Obraz Boga u Izajasza
LOS SŁOWA BOŻEGO W SERCACH SŁUCHACZY (lz 6,1-13)
HOMILIA 1
1. Każdy z nas ma jakiś własny obraz Boga. Składają się na ten obraz różne doświadczenia: elementy tradycji, modlitwa, doświadczenia, lektura… Wszystko to kształtuje nasz prywatny obraz Boga.
2. Prorok Izajasz, który był zanurzony w tradycji Przymierza Boga z Izraelem, miał obraz Boga oparty na Przymierzu. Jednak od Boga otrzymał wyjątkową łaskę. Pisze o niej dzisiaj: „Króla, Pana Zastępów, widziały moje oczy”.
3. Bóg pozwolił mu osobiście ujrzeć Jego oblicze, dlatego wiara Izajasza jest owocem tego osobistego, wyjątkowego daru.
4. Królu i Panie Zastępów, przychodzisz do naszych serc i ciał w Eucharystii. Tobie niech będzie chwała na wieki.
Radonie, 9 lipca 2022, Iz 6,1-8; Ps 93; Mt 10,24-33
HOMILIA 2
1. Śmierć króla oznacza w starożytnej kulturze koniec pewnej epoki. Zawsze niesie w sobie ryzyko zachwiania porządku, popadnięcia królestwa w chaos.
2. Śmierć króla Ozjasza (Azariasza) po 40 latach panowania oznaczała dla królestwa Judy (południowego, z Jerozilimą) koniec bezpieczeństwa i pomyślności. Zaczynało się coś nowego, ale równocześnie bardzo niepewnego.
3. W tym czasie Bóg okazuje swoją chwałę Izajaszowi w świątyni jerozolimskiej. Taki jest Bóg!
4. Ten obraz warto zapamiętać: objawienie Boga – obraz pełen spokoju i majestatu; Bóg nic tu nie mówi, po prostu zasiada!; pojęcie pełności: szaty wypełniają świątynię, dym kadzideł wypełnia przestrzeń; to wszystko jakby się przelewało, bo nic nie jest w stanie Boga ograniczyć; cała ziemia jest podnóżkiem Boga wszechmogącego.
5. Na zawsze Bóg jest naszą ostoją. „Twój tron niewzruszony na wieki”.
Gdańsk, 13 lipca 2024, Iz 6,1-8; Ps 93; Mt 10,24-33