Drzazga i belka

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Drzazga i belka, Mt 7, Okulista Bóg, Osądzanie, Ps 33, Rdz 12, Sądzenie

HOMILIA 1

„Widzieć źdźbło w oku brata…” Szkic z dziejów polskiego słownictwa i semantyki biblijnej

WSTĘP

Warto dbać o wzrok, aby cieszyć się nim jak najdłużej. To najważniejszy z naszych zmysłów. Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii wysyła nas dzisiaj do okulisty, abyśmy oczyścili nasze spojrzenia z zazdrości albo zawiści i mogli i siebie samych i innych ludzi zobaczyć w prawdzie.

HOMILIA

  1. Cóż, tak już jest, że widzimy czyjeś błędy, porażki. Widzimy je, rozmawiamy o nich, analizujemy, potępiamy, ludzi obmawiamy, czyny komentujemy.
  2. Nie zawsze musi być to coś złego. Na przykład w rodzinie, wśród przyjaciół taka rozmowa na temat błędów popełnianych przez kogoś z tej rodziny lub z tego grona przyjaciół może oznaką niepokoju, właśnie doprowadzić do właściwej reakcji, zwrócenia uwagi, poszukania pomocy.
  3. Czasami to właśnie zostawienie kogoś w spokoju może być dość subtelną formą osądzenia człowieka lub jego postępowania!
  4. Nie każda zatem rozmowa, nie każde osądzenie jest złem. Chodzi oczywiście o sposób lub cel relacji z drugą osobą, czyli o dzisiejszą ewangeliczną miarę. To właśnie ją może najbardziej przesłonić belka w moim oku.
  5. Mam tu taką miarę do odmierzania produktów…
  6. Cel – to znaczy: po co właściwie się zajmuję czyimś postępowaniem – czy po to, aby siebie podkreślić? Siebie pokazać w dobrym świetle?
  7. Sposób – to znaczy: czy uznaję człowieka za kogoś złego, beznadziejnego, czy chodzi mi o konkretne postępowanie, które trzeba oddzielić od człowieka.
  8. Czytając różne komentarze do dzisiejszej Ewangelii zauważyłem, że sporo z nich dotyczyło oka i jego działania, belki i drzazgi, paprochów wlatujących do oka, roli łez…
  9. Mnie ujęły słowa Jezusa o mierze. Mówiąc współczesnym językiem – człowieku, dlaczego właściwie zajmujesz się sprawami innych ludzi? No i jaką miarą odmierzamy krytykę, a jaką wybaczenie czy pomoc…

Poznań, 25 czerwca 2012, Rdz 12,1-9; Ps 33; Mt 7,1-5

HOMILIA 2

  1. Po co są sędziowie? Sprawdziany? Punkty na egzaminach? Po co mandaty i wszelkie kontrole?
  2. Człowieka nie oceniamy. Ale jego postępowanie lub wiedzę – tak! Nikomu nie powiedziałbym „Baranie!”, ale „Nie zgadzam się na twoje zachowanie” – jak najbardziej.
  3. Warto zmieniać siebie. Motywem takiej zmiany powinna być prawda. To bywa trudne. O ile trudniejsza jest zmiana kogoś innego!
  4. Boże, Ty bądź naszym okulistą! Otwieraj nasze oczy na prawdę!

Gidle 25 czerwca 2018, Rdz 12,1-9; Ps 33; Mt 7,1-5

Biblia o sądzeniu i osądzaniu

HOMILIA 3

1. Po co są sędziowie? Sprawdziany? Punkty na egzaminach? Mandaty i wszelkie kontrole?

2. Człowieka się nie ocenia. Ale jego postępowanie lub wiedzę na jakiś temat – tak. Nikomu nie powiedziałbym „Baranie!”. Ale „Nie lubię Twojego zachowania”, „Nie zgadzam się na takie zachowanie” – tak!

3. Warto zmieniać siebie. To bywa czasami trudne. O ile bardziej trudne jest zmienianie kogoś… Motywem może być tylko prawda!

4. Boże, otwieraj nasze oczy na prawdę! Bądź dla nas najlepszym Okulistą!

Gidle 25 czerwca 2019, Rdz 12,1-9; Ps 33; Mt 7,1-5