Panny mądre i głupie

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: 1 Tes 4, Mt 25, Panny mądre i głupie, Panny z lampami, Ps 97

W obliczu rzeczy ostatecznych. Nowotestamentowa parabola o pannach mądrych i pannach głupich (Mt 25, 1–13) jako motyw w ikonografii średniowiecznej.

PANNY MĄDRE I GŁUPIE (MT 25,1-13)

Przypowieść o pannach mądrych i głupich

HOMILIA 1

  1. W czasie wesela był zwyczaj, że pan młody opóźniał swoje nadejście, żeby podkręcić atmosferę oczekiwania na zabawę.
  2. Co jakiś czas wołano, że już nadchodzi… Ten z Ewangelii chyba przesadził… Wszystkie panny usnęły.
  3. Nie da się cały czas myśleć, czekać, zwracać ku Bogu. Nie da się cały czas Nim zajmować, nawet życie może nas uśpić, a codzienność – zupełnie.
  4. Chodzi jednak o to, aby nie zabrakło zwykłej miłości, która pozwala się „spalać” dla Boga i człowieka.
  5. O tę miłość prośmy dziś Jezusa i Jego Najświętsze Serce!

Gidle, 1 września 2017, 1 Tes, 4,1-8; Ps 97; Mt 25,1-13

HOMILIA 2

  1. Zwyczaj spóźniania się pana młodego był znany… Co jakiś czas ktoś „nakręcał” atmosferę wołaniem, że już idzie…
  2. Czytamy dzisiaj dalszy ciąg tej części Ewangelii, w której Jezus powoli kończy działalność wśród ludzi i udaje się do Jerozolimy. Zapewnia uczniów, że wróci.
  3. Wnioski: warto żyć tu i teraz, dzięki temu można myśleć o przyszłości, nie wszystko da się w życiu „nagromadzić”, ale na pewno serce przygotowuje się przez nadzieję na spotkanie z Panem!

Gidle, 31 sierpnia 2018, 1 Tes, 4,1-8; Ps 97; Mt 25,1-13

HOMILIA 3

1. Kilka dni temu widziałem takie lampki w Carnutum, małej miejscowości położonej na terenie dawnego rzymskiego miasta sprzed 2 tys. lat.

2. Zwracało uwagę, że były ładnie wykonane, trwałe oraz niewielkie. Dobrze zaopatrzone i używane mogą być rzeczywiście znakiem i wytrwałości, i światła na drodze do świętości.

3. Do niej właśnie Bóg nas wzywa, jak kiedyś Tesaloniczan. Nasze lampki życiowe, lampki wiary, świętości, miłości… nasze losy są w dobrych rękach, w bliskości Trójcy Świętej… Bóg Ojciec wzywa nas do świętości w Jezusie Chrystusie, Synu Bożym; Ducha Świętego i Jego mocy nigdy nam nie zabraknie.

Radonie, 1 września 2023, 1 Tes, 4,1-8; Ps 97; Mt 25,1-13

HOMILIA 4

1. W przypowieści Jezusa nie chodzi prawdopodobnie jednak o małe lampki oliwne, te o nikłym płomyku i łatwo gasnące przy powiewach wiatru.

2. Chodzi zapewne o pochodnie zrobione ze szmat nawiniętych na kije i nasączonych oliwą lub o naczynia z oliwą zawieszone na palu. Używano ich przy procesjach i do oświetlenia dużych wnętrz. Mogły jasno płonąć i dawać dużo światła przez dość długi czas. Zwłaszcza przy odpowiednim zapasie oliwy.

3. Podobną pochodnię dzierży symbol św. Dominika – pies biegnący przez świat i podpalający go ogniem Ewangelii. Jak wyglądałby ze zgaszoną pochodnią?…

4. Nasz świat wciąż potrzebuje ognia łaski Bożej i Ewangelii. Naszym zapasem oliwy jest to, ile w życiu daliśmy się napełnić mocą Ducha Świętego. Tego akurat nikt nam nie może pożyczyć.

5. Tutaj i teraz czekamy na Pana. On przychodzi w modlitwie, liturgii, Słowie, ciszy. Głosimy Go – naszą moc i mądrość.

Gdańsk, 30 sierpnia 2024, 1 Kor 1,17-25; Ps 33; Mt 25,1-13