Nawiedzenie NMP

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Elżbieta, Łk 1, Nawiedzenie, Nawiedzenie NMP, NMP, Rz 12, So 3, Zachariasz

HISTORIA ŚWIĘTA NAWIEDZENIA NMP

MAGNIFICAT 1

MAGNIFICAT 2

MAGNIFICAT 3

MAGNIFICAT 4

HOMILIA 1

  1. W litanii loretańskiej wzywamy wstawiennictwa Maryi nazywając ją „Arką Przymierza”. Czym była właściwie sama arka przymierza?
  2. Arka przymierza była jakby „przenośnym sanktuarium”. Wykonana z drewna, obita złotem, w środku miała tablice z przykazaniami, złote naczynia z manną, różdżkę Aarona.
  3. Uroczyście została wniesiona do świątyni jerozolimskiej – i tę scenę warto przypomnieć. Przyjście Maryi do Elżbiety jest jak wprowadzenie arki przymierza do świątyni. Oba te wydarzenia dokonują się w górach Judei, oba wywołują radość, król Dawid tańczy, porusza się również Jan Chrzciciel, z radości krzyczy król, Elżbieta również.
  4. Ewangelista Łukasz widzi w Maryi wypełnienie symbolu zamieszkania Boga wśród ludzi.
  5. Szczególnie my dziękujemy za obecność Maryi – także schowanej w skrzyni przez rolnika – niech Jej wstawiennictwo umocni naszą wiarę w obecność Boga wśród nas!

Gidle, 31 maja 2017, So 3, 14-17 albo Rz 12, 9-16; śpiew: Iz 12, 2-6; Łk 1, 39-56

HOMILIA 2

  1. Na czym polega dobra modlitwa? Na ten temat napisani już wiele książek, powiedziano wiele konferencji i kazań.
  2. Każdy z nas dodatkowo to jakoś po swojemu czuje i przeżywa. To spotkanie Maryi i Elżbiety rzuca także małe światełko na ten temat.
  3. W jaki sposób?
  4. My na modlitwie staramy się wyciszyć i skupić, a te kobiety robią hałas. Modlą się wielbiąc Boga, to wschodni temperament daje się poznać i taki sposób modlitwy. Piękny. Obie święte często są pokazane prawie jako posągi sztywne ze skupienia i koncentracji, a tymczasem dzisiaj śpiewają. Do tego nas również zapraszają.

Poznań, Msza św. popołudniowa, piątek 31 maja 2013, Święto Nawiedzenia NMP; So 3, 14-17 albo Rz 12, 9-16; śpiew: Iz 12, 2-6; Łk 1, 39-56

HOMILIA 3

1. Dziś przychodzi chwila przerwy w narzekaniu na błędy izraelskich królów.

2. Proroctwo Sofoniasza pełne jest pokoju i radości. „Pan… usunął twego nieprzyjaciela…” Asyria upadła! Odwieczny gnębiciel rozłożony na łopatki…

3. W sercach pozostał jeszcze trochę strach po czasach niewoli, odstępstwa, obcych kultów i bożków… Czy Bóg będzie się za to mścił?

4. Dwukrotnie prorok głosi dzisiaj „Pan jest pośród ciebie”. Ale nie po to, aby zatracać, wydać na zniszczenie, lecz by pustkę strachu i oczekiwania na karę wypełnić radością!

5. Dlatego „pełnym głosem śpiewajmy Mu wdzięcznie… ufajmy Jego świętemu imieniu…”

Radonie, 21 grudnia 2021, So 3, 14-17 albo Rz 12, 9-16; śpiew: Iz 12, 2-6; Łk 1, 39-56

HOMILIA 4

1. Elżbieta miała w najbliższej okolicy krewnych i sąsiadów. Pomoc Maryi nie była konieczna czy niezbędna.

2. Maryja przybyła do Elżbiety, aby na własne oczy przekonać się, że prawdę oznajmił Jej Boży Wysłannik w chwili zwiastowania.

3. To oznacza pewny grunt, na którym może oprzeć swoją wiarę, życie i wszystko, co przyjdzie.

4. „Oto Bóg jest moim zbawieniem!…”

Radonie, 31 maja 2022, So 3, 14-17 albo Rz 12, 9-16; śpiew: Iz 12, 2-6; Łk 1, 39-56

HOMILIA 5

1. W naszych czasach wiele rzeczy można kupić bardzo szybko i tanio. Jednak wciąż istnieją ludzie, którym na szybkości nie zależy, nie zależy na pośpiechu. Szyją, wyklejają, reperują czy gotują spokojnie, serce wkładając w drobiazgi.

2. Mówię o tym nieprzypadkowo, ponieważ natknąłem się na słowa Papieża Benedykta XVI, który tak pisze w komentarzu do sceny z dzisiejszej Ewangelii: „Magnificat – żeby tak powiedzieć, portret duszy Maryi – jest w całości utkany z nici Pisma świętego, a nici słowa Bożego. W ten sposób objawia się, że w słowie Bożym czuje się Ona jak u siebie w domu… Ona mówi i myśli według słowa Bożego… Jej wola idzie w parze z wolą Boga”.

3. Wprawdzie św. Łukasz wspomina, że „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry”, lecz przy tkaniu i wielbieniu Boga pośpiech niekoniecznie jest wskazany.

Radonie, święto Nawiedzenia NMP, 31 maja 2023, So 3,14-17 albo Rz 12,9-16; śpiew: Iz 12,2-6; Łk 1,39-56.