Poganie i Żydzi

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Konflikt w Rzymie, List do Rzymian, Łk 14, Ps 94, Rz 11

HOMILIA 1

1. Pamiętajmy, że Paweł pisze ten list do gminy w Rzymie, w której większość stanowili chrześcijanie pochodzący z pogaństwa. Relacje między nimi a chrześcijanami pochodzącymi z Hebrajczyków były mocno napięte.

2. Zapewne porównywali się z Żydami, wyrażali swoją wyższość, skoro Paweł ich upomina: „abyście o sobie nie mieli zbyt wysokiego mniemania”.

3. Zostali bowiem chrześcijanami nie z powodu swych zalet, ale z miłosierdzia Bożego.

4. Miłosierdzie to polega na tym, że Bóg nadaje zbawczy sens zatwardziałości Żydów. Nie chcą uwierzyć w Chrystusa? OK. Zatem Ewangelia będzie głoszona poganom!

5. Paweł miał szeroką perspektywę, dlatego modlił się o zbawienie wszystkich pogan i całego Izraela.

6. Niech ta otwartość i dla nas będzie wyzwaniem modlitewnym.

Radonie, 30 października 2021, Rz 11,1-2a.11-12.25-29; Ps 94; Łk 14,1.7-11

HOMILIA 2

1. Przez wieki chrześcijanie mieli przekonanie, że Bóg odrzucił lud pierwszego wybrania, lud Izraela, a na jego miejsce wybrał Kościół – nowy lud wybrany. Jednak w opozycji do tego przekonania stoi retoryczne pytanie św. Pawła: „Czyż Bóg odrzucił lud swój?” I od razu odpowiedź: „ŻADNĄ MIARĄ!”

2. Dowodem wierności Pana Boga jest sam św. Paweł, pisz o sobie: Izraelita, potomek Abrahama, z pokolenia Beniamina. A teraz: także chrześcijanin! Z przekonaniem pisze: „Cały Izrael będzie zbawiony… bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne”.

3. Ale trzeba zauważyć przy tym, że Izraelici w pewnym sensie „potknęli się” o Jezusa. A to potknięcie stało się furtką, przez którą poganie zyskali dostęp do wiary!

4. Dlatego i wobec siebie nawzajem, i wobec wszystkich wokół, będziemy świadkami odkupienia w Jezusie Chrystusie. Tego zbawienia nie posiadamy na własność. Ale na każdym miejscu możemy o nim świadczyć. Najlepiej na ostatnim miejscu…

Radonie, 4 listopada 2023, Rz 11,1-2a.11-12.25-29; Ps 94; Łk 14,1.7-11