa Bożego. W ten sposób objawia się, że w słowie Bożym czuje się Ona jak u siebie w domu… Ona mówi i myśli według słowa Bożego… Jej wola idzie w parze z wolą Boga”.

3. Wprawdzie św. Łukasz wspomina, że „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry”, lecz przy tkaniu i wielbieniu Boga pośpiech niekoniecznie jest wskazany.

Radonie, święto Nawiedzenia NMP, 31 maja 2023, So 3,14-17 albo Rz 12,9-16; śpiew: Iz 12,2-6; Łk 1,39-56.

HOMILIA 6

1. Gdybyśmy zapytali o najważniejszą modlitwę maryjną w Kościele, to prawdopodobnie przyszedłby nam do głowy po prostu różaniec. W żadnej innej modlitwie nie pada tyle razy imię Matki Bożej, Maryi.

2. Ale gdy modlimy się słowami Maryi „Wielbi dusza moja Pana”, to zdajmy sobie sprawę, jak wyjątkowa jest ta właśnie modlitwa.

3. Jej celem jest: uwielbienie i wysławianie Boga, wyrażenie radości, wdzięczność za obdarowanie, postawa pokory i uniżenia, wychwalanie potęgi i wierności Boga jedynego.

4. Nie chodzi tu oczywiście o porównywanie modlitw i tworzenie jakiegoś „rankingu”. Razem z Maryją chcemy Boga wysławiać! I dziękować za małe i wielkie rzeczy, które czyni w naszym życiu.

Radonie, święto Nawiedzenia NMP, 31 maja 2024, So 3,14-17 albo Rz 12,9-16; śpiew: Iz 12,2-6; Łk 1,39-56.