Sens historii

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Koh 3, Łk 9, Ps 144, Sens historii, Syn Człowieczy

HOMILIA 1

1. Księga Koheleta była spisana prawdopodobnie w III wieku aC. Naród żydowski był wtedy pod wpływami hellenistycznymi, Grecy panują nad ówczesnym światem, mocno wpływają swoją kulturą i filozofia na Żydów.

2. A Żydzi pytają: gdzie jest Bóg i Jego obietnice? Gdzie Jego panowanie i moc? Skoro Bóg się ukrywa, naród wybrany żyje w niewoli – to jaki jest sen historii i dziejów?

3. My tez możemy pytać Boga. Odpowiedzi nie zawsze pojmiemy. A może w swoim czasie.

Wiktorówki, 25 września 2020, Koh 3, 1-11; Ps 144; Łk 9, 18-22

HOMILIA 2

1. W historii fotografii istnieje koncepcja decydującego momentu. Mówi, ze fotograf powinien nacisnąć spust migawki, posługując się wiedzą i intuicją, w takim momencie, aby zdjęcie miało najlepszą treść i formę. Powinien wstrzelić się idealnie w chwilę.

2. Kohelet fotografem nie był, ale dzisiaj mówi nam: „Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina…” Ten moment nie powtórzy się nigdy. Do nas należy rozpoznać tę chwilę i wypełnić Boży plan i zamysł Boga.

3. Pan Jezus także wybierał stosowne momenty w czasie wędrowania z uczniami, aby zadać pytanie, coś wyjaśnić, formować.

4. Dzisiejsza scena i odpowiedź św. Piotra jest w pewnym sensie przełomowym momentem – wyznaniem wiary w Chrystusa – Mesjasza.

5. Panie Boże, rzeczywiście do tchnienia wiatru jesteśmy podobni i jak cień przemijamy. Ale to dla nas przyszedłeś, aby nas zbawić.

Radonie, 23 września 2022, Koh 3, 1-11; Ps 144; Łk 9, 18-22