Święto św. Macieja, Apostoła

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Dz 1, J 15, Kompas, Maciej Apostoł, Ps 113, Św. Maciej

WSTĘP

Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza. Piotr był bowiem przekonany, że tak jak Stary Testament opierał się na 12 synach Jakuba patriarchy, tak i Nowy Testament miał się opierać na 12 Apostołach. Skoro zaś liczba ta została zdekompletowana, należało ją uzupełnić. Tego samego zdania byli także inni Apostołowie. Rozstrzyganie spornych spraw przez losowanie było wówczas zwyczajem powszechnie przyjętym. Nie decydowała tu jednak przypadkowość, ale głęboka wiara w interwencję Ducha Świętego. Wyraźnie wskazują na to słowa: „Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego wybrałeś” (Dz 1, 24).

HOMILIA 1

1. Ewangelia to fragment mowy Jezusa w czasie Ostatniej Wieczerzy. W takiej chwili mówi się rzeczy najważniejsze, właściwie wyznaje się to, co leży na sercu.

2. Co leży Bogu na sercu w takiej chwili???

3. Bóg prawdziwy i Pan tego świata oddając swoje życie za człowieka mówi, że jesteśmy Jego przyjaciółmi. I dlatego właśnie ofiaruje swoje życie za mnie i za Ciebie. JESTEŚMY przyjaciółmi. Teraz. Tutaj. Dzisiaj… na zawsze…

4. Wyznanie tej przyjaźni ukryte jest w Ewangelii Janowej między dwoma ciekawymi fragmentami – obietnicą Ducha Świętego, który przyjdzie, przypomni wszystko i pozwoli zrozumieć, z drugiej strony jest przestroga przed nienawiścią ze strony świata.

5. Widać tutaj, że przyjaźń z Jezusem nie opiera się tylko na słodkich słowach, ale będzie się budować, gdy będziemy otwarci na współpracę z Duchem Świętym w codzienności, i trzeba sobie jasno powiedzieć, że łatwo wcale nie będzie. Bo jesteśmy z tego świata, i świat niekoniecznie będzie zachwycony darem Bożej przyjaźni.

6. Módlmy się o jej owoce w codzienności, abyśmy wierzyli w działanie Ducha Świętego, nie pękali, gdy trochę zmarzną w majowych chłodzie…

Poznań, 14 maja 2014, święto św. Macieja Apostoła, Dz 1,15-26; Ps 113; J 15,9-1

HOMILIA 2

1. Za Jezusem szło wielu uczniów. Z ich grona Jezus wybrał dwunastu, „aby Mu towarzyszyli, aby ich wysyłać na głoszenie nauki i by mieli władzę wypędzania złych duchów”.

2. Najpierw byli przy Jezusie, potem przy Nim we wspólnocie Kościoła. Najpierw do Żydów, potem do wszystkich byli posłani.

3. Zanim podejmą kolejną misję po zesłaniu Ducha Świętego, muszą uzupełnić grono uczniów. Po modlitwie Bóg wskazuje tego, którego sam wybrał.

4. Maciej = Matthias (gr.) = Matatyah (hebr.) = „dar Boga”.

5. Maciej jest darem, który poprzedza największy dar dla Kościoła – dar Ducha Świętego.

6. Dar to coś zupełnie niezasłużonego, choć często upragnionego. Prośmy Boga o wiele, o wszystko. Miejmy również wdzięczność i świadomość, że Bóg nie musi nam dawać. Ale czyni to chętnie z miłości.

    HOMILIA 3

    1. Zachować przykazania to znaczy zachować właściwy kierunek w życiu duchowym i moralnym.
    2. Kompas – przykazania – mapa – życie. Trzeba się nimi nauczyć posługiwać, aby w życiu nie pobłądzić.
    3. Tu mamy szczególny drogowskaz – Matkę Bożą Gidelską. Prowadź nas ku Bogu, Maryjo!

    Gidle, święto św. Macieja Apostoła, 14 maja 2020, Dz 1,15-26; Ps 113; J 15,9-17

    HOMILIA 4

    1. Jednym z mało znanych świętych następców Apostołów jest święty Papież Paweł VI. Niektórzy z nas jeszcze go pamiętają. Wybrany papieżem został w trakcie Vat. II. Z daleka wydawał się niedostępny, kościsty, surowy, ale były to tylko pozory.

    2. Ze zdumieniem dowiedziałem się, że napisał 50 lat temu (9 maja 1975 roku) Adhortację o… radości! Jeszcze w starym stylu, ale dobry, precyzyjnym językiem.

    3. Jezus mówi dziś uczniom o radości – pełnej, bez granic. Ona jest darem Chrystusa. W pełni przyniesie ją Duch Święty, na którego uroczystość zesłania i my czekamy.

    4. A w czasach wielkich przemian w Kościele i społeczeństwie, św. Papież Paweł VI pisał: „Społeczeństwo technologiczne zdołało pomnożyć okazje do przyjemności, lecz nie przychodzi mu łatwo doprowadzić do radości”.

    Radonie, święto św. Macieja Apostoła, 14 maja 2024, Dz 1,15-26; Ps 113; J 15,9-17