Sakramenty święte

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Sakramenty

1. Bóg, Chrystus, Kościół

WSTĘP

Stale towarzyszą nam w wierze trzy tajemnice: Boga, Chrystusa i Kościoła. Wszystkie religie świata uznają istnienie Boga i liczą się z Jego prawem. Chrześcijanie wierzą ponadto we wcielenie Syna Bożego, czyli w Jezusa Chrystusa, prawdziwego Boga i prawdziwego Człowieka. Katolicy i prawosławni wierzą ponadto w założony przez Niego, trwający nieprzerwanie od Zesłania Ducha Świętego Kościół.

Chrystus w tym Kościele pozostał. Taka była jego decyzja. Jego obecność sprowadza się do trzech form:

  • jest obecny w spotkaniu świętych ludzi („gdzie dwaj albo trzej…”),
  • teksty natchnione – Biblia czytana w duchu wiary,
  • sakramenty święte.

Sakramenty są ustanowionymi przez Chrystusa widzialnymi znakami Jego obecności i działania. Są widzialne, ponieważ Bóg chciał da nam pewność, że się z Nim spotykamy. Są również niezawodnie skuteczne, jeśli spełniamy wszystkie warunki postawione przez Boga.

Sakramenty są związane z Eucharystią. To z niej płynie całe źródło mocy dla Kościoła. W jaki sposób dokonuje się to związanie? Jakie są relacje między sakramentami a Eucharystią?

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Metoda – praca z formularzem. Zadanie: poszukujemy powiązań między Eucharystią i pozostałymi sakramentami. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja metodą karuzeli. Czas na dyskusję.

PUENTA

Chrzest św. daje prawo podejścia do Komunii świętej. Jeżeli ktoś straci to prawo, to można je odzyskać przez spowiedź św.

Każdego człowieka czeka świadectwo swojej wiary. Aby go w tym umocnić, przyjmujemy sakrament bierzmowania. Wyposaża w odwagę i mądrość.

Człowiek chory chce mieć pełny udział w Eucharystii nie tylko przez jej przyjmowanie, ale także przez składanie siebie samego w ofierze. Pozwala na to sakrament namaszczenia chorych.

Małżonkowie, jeśli chcą w duchu Ewangelii rozwijać swoją miłość, podchodzą do Eucharystii związani sakramentem małżeństwa.

Kapłan jest sługą ołtarza i ma obowiązek troski o Eucharystię.

Na podstawie: Ks. Edward Staniek, Kościół i sakramenty.