Samotność i antykoncepcja
1. Kobiecość i męskość – raz jeszcze…
WSTĘP
W kulturze obrazkowej symbolem mężczyzny jest koło ze strzałą, znak planety Mars. Mężczyzna przypomina strzałę, bo w swych zainteresowaniach jest zwykle ukierunkowany na zewnątrz. Kobieta zaś określana jest symbolem lustra, czyli znakiem planety Wenus. I taka jest – odzwierciedla miłość, jaką ją obdarzono i odpowiada na nią. Stąd właśnie zadanie na poprzedniej katechezie „najpiękniejsze w męskości / kobiecości jest…” było oznaczone takimi właśnie znaczkami…
W Księdze Rodzaju Stwórca zwraca się do człowieka: „nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc” (Rdz 2,18). Dlaczego samotność nie jest dobra? Przecież ludzie dobrze czują się będąc samo, często celowo szukają samotności?
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Metoda – formularz. Zadanie: wypisanie odpowiedzi na postawione pytanie. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.
PYTANIA DO DYSKUSJI
- Czym jest samotność?
- Czym się różni samotność od osamotnienia?
- Czy będą z kimś w związku można czuć się samotnym lub samotną?
- Jak sobie poradzić z taką samotnością?
PUENTA
Płciowość ma zatem wyprowadzać człowieka z osamotnienia i uzdalniać go do budowania komunikacji z innymi ludźmi i światem. Energia seksualna zasila, ociepla, userdecznia wszelkie kontakty człowieka w każdym wieku…
Dzięki płciowości człowiek jest istotą społeczną, staje się nią coraz pełniej w sposób głęboki i bardzo osobisty. Jednak dopiero mocny fundament dla funkcjonowania naszej płciowości pozwala zróżnicować sposoby przejawiania się dynamiki seksualnej w różnych okresach i na różnych drogach życia…
Im więcej różnych bodźców do mnie dociera, tym bardziej moja energia jest rozproszona, mnożenie doznań dla rozładowania jej prowadzi do rozczarowania. Ponieważ są to najczęściej grzechy przeciwko miłości, która domaga się uwewnętrznienia rodzących się w tej sferze pobudzeń… Płciowość chce być kochana…
V.E. Frankl: „Człowiek nie jest istota napędzaną popędami, ale pociąganą przez wartości”.
2. Sens antykoncepcji
WSTĘP
Wśród pytań do wywiadu z Panem Bogiem były i takie: które przykazanie mówi o zakazie antykoncepcji? dlaczego antykoncepcja jest grzechem? Przykazanie szóste mówi właśnie o tym. Zastanówmy się zatem nad logiką stosowania antykoncepcji.
AKTYWIZACJA
Praca w grupach oraz na forum. Metoda – puste krzesło. Uczniowie deklarują podzielanie wybranej przez siebie tezy. W grupach wypisujemy argumenty za słusznością wybranej tezy. Następnie przedstawiciele grup dyskutują między sobą. Konieczna opieka i moderacja prowadzącego. czas na wykonanie zadania. Czas na dyskusję.
PUENTA
Osoba stosująca metody antykoncepcyjne może być porównana do takiej, która bez względu na pogodę cały czas chodzi pod parasolem. Zupełnie nie zwraca uwagi, że deszcz pada tylko czasami… takie postępowanie jest rozsądne?
Antykoncepcja jest zawodna, czyli ten parasol jest dziurawy… na niektórych środkach antykoncepcyjnych jest uwaga: „unikać współżycia w dniach płodnych”.
Czyli – jest to chodzenie cały czas pod dziurawym parasolem…
Metody naturalne opierają się na obserwacji. Logika ich stosowania jest taka: najpierw zobaczę, jaka dzisiaj jest pogoda, a potem zadecyduję, czy potrzebuję wziąć parasol… A jeśli parasol jest dziurawy, to wolę zrezygnować z wyjścia i pozostać w domu…