Nowy Rok

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Katecheza tematyczna, Nowy Rok, Postanowienia

1. Postanowienia i rozczarowania

WSTĘP

Gdy kończy się stary rok, warto spojrzeć za siebie. Raz jeszcze przyjrzeć się rożnym sytuacjom, dobrym i złym, wyciągnąć wnioski, zrobić postanowienia. I oczywiście Bogu podziękować za Jego dary.

Ale w pewnym momencie ktoś zapyta: Czy warto po raz kolejny z Nowym Rokiem robić sobie jakieś nadzieje? Czy rzeczywiście warto znowu – po raz kolejny – zawieść się na sobie samym? Może lepiej nic nie postanawiać, nie obiecywać, aby się potem nie rozczarować? Może lepiej po prostu żyć chwilą i już?

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularz – ćwok.[1] Zadanie – wypisujemy odpowiedzi na pytanie: Czy warto robić sobie plany i obietnice z okazji świąt lub Nowego Roku? Czy nie lepiej cieszyć się tym,co niesie ze sobą chwila? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum klasy. Czas na dyskusję.

 

PYTANIA DO DYSKUSJI

  1. Więcej optymizmu czy raczej pesymizmu jest w naszych wypowiedziach?
  2. Wiele razy zawiedliście się na noworocznych obietnicach?
  3. Były wielkie czy całkiem małe?
  4. Rozczarowania zniechęcają czy mobilizują?
  5. Jaka jest rola nadziei?
  6. Komu udało się dotrzymać noworocznych obietnic?
  7. Jaka jest nagroda za wytrwałość?
  8. Co pomaga w ich dotrzymywaniu?
  9. Jakie pułapki czekają na nas?

PUENTA

Oczekiwanie na coś ważnego, planowanie i cierpliwość, a w sumie przede wszystkim nadzieję, podważyć mogą trzy niebezpieczne pokusy:

  • zniechęcenie – gdy wydaje się, że za długo trzeba czekać na osiągnięcie wyników,
  • zbyt łatwe liczenie na pomoc innych,
  • niedowierzanie Panu Bogu.

2. Skok

WSTĘP

Mimo znajomości pokusy, znajomości ich działania oraz pomimo ostrożności nie ma jednak szansy, aby ona człowieka nie dopadła, aby ją ominąć. Pokusa beznadziejności może zagościć w sercu człowieka, w jego uczuciach. Możemy jednak nie poddawać się jej, nie zgadzać się na to, aby mimo różnych ciemnych uczuć, które ze sobą niesie, żyć pogodnie i nie zgadzać się na nie.

Jaką jednak znaleźć na nią odpowiedź? Jak się odbić od dna beznadziei? Jak wystartować na nowo?

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Formularz – skok.[2] Zadanie – szukamy odpowiedzi na pytanie: jak dodać człowiekowi siły, nadziei, gdy serce ogarnia beznadzieja? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Inna wersja – dyskusja na forum klasy.

 

PUENTA

Posłuchajcie treści listu do redakcji, który niedawno znalazłem w prasie. Skoro Nowy Rok obchodziliśmy zupełnie niedawno, może warto go przytoczyć i przemyśleć. W końcu chodzi nie tylko o postanowienia na najbliższy czas… one uczą nas wytrwałości i stawiania sobie celów na całe życie… także na życie wieczne…

 

Źródło tekstu: Wysokie Obcasy, 12 I 2002, s.7.