Sakrament pojednania

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Sakrament pojednania, Spowiedź

1. „Aby ksiądz nie krzyczał…”

WSTĘP

Spowiedź to bardzo delikatna sprawa. Dlaczego? Ponieważ dotyczy człowieka i Boga. Ponieważ dotyczy tego, co człowieka rani i boli, i potrzebuje oczyszczenia. Do oczyszczania serca rany potrzeba dużo delikatności, do oczyszczania serca – tym bardziej.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – odwrócona piramida. Piramidą jest sama spowiedź. Z jednej strony przewalają ją argumenty wypisane przez uczniów. Z drugiej strony – trzeba znaleźć jakąś przeciwwagę. Co nią będzie? Co może wesprzeć samą spowiedź przed utratą znaczenia i wartości? Prezentacja na forum.

PUENTA

Żaden najlepszy nawet schemat nie rozwiąże sprawy spowiedzi. Możemy szukać jej wartości dla siebie samego, pytać o jej znaczenie… Natomiast ze strony Boga wszystko jest jasne – czeka, aby mi przebaczyć grzechy, na nowo potwierdzić swoją miłość do mnie… przypominam – przebaczenie jest bodaj największym i najwspanialszym sposobem na okazanie miłości.

2. Co dalej?

WSTĘP

To pytanie – co dalej? – jest chyba najciekawszym pytaniem związanym ze spowiedzią… W pewnym sensie można je też odnaleźć w Ewangelii, gdy Jezus spotyka się z grzesznikami.

AKTYWIZACJA

Opowieść Mk 2,13-17 – powołanie celnika Lewiego. Jezus poszedł potem do niego na ucztę. Faryzeusze i celnicy pytali Jego uczniów: dlaczego On je i pije z celnikami i grzesznikami? Praca w grupach. Formularz ze scenką powołania z dziecięcej Biblii. Preezentacja na forum.

PUENTA

„Jezus usłyszał to i rzekł do nich: Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników”. Jezus przychodzi, aby powołać człowieka – grzesznika. Przychodzi powołać także nas – na swoich uczniów…