Powołanie chrześcijańskie
HOMILIA 1
1. „Przypatrzcie się, bracia, powołaniu Waszemu”. No to się przypatrzmy!
2. Czym właściwie jest powołanie chrześcijańskie?
- mając żywą wiarę z Bogiem człowiek orientuje się, że Bóg ma dla niego zamysł życia,
- Bóg obdarza człowieka darami, aby ten zamysł zrealizować,
- człowiek w wolności może ten zamysł podjąć lub odrzucić,
- dzięki mocy Chrystusa działającej w Kościele mogę podjąć i zrealizować ten Boży zamysł, czyli: odkryć Boga, Jego obecność w moim życiu i podjąć z Nim współpracę – wykorzystać te talenty, które w zaufaniu mi daje.
3. Czyli po prostu BYĆ w Jezusie Chrystusie.
Radonie, wspomnienie św. Moniki, 27 sierpnia 2022, 1 Kor 1,26-31; Ps 33; Mt 25,14-30
HOMILIA 2
1. Pierwowzorem władcy z przypowieści mógł być prawdopodobnie Archelaos, syn Heroda Wielkiego, władca okrutny i despotyczny. A sama przypowieść pochodzi z okresu działalności Pana Jezusa, w którym część tłumu odwraca się od Mistrza.
2. Stąd pytanie, które towarzyszy przypowieści: przyjmujesz dary Boże, czy nie? Chcesz z nich korzystać, czy nie? Celem nie jest wtedy zysk, ale gotowość do współpracy z Panem.
3. Z daru braterstwa korzystali obficie Tesaloniczanie. Dzisiaj Paweł zaznacza to wyjątkowo mocno. DO tego dołącza zachętę, aby wyzbyć się sensacji, nadmiernej ekscytacji tajemnicami przyjścia Pana, spokojnie pracować i zachowywać pokój.
4. A to wszystko na chwałę Pana, który przyjdzie, aby sądzić ziemię…
Radonie, 2 września 2023, 1 Tes 4,9-11; Ps 98; Mt 25,14-30
HOMILIA 3
1. W naszych czasach karierę robi pojęcie różnorodności. Podkreślamy swoją inność, prawo do niej. Rzeczywiście, mamy różne cechy, talenty, nawet w Kościele jesteśmy jak mozaika i witraż osobowości.
2. Prekursorem różnorodności jest św. Paweł – on zauważa wśród chrześcijan w Koryncie ludzi różnego pochodzenia, stanu, mądrości, słabości i siły, szlachetności i wzgardy.
3. Jest jednak coś wspólnego, co nas łączy – jest to wybór! Zdolność wolnego wyboru!
4. Bóg nas wybrał, ukochał, obdarował na chrzcie św. nieskończoną miłością. Celem życia jest odkrywanie tego przy pomocy rodziców, chrzestnych, bliskich i nieznajomych.
5. Aby nasze serce w Nim się radowało, abyśmy ufali Jego świętemu imieniu.
Gdańsk, 31 sierpnia 2024, 1 Kor 1,26-31; Ps 33; Mt 25,14-30